זלמן נחמיה גולדברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב זלמן נחמיה גולדברג
ZalmanNechemya92.jpg
הרב זלמן נחמיה גולדברג בכנס על קניין רוחני במשפט עברי בבית אביחי
תאריך לידה ה'תרצ"ב
מקום לידה מינסק
תאריך לידה לועזי 1932 (בן 82 בערך)
נושאים שבהם עסק חבר בית הדין הגדול לערעורים, אב בית דין בבית הדין לענייני ממונות הישר והטוב, עורכה הראשי של אנציקלופדיה תלמודית, ראש הישיבה בבית המדרש של מכון לב, ראש ישיבת "דעת משה" בירושלים
חיבוריו חזון קדומים, גנזי התורה, אור המועדים, משפט ערוך, בנין אריאל, דולה ומשקה

הרב זלמן נחמיה גולדברג (מכונה הגרז"ן; נולד בשנת ה'תרצ"ב (1932)) היה חבר בית הדין הגדול לערעורים, משמש כאב בית דין בבית הדין לענייני ממונות הישר והטוב, עורכה הראשי של אנציקלופדיה תלמודית ומכהן כראש הישיבה בבית המדרש של מכון לב וראש ישיבת "דעת משה" בירושלים.

קורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד במינסק, בלארוס, למשפחה של רבנים בליטא, חלק ממשפחת אביו השתייכה לחסידי חב"ד מהעיר לאפיץ. בגיל חמש עלה לישראל עם משפחתו והיא התיישבה בירושלים. למד בתלמוד תורה מאה שערים ובתלמוד תורה עץ חיים. בגיל עשר למד בישיבת תפארת צבי, ובגיל ארבע עשרה נכנס לישיבת חברון. כעבור מספר חודשים, בחשוון תש"ז, בעצת החזון איש, עבר לישיבת פוניבז' בבני ברק, ובשנת תשי"א שב ללמוד בישיבת חברון. בחודש אלול תשי"ד נישא לרחל אוירבך, בתו של הרב שלמה זלמן אוירבך.

מפורסם כפוסק וכמוסר שיעורים לתלמידי חכמים ברחבי ישראל, בין היתר בישיבת אור עציון, בישיבת כרם ביבנה בישיבת מעלה אליהו בכולל ארץ חמדה ובכולל הרי פישל - מכון אריאל. ציבור השומעים העיקרי שלו הם אברכים לומדי רבנות ודיינות. הרב גולדברג ידוע בשיעוריו המורכבים, דבר המצריך את ציבור השומעים להיות בקיאים היטב בנושא השיעור. יש לו ידע מקיף בתחום הטכנולוגי, הרפואי והמשפטי.

הוא ידוע בכינויו "הגרז"ן" (במשמעות כפולה, ראשי תיבות של הגאון רבי זלמן נחמיה, וכביטוי לתלמיד חכם גדול וחריף בלימוד). מכהן גם כראש ישיבת "דעת משה" של חסידות סדיגורא.

הרב גולדברג משתייך לזרם הליטאי ונחשב מקורי בדעותיו ובפסקיו. בין השאר הורה בפסק הלכה חדשני שיהודי שומר תורה ומצוות יכול, תחת סייגים ומגבלות מסוימות, לחתום על כרטיס אד"י. זאת בניגוד לדעת הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיגם הרוחני של הליטאים. הוא אחד הרבנים היחידים בחוגים החרדיים המטיל פתיל תכלת (ארגמון קהה קוצים) בציציותיו. וכן הוא קבע את מקום תפילתו בבית הכנסת חב"ד ומתפלל בנוסח חב"ד. בשנת תשמ"ט בבחירות לכנסת, היה בין הרבנים הליטאים היחידים שתמכו באגודת ישראל ולא בדגל התורה, הוא אף השתתף בכינוס הבחירות של אגודת ישראל.

הרב גולדברג נתן הסכמה לספר "תורת המלך" הדן בהלכות הריגת גויים, אך בהמשך חזר בו וטען כי הספר מכיל דברים ש"אינם נכונים מכח הדין וגם אין להם מקום בשכל האנושי".‏[1]

בשנת 2014 נתן הסכמה לפסק דין של בית הדין הרבני בצפת, שבו הותרה מעגינותה אישה שבעלה שקע בתרדמת שבע שנים קודם לכן.

מתגורר בשיכון חב"ד בירושלים.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרי הרב גולדברג נערכו מתוך הקלטות שיעוריו.

  • חזון קדומים - שיעורים שנאמרו בישיבת קדומים על מסכתות כתובות וקידושין, וסוכמו על ידי הרב ישראל בן שחר (אחיו של ראש הישיבה הרב יצחק בן שחר)
  • גנזי התורה - שיעורים על כמה מסכתות יו"ל על ידי תלמידו הרב נתנאל ברקוביץ
  • אור המועדים - שיעורים בהלכות המועדים שסוכמו על ידי תלמידו הרב קורן (חנוכה תשס"ב)
  • משפט ערוך - ספר המביא את פסיקת ההלכה ושיטות האחרונים על שולחן ערוך חושן משפט. עד כה (ה'תשס"ט) יצאו לאור ארבעה כרכים. יו"ל על ידי מכון משפט ערוך שעל יד ישיבת קדומים בראשות הרב ישראל בן שחר וחבר תלמידי חכמים.
  • בנין אריאל - שאלות ותשובות
  • דולה ומשקה - בירור סוגיות בהלכות טוען ונטען לפי סדר השולחן ערוך, על פי שיעוריו של הרב זלמן נחמיה גולדברג, מאת הרב אלי סדן.
  • פרסומים בכתבי עת תורניים שונים
  • עריכת האנציקלופדיה התלמודית

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]