ויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אודות ויקיפדיה

תוכן וסגנון כתיבה

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה, וככזו ישנם דברים שוויקיפדיה איננה. דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים בוויקיפדיה, אך אם קיימת סתירה ביניהם, האחרון הוא המכריע.

צורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה אינה אנציקלופדיה מודפסת. לכן, לוויקיפדיה אין מגבלת גודל, היא יכולה לכלול קישורים, להתעדכן בתכיפות וכך הלאה. הדבר אומר גם שסגנון הכתיבה והאורך המתאימים לדפוס לא בהכרח מתאימים לכאן.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה איננה:

 1. מילון, מונחון, אילן יוחסין או לקסיקון ביוגרפיות.
 2. בימת נאומים או פורום דיונים.
 3. מאגר קישורים.
 4. "מראה" – תוכן שנוסף לוויקיפדיה חייב להתפרסם תחת הרישיון CC ייחוס-שיתוף זהה 3.0. הגם שוויקיפדיה כן משתמשת בתמונות רבות במסגרת מה שנחשב "שימוש הוגן".
 5. ויקיפדיה אינה שרת ויקי חופשי – אם אתם מעוניינים להשתמש בטכנולוגיית ויקי או בתוכנת מדיה-ויקי לצורך עבודה משותפת כלשהי, אפילו דף בודד, ישנם אתרים רבים המספקים שירותי אירוח ויקי (חינם או בתשלום). אתם יכולים גם להתקין את תוכנת מדיה-ויקי על המחשב שלכם.
 6. מחקר ראשוני – אם ערכתם מחקר ראשוני בנושא כלשהו, פרסמו את תוצאותיכם בכתבי-עת רגילים שיש בהם ביקורת-עמיתים. ויקיפדיה תדווח על עבודתכם לאחר שזו תיהפך לחלק מהידע האנושי המקובל. אך מובן שאינכם חייבים להביא את כל המידע על ערכים מכתבי-עת עם ביקורת-עמיתים. יש להקפיד על איכותם של המקורות.
 7. אוספים של מקורות מרשות הציבור ותו לא, כמו ספרים או קוד-מקור בשלמותם, מסמכים היסטוריים מקוריים, מכתבים, חוקים, הכרזות ועוד חומרים מקוריים שיש בהם תועלת רק כשהם מוצגים בנוסח המקורי וללא שינויים. קטעים קטנים, או חיוניים בהקשרם, של חומר מקורי, כמלל או כתמונה, אמנם דרושים. אך כמובן אין פסול בשימוש במשאבים מרשות הציבור כדי להוסיף תוכן עובדתי וניסוחים לערך. אם אתם מעוניינים לתרום טקסטים שכאלו, אנא פנו לוויקיטקסט.
 8. דף בית אישי – לויקיפדים יש דפים אישיים משל עצמם, אך הם משמשים לעבודה על האנציקלופדיה. כמה ויקיפדים מפורסמים במידת-מה עשויים לתרום משמעותית לערכים אנציקלופדיים על אודות עצמם ועל הישגיהם, ותרומה זו תתקבל על פי רוב; אך הסטנדרטים של ערכים אנציקלופדיים תופסים לגבי דפים כאלה בדיוק כמו לכל ערך אחר. יצירת שפע קישורים והפניות למאמרים אוטוביוגרפיים אינה עולה בקנה אחד עם רוח ויקיפדיה. אם אתם רוצים לבנות דף בית אישי בלי קשר לעבודה על האנציקלופדיה, יש הרבה ספקים של דפי בית בחינם באינטרנט.
 9. שרת אחסון קבצים – אם אתם מעלים קבצים, אנא העלו רק קבצים שנוגעים לערכים באנציקלופדיה; כל דבר אחר יימחק.
 10. מדיום פרסומי – ערכים בוויקיפדיה לא נועדו לקדם מכירתו של מוצר או שירות כלשהו. האנציקלופדיה אינה כלי שיווקי.
 11. אתר חדשות – ויקיפדיה לא צריכה לספק דיווחי חדשות על אירועים בעת התרחשותם, אך יצירת ערכים אנציקלופדיים על נושאים בחדשות אפשרית (אם כי כדאי להמתין ולא לכתוב מידע חדשותי מיד, כדי לראות אם קיימים עדכונים). תהליך העבודה בוויקיפדיה מאפשר בנייה משותפת ועדכנית של אקטואליה בעלת חשיבות היסטורית, כל עוד היא נכתבת כערכים אנציקלופדיים. כשהכותבים מוסיפים חדשות טריות למאמרים, עליהם להשתמש בלשון עבר, כדי שהחדשות תהיינה הגיוניות גם כשיקראו אותן בעוד כמה שנים. באותו אופן, אין להשתמש במונחים כגון "בשנים האחרונות". דוגמה לכך היא הערך רעידת האדמה באוקיינוס ההודי (2004) שנכתב בזמן האירועים. עד ליצירת ערך בנושא אקטואלי, ניתן לפרסם תיאור של האירוע ככתבה בוויקיחדשות.
 12. מדריך דפי זהב או כלי לניהול עסקים, מלבד עסקי כתיבת אנציקלופדיה משובחת. לדוגמה, ערך על תחנת רדיו בדרך כלל לא צריך לציין אירועים עתידיים, מבצעים שמתקיימים, מספרי טלפון וכו' (אף על פי שאזכור אירועים ומבצעים עיקריים הוא כמובן קביל). כמו כן, עמוד השיחה הקשור לערך נועד לשיחה על הערך, לא לניהול העסק נשוא הערך.
 13. מקום לבקשות עבודה והצעות עבודה. ויקיפדיה איננה לשכת תעסוקה, כל ההודעות היכן ניתן להשיג עבודה בנושא מסוים תימחקנה ללא התראה מוקדמת.
 14. מקום להגשת עזרה מקצועית – ויקיפדיה איננה מתיימרת להביא עזרה מקצועית לעולם, המטרה היא ליצור אנציקלופדיה.
 15. אתר הומוריסטי, ולכן כל ערך פיקטיבי בה יימחק לאלתר.
 16. אתר סטטיסטיקות, ולכן אין בה מקום לסטטיסטיקות שונות (רשימת תוצאות משחקים). עם זאת, ניתן לכתוב על מאפיינים סטטיסטיים (דמוגרפיה של מקומות יישוב לדוגמה), ובערכים על טורנירי ספורט (מונדיאל וכדומה) ניתן לציין מה היו תוצאות המשחקים מאחר שמדובר בכמות ברורה ומוגדרת.
 17. ויקיפדיה האנגלית או ויקיפדיה בשפה זרה אחרת, ולכן נוהג שקיים בוויקיפדיה אחרת לא בהכרח קיים גם בוויקיפדיה העברית. כל אחת מהוויקיפדיות היא עצמאית במידה רבה, למעט כללים של קרן ויקימדיה, ובכל ויקיפדיה יש לחברי הקהילה חופש נרחב לקבוע את הנהוג אצלם. בפרט, קיומו של ערך בוויקיפדיה אחרת לא מבטיח את שמירתו בוויקיפדיה העברית.

ויקיפדיה איננה אוסף צילומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ויקיפדיה איננה אוסף צילומים או שרת לאחסון תמונות. אין להעלות קבצים אשר לא נעשה בהם שימוש בערכים. יחד עם זאת, ניתן ורצוי להעלות תמונות שאינן מוגנות בזכויות יוצרים לוויקישיתוף.

ויקיפדיה איננה מילון[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. הגדרות מילוניות – אין ליצור ערך רק כדי להגדיר מונח, אם כי ערך יכול וצריך להיפתח בהגדרה או בתיאור ברור של הנושא. אם אתם נתקלים בערך שאינו אלא הגדרה, חשבו אם יש מידע שאתם יכולים להוסיף בנושא, שמתאים לאנציקלופדיה. אם אתם רוצים לתרום ערכים מילוניים, תוכלו לתרום לוויקימילון.
 2. רשימות של הגדרות כאלה – ערך יכול להיות הפניה לדפים אחרים כאשר מילה היא כללית מכדי להיות משויכת לנושא אחד, ולדף זה קוראים "דף פירושונים". כמו כן, ויקיפדיה כוללת מונחונים – רשימות מונחים בתחומים שונים.
 3. מדריך לשימוש בשפה – ויקיפדיה אינה עוסקת בתיאור אופן השימוש בביטויים וכו', אך לעתים קרובות חשוב מאוד, בהקשר של ערך אנציקלופדי, לומר איך בדיוק משתמשים במילה.
 4. כהרחבה לסעיף הקודם – מילון עגה וביטויים של האקרים, מחשבים או נושא אחר. איננו מלמדים אנשים איך לדבר כמו האקר או חייל; אנחנו כותבים אנציקלופדיה. עם זאת ערכים, אפילו מעמיקים מאד, על תרבות ההאקרים יתקבלו בברכה, וככל שאיזשהו חלק מעגת ההאקרים הכרחיים להבנתם, מובן שטוב שיהיו ערכים עליו.
 5. אילן יוחסין או לקסיקון ביוגרפיות. ערכים ביוגרפיים צריכים להיכתב רק על אנשים בעלי הישגים מסוג כלשהו. קנה מידה טוב להישגים הוא אם האדם מופיע במספר מקורות חיצוניים. אך מובן שניתן להזכיר דמויות משניות במסגרת ערכים אחרים.

ויקיפדיה איננה בימת נאומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. פורומי דיונים – אנא נסו להיצמד למשימה – יצירת ערכים אנציקלופדיים. ויקיפדיה אינה פורום דיונים או חדר שיחה. אבל כמובן אתם יכולים לשוחח עם אנשים בעמודים שלהם, ואתם יכולים לפתור בעיות הנוגעות למאמרים בעמודי השיחה הרלוונטיים.
 2. תעמולה או קידום רעיונות מכל סוג שהוא – ערך יכול לדווח באופן אובייקטיבי מה אומרים מצדדיו של רעיון, כל עוד שואפים לנקודת מבט נייטרלית.
 3. דפי הערצה נלהבים או ביקורות קטלניות – ביוגרפיות ומאמרים על יצירות אמנות אמורים להיות ערכים אנציקלופדיים.
 4. מאמרים אישיים המבטאים את דעתכם הפרטית בנושא – ויקיפדיה אמורה לקבץ את הידע האנושי, לא לשמש ככלי להפיכת דעות אישיות לחלק מהידע האנושי. במקרה הנדיר שבו דעותיו של אדם בודד מספיק חשובות כדי לדון בהן, עדיף לתת לאנשים אחרים שאותן דעות חשובות להם לכתוב עליהן. מאמרים בנושאים שקשורים לוויקיפדיה רצויים במטא-ויקי.
 5. כלי לפרסום ולקידום עצמי – איננו צריכים ערכים על נושאים רק משום שהכותב קשור להם. קישורים מסחריים הם בסדר אם הם יכולים לסייע בזיהוי תאגידים גדולים הקשורים לנושא. רצוי גם שלא ליצור ערכים על עצמכם או על מיזמים שיש לכם מעורבות אישית גדולה בהם – ראו ויקיפדיה:אוטוביוגרפיה למידע נוסף.

ויקיפדיה איננה מאגר קישורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. מאגר רשימות של נושאים שהקשרים ביניהם רופפים, כגון ציטוטים, פתגמים או אנשים. אך אין פסול ביצירת רשימות אם הערכים בהן מפורסמים בזכות הקשר שלהם או התרומה המשמעותית שלהם לנושא הרשימה. אם אתם רוצים להכניס רשימות של ציטוטים בעברית, שימו אותן בוויקיציטוט.
 2. אוספים של קישורים חיצוניים ותו לא. אך כמובן אין פסול בהוספת רשימת קישורים ורשימת מקורות מקוונים שהשתמשתם בהם בכתיבת הערך.
 3. אוספים של קישורים פנימיים ותו לא. אך כמובן אין פסול בדפי פירושונים כשמילה היא כללית מכדי להיות משויכת לנושא אחד.

קהילה והתנהלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה איננה:

 1. מועדון ויכוחים או זירת קרב – ויקיפדיה אינה מקום לניהול מלחמות אידאולוגיות, מריבות אישיות והפצת פחד או שנאה. הפיכתם של דיונים בנושאי תוכן או מדיניות ליריבויות אישיות מנוגדת למטרות ועקרונות ויקיפדיה.
 2. אנרכיה – העובדה שוויקיפדיה היא מיזם חופשי אין פירושה שחלק מתכליתה הוא לחקור את ההתכנות של קהילות אנרכיסטיות. תכליתנו היא לבנות אנציקלופדיה. כל זה כמובן לא שולל את העובדה שחלק נכבד מהצלחתנו נובע בדיוק מהפתיחות הקיצונית של המיזם.
 3. דמוקרטיה – ויקיפדיה איננה ניסוי בדמוקרטיה או בכל שיטת ממשל אחרת. ויקיפדיה עוסקת בעובדות, ואלה מטבען אינן מתכופפות בפני רצון הרוב. לאור זאת, יש להשתדל לפתור מחלוקות בהסכמה ומתוך התבססות על מקורות אמינים ונייטרליים, ולא באמצעות הצבעות. יש להימנע מהיצמדות עיקשת להחלטות שהתקבלו בהצבעה בעבר אם הדבר מפריע להתפתחות האנציקלופדיה.
 4. מונרכיה – ויקיפדיה שייכת לכל קוראיה, אין בה משתמשים בעלי מעמד גבוה יותר מאחרים.
 5. ביורוקרטיה – החוקים אינם מטרת קיומה של הקהילה, אלא אמצעים לניהולה היעיל. המטרה היא כתיבת אנציקלופדיה. יש לנהוג על פי רוח החוק כשלשון החוק אינה מקדמת את המיזם. פתרון מחלוקות צריך להתרחש בדרך של דיון והסכמה רחבה ככל האפשר, ולא על ידי היצמדות ללשון החוק.

צעדים אפשריים נגד הפרה של כללים אלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שינוי תוכן הערך (עריכה רגילה).
 • הפיכת הדף להפניה; ההיסטוריה של הדף נשמרת.
 • מחיקת הדף עם ההיסטוריה שלו לגמרי, בדרך כלל לאחר הצבעת מחיקה. כדי לפתח הבנה של סוג הכתיבה שנמצאת בסכנת מחיקה, כדאי שתעקבו בקביעות אחרי הצבעות המחיקה.
 • במקרים חמורים (העלאה חוזרת ונשנית של אותו מידע) תיתכן גם חסימה של המשתמש המעלה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיצור דרך: וק:לא