התראת האבקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
התראת האבקה
מלחמה: מלחמת העצמאות האמריקאית
SomervillePowderhouse1935.jpg

בית אבק השרפה הישן בסומרוויל כפי שהיה ב-1935 בפארק נתן טאפטס
תאריך התחלה: 1 בספטמבר 1774
מקום: אזור בוסטון
תוצאה: בריטים שדדו ציוד צבאי

התראת האבקה הייתה קרב בריטי כתוצאה המתחים בין שלוש עשרה המושבות. בפקודת הגנרל תומאס גייג' המושל המלכותי של מחוז מסצ'וסטס נשלחו חיילים בריטיים להחרים אבק שרפה ב-1 בספטמבר 1774. בתגובה לפעולה זו לאחר ששמעו שהיה עימות, כל אנשי המושבות נכנסו לפעולה מחשש שהמלחמה מתחילה.

אף על פי שהתגלה לאחר מכן שזו הייתה אזעקת שווא היא גרמה לשני הצדדים לנהוג בזהירות בימים שלאחר מכן. שבעה וחצי חודשים לאחר מכן קרתה פעולה הפוכה שבה שדדו לוחמי המושבות נשק מבסיס בריטי. הבריטים ניסו להשיג שליטה על מחסני הנשק בעוד אנשי המושבות רצו שליטה לעצמם.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1772 בתגובה לפרשת ג'ספי ופרשיות נוספות הוחלט בקרב המושבות על הקמת ועדות להעלאת מודעות הציבור לפרשיות שמתקיימות במקומות אחרים וכדי להגיב על פעולות וחוקים שמתקיימים נגד המושבות. המתיישבים במסצ'וסטס אז לא לקחו חלק בפעולות האלה אף על פי שהם הצהירו שהם בעדם.

גנרל תומאס גייג' הפך להיות מושל מסצ'וסטס במאי 1774 הואשם בידי המתיישבים על אכיפת חוקים קשים, שהפרלמנט עודד לאחר מסיבת התה של בוסטון. הפרלמנט ניסה למנוע את פרוץ המלחמה ולשמור על השלום שבין הרוב הפטריוטי האמריקאי לבין המיעוט הרגוע יותר, בכך שבחשאי היו משתלטים על חנויות צבאיות ושוד נשק מהמחסנים האמריקאים. השמירה על סודיות הייתה חובה מכיוון שגייג' חשש שאם יודלף כל ניסיון בני המושבות יסתירו את החנויות או גרוע מכך יתקיפו את החיילים.

היו כמה מקומות במושבות שבהם שמר הצבא הבריטי את הציוד הצבאי שלו. חלק מהמקומות היו מבוצרים חלקית וחלק מהם היו רק מחסנים. רוב הציוד היה בבעלות ממשלת המחוז אבל חלק היה בבעלות הערים. במקום בקצה בוסטון מה שבימינו נחשב חלק מצ'ארלסטאון היה מקום שמור של ציוד צבאי בבית של אדם בשם ויליאם ברטל, מפקד של יחידה מחוזית. מכיוון שלא היה ברור עם איזה צד נמצא ברטל, הורה גייג' להעביר את הציוד שברשותו לבוסטון.

פשיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה של המצור על בוסטון משנת 1775

ב-31 באוגוסט שלח גייג' לשריף של מחוז מידלסקס פקודה להחרים את כל אבק השרפה שבמחוז הוא נתן הוראה נוספת להכין כוח של חיילים למחר, הוראה שכל האוכלוסייה המקומית שמעה. אך בגלל תאונה או גניבה נעלם המכתב לשריף, התוכן של המכתב התפרסם במהירות וגייג' הבין שאם הוא לא יחרים מייד את אבק השרפה הפטריוטים יחביאו אותו.

מוקדם בבוקר 1 בספטמבר יצא קלונל ג'ורג' מדיסון עם כוח של 260 חיילים מהרגימנט הרביעי והפליג בנהר מיסטיק עד לגבעת החורף ומשם צעד כמיל עד למקום בו אוחסן הנשק. בזריחה הם כבר שדדו את כל הנשק וחזרו בדרך שבאו לבוסטון, בסופו של דבר נלקח הנשק לאי קאסל שנקרא אז טירת ויליאם.


המערכה על בוסטון במלחמת העצמאות של ארצות הברית

התראת האבקהקרב לקסינגטון וקונקורדהמצור על בוסטוןקרב צ'לסי קרירקרב גבעת בנקררכבת הארטילריה של נוקסביצורם של רמות דורצ'סטר

המערכה על בוסטוןקנדהניו יורק וניו ג'רזיסרטוגהפילדלפיההחזית המערביתהחזית הצפוניתהחזית הדרומיתיורקטאוןהמערכה הימית