זיבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
זיבה
SheMayLookCleanBut.jpg
כרזה המזהירה מפני הידבקות בעגבת וזיבה מתקופת מלחמת העולם השנייה
שם בלועזית Gonorrhea
ICD-9
(אנגלית)
098
MedlinePlus
(אנגלית)
007267
eMedicine
(אנגלית)
article/782913 
MeSH
(אנגלית)
D006069

זיבה (בלועזית: גונוריאה, Gonorrhoea) היא מחלת מין הפוגעת בעיקר באיברי המין ובשופכה, אך במקרים מסוימים גם בלוע. הגורם למחלה הוא החיידק Neisseria gonorrhoea.

פרסומת לפניצילין כתרופה לזיבה, 1944

תסמיני המחלה מתפתחים לרוב תוך יומיים עד חמישה לאחר ההדבקה (אם כי ישנם מקרים שבהם התסמינים מופיעים רק כעבור מספר חודשים), וכוללים כאב בהשתנה והפרשת מוגלה מן הפין, הנרתיק, או הגרון, וכן דלקת בצוואר הרחם ודימום בפי הטבעת. ללא טיפול עלולה הדלקת להתפשט דרך מערכת המין של האישה ולגרום לדלקת צוואר הרחם והחצוצרות ואף לעקרות או הריון חוץ-רחמי; אצל הגבר היא עלולה לגרום להיצרות השופכה, הידבקויות במערכת המין ודלקת בלוטת הערמונית. סיבוכים מאוחרים כוללים דלקת מפרקים, דלקת שסתומי הלב ודלקת לחמית העין.

כמו כן, אם אישה החולה בזיבה נמצאת בהריון, המחלה עלולה לעבור גם לתינוק ולגרום אצלו לדלקת בלחמית העין, אשר ללא טיפול עלולה לגרום לפגיעה בראייה ואף לעיוורון.

לזיהוי המחלה מכינים דגימה של הפרשה מהפין או מהנרתיק, צובעים בצביעת גרם ומתבוננים במיקרוסקופ. החיידק מתגלה בתוך תאי דם לבנים, בזוגות בצורת האות L. תרבית שמכינים מהדגימה מאשרת את האבחנה.

הטיפול במחלה הוא באמצעות אנטיביוטיקה. בעבר השתמשו לצורך כך בפניצילין, אך לאור הופעתם של חיידקים עמידים בפני פניצילין משתמשים כיום בתרופות מסדרת הצפאלוספורין.

על פי ההלכה היהודית, מחלה זו, כאשר חולה בה אדם מהעם היהודי, הינה סימן לטומאה, וגורמת לחולה בה להחשב כאב הטומאה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.