ז'וזף קוסמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ז'וזף קוסמהצרפתית:Joseph Kosma22 באוקטובר 1905 - 7 באוגוסט 1969) היה מלחין הונגרי-צרפתי ממוצא יהודי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוסמה נולד בשם יוזף קוזמה (József Kozma) בבודפשט. בין קרובי משפחתו היו הצלם לסלו מוהולי-נאג'י (László Moholy-Nagy) והמנצח גיאורג שולטי. קוסמה למד נגינה בפסנתר. בגיל 11 כתב את האופרה הראשונה שלו, "חג מולד בחפירות". אחרי סיום לימודיו בגימנסיה על שם פרנץ-יוזף, המשיך ללמוד באקדמיה למוזיקה בבודפשט, שם למד אצל לאו ויינר. כמו כן למד אצל בלה בארטוק באקדמיה על שם פרנץ ליסט וקיבל תואר בהלחנה ובניצוח. בשנת 1928 קיבל מלגה ללימודים בברלין, שם פגש את המוזיקאית לילי אפל ולאחר זמן נשא אותה לאישה. בברלין למד קוסמה אצל האנס אייזלר והתוודע גם אל ברטולד ברכט והלנה וייגל.

קוסמה ואשתו היגרו לצרפת בשנת 1933 והתיישבו בפריז, שם פגש את ז'ק פרוור, שהציג אותו לפני ז'אן רנואר. בתקופת מלחמת העולם השנייה והכיבוש הנאצי בצרפת, הושם קוסמה במעצר בית באזור האלפים הימיים ונאסר עליו לעסוק בהלחנה, אבל פרוור מצא דרך לאפשר לקוסמה לתרום מוזיקה לסרטי קולנוע בחסות מלחינים אחרים, שבשמם השתמש. במסגרת ההסדר הזה כתב את המוזיקה לילדי גן העדן (1945), שהופק בתקופת הכיבוש, אך יצא להפצה אחרי שיחרור צרפת. כן חיבר את הפסקול לאשליה הגדולה (1937), חוקי המשחק (1939) ועדותו של דוקטור קורדלייה (טלפילם, 1959). כן נודע בכתיבת המוזיקה לשיר עלי שלכת, שהיה לקלאסיקה ולסטנדרט-ג'אז (למילים של ז'אק פרוור, בצרפתית, ובהמשך, ג'וני מרסר בנוסח האנגלי). המוזיקה נכתבה במקורה לסרט שערי הלילה של מרסל קרנה (1946).

אמו של קוסמה ואחיו נרצחו בידי כוחות צלב הברזל הנאצי בהונגריה ב-1944. קוסמה עצמו נפצע בהתפוצצות באוגוסט 1944 בצרפת. אביו של קוסמה שרד את המלחמה ומת ב-1957. קוסמה מת בעיבורי פריז בשנת 1969 ונקבר בבית הקברות של מונמארטר.