ויקיפדיה:אוטוביוגרפיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כתיבת ערך על עצמכם, או על נושא בו אתם מעורבים באופן אישי, אינה מומלצת. המתינו לכך שוויקיפדים אחרים יכתבו ערכים על נושאים שבהם אתם מעורבים באופן אישי. דהיינו, ערכים העוסקים בכם, בהישגיכם, במקום עבודתכם או בבית הספר שבו למדתם או בכל ארגון שיש לכם זיקה אליו. נכון הדבר גם באשר לפרסומים שלכם (מאמרים מדעיים למשל), לאתר האינטרנט אשר אתם מפעילים, לקרובי משפחה שלכם, ולכל ערך אחר אשר עוסק בתחום שבו יתכן ניגוד אינטרסים.

בוויקיפדיה נערכו כמה וכמה עימותים על חשיבות, דיוק עובדתי ונייטרליות של ערכים שכאלו, כולל ג'ימי ויילס (מייסד ויקיפדיה) בעצמו. ‏[1] אם תקפידו על המדיניות לעיל, נוכל לשמור על מדיניות הנייטרליות של הערכים בוויקיפדיה. אם כתבתם בעבר על נושא מסוים בסוגה מדעית אקדמית, ספרותית או פובליציסטית, אתם מוזמנים לתרום לערכים שעוסקים בו, אולם כל ערך בוויקיפדיה צריך לכסות את נושאו באופן נייטרלי, הוגן ומקיף, כדי להרחיב את המידע על נושאו בכללותו. ערכים שייכתבו אך ורק כדי לקדם את האינטרסים של כותביהם עשויים להימחק.

מעבר לכך, זיכרו שקיומו של ערך על עצמכם לא בהכרח עשוי להיות חיובי עבורכם. כל אדם יורשה להוסיף לערך כזה ידיעות שליליות אודותיכם, בתנאי שהמידע חיוני ומעוגן בסימוכין סבירים.

מה הבעיה עם אוטוביוגרפיות?[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאמר שהולדתו של זאפוד ביבלברוקס צוינה ברעידות אדמה, גלי צונאמי, סופות טורנדו, סופות אש, התפוצצותם של שלושה כוכבים שכנים, וזמן קצר לאחר מכן הגשת יותר משש מיליון ושלושת רבעי תביעות פיצויים על ידי כל בעלי הבתים בחלק זה של הגלקסיה. אולם היצור היחידי שאמר שכל זה קרה הוא ביבלברוקס עצמו, וישנן כמה תאוריות אשר מנסות להסביר מדוע זהו המצב.

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה (גרסת תסכית הרדיו)

הפיסקה לעיל היא אולי משעשעת, אך מציגה בצורה בהירה את הבעיה של אוטוביוגרפיות:

  • הן בדרך כלל מוטות באופן חיובי לטובת מושאן. אנשים נוטים להציג עצמם באור חיובי ולפאר את מעלליהם, כמו גם להציג דעות כעובדות. בוויקיפדיה אין להציג דעות כעובדות. כך למשל, אם מוחמד עלי יכתוב על עצמו בערך עליו "אני הגדול מכולם!" זו תהיה תוספת בלתי-מקובלת. גם כתיבה בגוף שלישי לא תהפוך דעה לעובדה.
  • הן מציגות עובדות שאי אפשר לאמת. אם המקור היחיד לעובדה מסוימת בערך שאתם מושאו הוא אתם בעצמכם, אז אין בידי הקוראים שום דרך לוודא את נכונותה. הדבר בולט במיוחד אם תכתבו על התקוות שלכם, השאיפות שלכם, מחשבותיכם וכו'. אם עובדה לא ניתנת לאימות, אין מקומה בוויקיפדיה.
  • הן עשויות להכיל מחקר ראשוני. אנשים נוטים לכלול באוטוביוגרפיות מידע שלא פורסם במקום אחר. קוראים שירצו לאמת מידע זה יידרשו לבצע את המחקר בעצמם. (דוגמה מוקצנת: מידת הנעליים שלכם, אלא אם כן יש סיבה יוצאת מן הכלל, היא פרט שרק אתם ומוכר הנעליים שלכם יודעים. קוראים שירצו לאמת את המידע לעיל יצטרכו לכתת רגליהם אליכם ולמדוד את רגליכם בעצמם). ויקיפדיה, כאמור, אינה מקום לפרסום מחקר ראשוני.

ואם יש כבר בוויקיפדיה ערך עליכם?[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפי שנכתב לעיל, קשה לכתוב באופן נייטרלי על עצמכם. לכן, עדיף שאחרים יכתבו עליכם. אם יש לכם הערות או הצעות לשיפור הערך העוסק בכם, כתבו אותן בדף השיחה של הערך, ותנו לאחרים להחליט כיצד, אם בכלל, לשלב את המידע.

במקרים קיצוניים יהיה זה לגיטימי לערוך ערכים שעוסקים בכם. כך למשל אתם יכולים לשחזר ערך אשר עוסק בכם שהושחת; אך כמובן צריך להיות מדובר בהשחתה ברורה ו"פשוטה", ולא מחלוקת תוכנית. אתם גם יכולים לתקן עובדות שגויות או לא מעודכנות כמו למשל מקום העבודה שלכם, מצבכם המשפחתי, מקום הולדתכם וכו'. אך היו מודעים לכך שאם העובדה נמצאת במחלוקת, יכול להיות שאחרים ישנו זאת.

כיוון שוויקיפדיה היא אנציקלופדיה, היא מתפקדת כמקור שניוני או שלישוני. לכן, ויקיפדיה לא צריכה לכלול מידע "חדש" או השערות, וכל המידע צריך להיות כזה שאחרים יוכלו לאמת אותו. כל העובדות, תיאורי האירועים, וההבהרות שאתם רוצים להוסיף לערכים העוסקים בכם צריכים להיות בני אימות.

אף אחד בוויקיפדיה לא מעוניין שהערך העוסק בכם לא יהיה מדויק. מדיניות הנייטרליות שלנו משמעה שאנו רוצים ערכים מאוזנים והוגנים. מטרתנו אינה להציג את דעותינו, אלא להציג את דעותיהם של אחרים, אשר אותן יש לצטט ולייחס למקורן. תוכלו לסייע לנו על ידי הפנייתנו למקורות אשר יאפשרו לנו להציג את מושאי הערכים בצורה מאוזנת.

אם אתם לא מרוצים מתמונה שלכם אשר מופיעה בערך העוסק בכם, תוכלו לסייע לנו על ידי תרומת תמונה טובה יותר תחת תנאי רישיון חופשי מתאים.

אם בחרתם לכתוב בדף השיחה של הערך העוסק בכם, כדאי שתזדהו ("אני מוישה זוכמייר, עליו נכתב ערך זה") כדי שיהיה ברור לכולם מי אתם.

לעתים תגלו בערך עובדות שלא נעים לכם מפרסומן. כדי להסיר עובדות כאלה עליכם להצטייד בנימוקים טובים (העובדה שגויה או חסרת חשיבות, למשל), שאותם תציגו בדף השיחה. במיוחד עליכם לחשוב פעמיים קודם שאתם מנסים לערער על קביעה של בית המשפט - ויקיפדיה אינה מקום מתאים לערער על קביעות אלה.

כתיבת ערך על עצמכם או על מכריכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתיבת ערך על עצמכם או מכריכם (או עריכתו) אינה מומלצת. אם תעשו כן, ובפרט אם תיצרו ערך על דמות שספק אם היא ראויה להופיע באנצקילופדיה או שתיאורה מחמיא לה במידה מופרזת, סביר להניח שהערך יוצע למחיקה. אמנם מחיקת הערך אינה מובטחת, אך ויקיפדים רבים יסכימו שלא ראוי שתיצרו ערך על עצמכם. אם אדם אחר בחר לכתוב עליכם ערך הרי שנשקלו שני עקרונות: חשיבות ויכולת אימות המידע – שני עקרונות שלאדם קשה להפעיל באופן נייטרלי בערך העוסק בעצמו. אם יש לכם הישגים בולטים ואפשר לאמת אותם, סביר להניח שבסופו של דבר ייכתב עליכם ערך על ידי אדם אחר.

קחו בחשבון שכל מלל שתכתבו ייערך (באופן חסר רחמים) על ידי אחרים. בוויקיפדיה אין בעלות על ערכים ולא תוכלו להתלונן מאוחר יותר על כך ששינו ללא היכר את הטקסט שכתבתם. ייתכן גם שבעריכות של אחרים ייכללו פרטים ביוגרפיים אודותיכם, שאתם עצמכם בחרתם שלא לשתף בהם את הציבור (כגון שלבים פחות מחמיאים בקריירה, יריבויות והסתבכויות, וכדומה). כל עוד המידע נכון, אינו פוגע בצנעת הפרט ואינו מהווה לשון הרע – יקשה עליכם מאוד לדרוש את הסרתו, ועל כן שקלו היטב אם ברצונכם להעמיד ביוזמתכם את חייכם בעין הציבור. עצם הדיון עם אחרים על חשיבות הערך הוא מאוד רגשי באופיו, ועלול לגרום לכם צער ותחושת פגיעה. שקלו היטב האם אתם מוכנים נפשית להתמודד עם דיון שכזה.

אם יש לכם אתר אישי, תוכלו לסייע לוויקיפדים שיכתבו עליכם אם תכללו באתר מידע רלוונטי. אמנם אתרכם האישי לא יהווה הוכחה ניצחת לנכונותה של עובדה, אך הוא יכול לשמש כמקור לראיות במחלוקות לגבי פרטים ביוגרפיים כלליים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]

קיצור דרך: וק:אוטו, WP:AUTO