התקן תוך רחמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התקן תוך רחמי מנחושת

התקן תוך רחמי הוא סוג של אמצעי מניעה. קיימים שני סוגים עיקריים של התקנים תוך רחמיים כיום- התקן נחושת מסוג T 380A, והתקן המשחרר את ההורמון levonorgestrel (מירנה).

סוגי התקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקן נחושת T 380A[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקן זה הינו בצורת T, שאורכו 36 מ"מ וקוטרו 32 מ"מ, אשר מכיל 380 ממ"ק נחושת. להתקן זה יש משך פעילות של לפחות 10 שנים. מנגנון הפעילות במניעת הריון אינו ברור, אולם קיימות מספר תאוריות הכוללות פעילות קוטלת זרע, התערבות בהתפתחות הנורמלית של תהליך ההפריה ופעילות על האנדומטריום אשר מביאה לפאגציטוזה של זרעונים ומניעת נדידת זרעונים לחצוצרה לצורך הפריה.

בעבר, התקן זה היה מקושר לעליה בשכיחות דלקת אגנית סביב זמן הכנסתו לרחם. אולם, על ידי הגבלת השימוש בו לזוגות מונוגמיים וזוגות הנמצאים בסיכון נמוך להידבקות במחלות מין, הסיכון הכולל לדלקת אגנית הינו כיום נמוך מאד, ועומד על 1:1000. סיבוכים נוספים הקשורים להכנסת התקן תוך רחמי הינם הריון חוץ רחמי, הפלה ספונטנית ואף פרפורציה של הרחם. אף על פי ש- 5% עד 8% מההריונות שכן מתרחשים עם התקן זה הינם הריונות אקטופיים, (הריון חוץ רחמי), הרי שבאופן כללי לאור היעילות הגבוהה של התקן זה, הסיכון האבסולוטי להריון אקטופי הינו באופן משמעותי נמוך יותר מאשר אצל נשים שאינן משתמשות באמצעי מניעה.

הסיכון להפלה ספונטנית כאשר קיים התקן זה עומד על 50%. במידה וההריון ממשיך, על המטופלות לדעת כי קיים סיכון גבוה יותר לירידת מים מוקדמת וללידה מוקדמת.

התקן זה עלול להיפלט בעיקר בשבועות הראשונים לשימושו, בשיעורים שהם עד 5%.

התקן מסוג "מירנה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מירנה

התקן המירנה, הנקרא גם IUS הוא אמצעי מניעה תוך רחמי יעיל ומהימן לטווח ארוך.
התקן המירנה מורכב מהתקן פלסטי קטן בצורת T . בזרוע האנכית של T הפלסטי ישנו מאגר קטן של הורמון, לבונורגסטרל, שמשתחרר באופן מבוקר לתוך חלל הרחם. במהלך 5 שנות השימוש.

התקנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את ההתקן התוך רחמי מחדיר רופא דרך צוואר הרחם אל חלל הרחם, להתקן יש חוט המושאר בנרתיק כדי שאפשר יהיה לשלוף אותו במידת הצורך.

תרשים מיקום התקן תוך רחמי

פוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המקרים, לאחר הוצאת ההתקן, חוזרת הפוריות מיד להיות כשהייתה לפני החדרתו.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.