מחוזות פולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ווייוודות פולין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת פולין מחולקת למחוזות

מחוזות פוליןפולנית: Powiat; צורת הריבוי: powiaty) היא החלוקה האדמיניסטרטיבית השנייה בגודלה (אחרי הפרובינציות, ומעל הגמינה) בפולין כיום. ב-16 הפרובינציות של פולין, יש כיום (נכון ל-2008) 379 מחוזות, בהן 64 ערים שאינן נכללות במחוז, אלא בעלות שלטון עצמאי.

החלוקה למחוזות נעוצה עוד מימי האיחוד הפולני-ליטאי במאה ה-16 ואף קודם לכן. עם חלוקת פולין בסוף המאה ה-18, בכל אחד מחלקיה של המדינה הוחל צורת השלטון הנהוגה במדינה אליה סופחה, כך שבחלקיה הגרמניים של המדינה נהגה שיטת הקרייס, ובחלקיה הרוסיים של המדינה - האוזד. עם כינונה מחדש של הרפובליקה הפולנית השנייה חודשה שיטה זו, עד ל-1975, אז בוטלו המחוזות, לטובת 49 פרובינציות קטנות. לאחר הקמת הרפובליקה הפולנית השלישית, הוקמו מחדש המחוזות, ב-1 בינואר 1999.

שם המחוז נקבע בדרך כלל על פי שם בירת המחוז (לפעמים למחוז יש יותר מבירה אחת, ואז שם המחוז מורכב משניהם), או על שם של רכס הרים וכדומה שבשטח המחוז.

סמכויות המחוז מוגבלות יחסית, ומתמקדות בעיקר בניהול בתי הספר העל יסודיים, תחזוקת חלק מן הכבישים, מערכת הבריאות, היתרי בניה ורישוי כלי רכב. המחוז מנוהל על ידי מועצה נבחרת, שבראשה עומד מנהל (starostwo powiatowe, מילולית: זקן המחוז). בערים ראש העיר ומועצת העיר הם גם ראשי המחוז.

לעתים, מושב מועצת המחוז נמצא מחוז לשטח המחוז. למשל, במחוז פוזנן, מושב המחוז הוא בעיר פוזנן, אף שהעיר עצמה היא במחוז נפרד ממחוז פוזנן עצמו, מחוז פולין הגדולה.