זמן קליע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זמן קליעאנגלית Bullet time) היא טכניקה של צילום קולנועי בריבוי מצלמות. הטכניקה מבוצעת בסרטים להמחשת אירוע שכביכול עובר כהרף-עין (כגון ירי קליע), אך הצופה חווה אותו בצורה איטית. הדבר נעשה כך שברגע שבו הפעולה מתחילה, האובייקט מוקפא או זז בהילוך איטי ואילו המצלמה ממשיכה לנוע רגיל.

על הטכניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טכניקת הצילום נוצרת כאשר מוצבות מאות מצלמות סטילס מסביב לשחקן כדי ללכוד את הסצנה; מצלמות אלו מצלמות בקצב גבוה של פריימים, כולם יחדיו. השחקן מצולם על רקע ירוק שלאחר מכן מוחלף בכל רקע קיים אחר. כל מצלמות הסטילס מסודרות מסביב לאובייקט המצולם במרחק אחיד אחת מהשנייה (כמרחק היחסי בין העין האנושית אחת מהשנייה). הבמאי בעריכה מחליט האם לעבור בין המצלמות באותו הפריים - דבר היוצר תנועה סביב אובייקט מוקפא; או לעבור בין המצלמות בסדר עולה בפריימים - דבר היוצר תנועה של המצלמות וגם של האובייקט. מהירות התנועה של האובייקט נקבעת בהתאם לקצב המעבר בין הפריימים העולים.

במצבים בהם יש צורך שהשחקן ייראה במהלך הסצנה כאילו הוא נופל או שחלקים מרחפים באוויר, השחקן קשור לכבל התלוי מהתקרה. בעריכה אנשי הקומפיזיטינג (אנשי אפקטים מיוחדים) מוחקים את הכבלים מהפריים.

שימוש בטכניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטכניקה יושמה בסרט "מטריקס" (1999) ארבע פעמים. היוצרים השתמשו בטכניקה מתוחכמת של ריבוי מצלמות סטילס, רקע ירוק, מנוף וכבלים. בנוסף משמשת השיטה בסרטים נוספים, סדרות טלוויזיה, קליפים ומשחקי וידאו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Film reel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קולנוע. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.