זכריה סיטשין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זכריה סיטשין (Zecharia Sitchin;‏ 11 ביולי 1920 - 9 באוקטובר 2010) הוא יהודי-אמריקאי ממוצא אזרבאיג'ני, אשר התפרסם בעיקר בזכות ספריו אודות האלים הקדומים מהמיתולוגיה והתרבות השומרית העתיקה, ואודות התאוריה שלו בדבר היווצרות התרבות והטכנולוגיה האנושית בעקבות ביקורם של "אסטרונאוטים עתיקים" (חוצנים) בכדור הארץ.

ב-1976 כתב סיטשין את פירושיו לכתבי שומר העתיקה, בהם טען כי תרבות חוצנית בשם "ניבירו" השפיעה על התפתחותה של התרבות השומרית, באמצעות האלים שלהם, המכונים "אנונקי", והיוו לטענתו גזע של חוצנים. לטענתו חוצני "ניבירו" נחתו בכדור הארץ לפני כ-450 אלף שנים, והקימו מרכז גדול באזור של שומר דאז, איראן-עיראק של היום. סיטשין טען גם כי אנשי שומר ידעו ש"ניבירו" הוא כוכב הלכת ה-12, וכי הוא מקיף את השמש אחת ל-3,600 שנים, ולפיכך הידע שלהם באסטרונומיה אודות מערכת השמש נחשב לטענתו למתוחכם במיוחד יחסית לתקופה בה חיו. סיטשין התבסס על כתבי התנ"ך כחיזוק לטענותיו בפירוש הכתבים השומריים (למשל על ספר בראשית, פרק ו, פסוקים א-ד).

ספריו של סיטשין נמכרו במיליוני עותקים ברחבי העולם. עם זאת, רעיונותיו אינם מקובלים כלל בקרב מדענים וחוקרים באקדמיה, והם נתפסים כפסבדו מדע וכסיפורים בדיוניים שסיטשין בדה מליבו. סיטשין לא היה היסטוריון או מדען מוסמך; מתודולוגיית המחקר שלו לפיה פירש את כתבי השומרים, וכן טענותיו האסטרונומיות והמדעיות שלקו בחוסר דיוק רב, ספגו ביקורת רבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]