וירוס צ'רנוביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

וירוס צ'רנוביל (ידוע גם בשמות CIH ו-spacefiller) הוא וירוס של מערכת ההפעלה חלונות, אשר הופיע לראשונה בשנת 1998. הוא אחד מהוירוסים ההרסניים ביותר, אשר דורס מידע קריטי בכוננים נגועים וגרוע מכך, בחלק מהמקרים הוא משחית את ה-BIOS. הוירוס נוצר על ידי צֶ'ן יִינְגְהָאו (陳盈豪), שהיה סטודנט באוניברסיטת דָאטונְג שבטאיוואן. מעריכים ש-60 מיליון מחשבים נדבקו בוירוס ברחבי העולם, מה שהתבטא בנזקים עסקיים המוערכים במיליארד דולר.

צ'ן טען שהוא כתב את הוירוס בהתרסה אל מול טענות חצופות של מפתחי תוכנות אנטי וירוס, על יעילות נגד וירוסים. צ'ן הכריז שאחרי שהוירוס הופץ בכל האוניברסיטה על ידי חבריו לכיתה, הוא התנצל בפני האוניברסיטה ויצר תוכנת אנטי-וירוס שזמינה להורדה ציבורית. תוכנת האנטי-וירוס נוצרה ביחד עם וֶנְג שְׁהָאו (翁世豪), סטודנט באוניברסיטת טאמקאנג. התביעה בטאיוואן לא יכלה לתבוע את צ'ן באותה תקופה כי אף קורבן לא הגיש תביעה. האירועים האלו הובילו לחקיקה חדשה בתחום פשעי המחשב בטאיוואן.

השם "וירוס צ'רנוביל" ניתן זמן מה לאחר שהוירוס כבר היה ידוע לציבור בשם CIH, ומתייחס לכך שהתאריך בו נועד הוירוס להתפרץ בחלק מגרסאותיו, זהה לתאריך של אסון צ'רנוביל, שאירע בברית המועצות ב-26 באפריל 1986.

וירוס זה חזר לפעול בשנת 2001 כאשר הוא הופעל על ידי תולעת ILOVEYOU.

Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.