התעמלות המוח (פרוייקט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התעמלות המוח היא פרויקט בינלאומי ללא כוונת רווח המבוסס על ההנחה שפעילויות מסוימות עשויות לשפר את תפקודו של המוח ולכך לשפר למידה. פעילות זו כוללת 26 תנועות ותרגילים פיזיים ותרגילי חשיבה. יעילות השיטה נבדקה במחקרים רבים אך היא שנוייה במחלוקת ועדיין לא הוכחה. עם זאת, חלק מהרעיונות והתרגילים מיושמים בתוכניות מגוונות בתחומי החינוך, הספורט והעסקים ברחבי העולם.

מייסד השיטה הוא פול דניסון, שעבד בשנות ה-60 כמורה בבית ספר ציבורי בלוס אנג'לס וחיפש דרכים לשפר את מיומנויות הלמידה של תלמידים עם לקויות למידה. ב-1975 סיים דניסון את עבודת הדוקטורט שלו על הקשר בין מיומנויות חשיבה והתפתחות קוגניטיבית לבין הישגים ברכישת הקריאה. בשנות ה-80 שיתף פעולה עם גייל, שהפכה בהמשך לאשתו, ויחד יצרו ענף לו קראו "קינסיולוגיה חינוכית" ובו פיתחו פעילויות מגוונות לתרגול המוח. ב-1987 יסדו את חברת "Brain Gym International", שרעיונותיה נפוצים כיום ב-87 מדינות וביותר מ-40 שפות.

26 התנועות והתרגילים הבסיסיים שפיתחו פול וגייל דניסון, מבוססים על תנועות שמבצע תינוק בשנה הראשונה לחייו כדי לשכלל את מיומנויות הפעילות הפיזית שלו, וללמוד לתאם בין עיניו, ידיו, אוזניו וכלל גופו. הגישה מבוססת על תרגילים שאמורים להפעיל את שני חצאי המוח.

בישראל עוסק שלמה ברזניץ בקידום השיטה. הוא אף הקים חברת הזנק המשווקת תוכנה שמטרתה היא "התעמלות למוח".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]