ז'ול פרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
ז'ול פרי, שר חינוך, ראש ממשלה ושר חוץ של צרפת, ממבססי הרפובליקה השלישית

זול פרנסואה קאמי פריצרפתית:Jules François Camille Ferry,‏ 5 באפריל 1832 סן דיה, מחוז ווז' - 17 במרץ 1893 פריז) היה פוליטיקאי צרפתי, עורך דין בהכשרתו. כפובליציסט וכחבר בפרלמנט נמנה עם מתנגדי משטר הקיסרות של נפוליאון השלישי ועם מתנגדי ממשלות "הסדר המוסרי" מימי שלטונו של הנשיא פטריס דה מק מהון. פרי הפך בהמשך לאחת הדמויות המכוננות של הרפובליקה השלישית הצרפתית: כשר החינוך (בין 4 בפברואר 1879-10 בנובמבר 1881,30 בינואר - 29 ביולי 1882 ובין 21 בפברואר-20 בנובמבר 1883), שר החוץ (בין 20 בנובמבר 1883-30 במרץ 1885), וראש הממשלה של צרפת בין התאריכים 23 בספטמבר 1880-10 בנובמבר 1881 ו21 בפברואר 1883- 30 במרץ 1885 הנהיג מחדש את חוק חינוך החובה, חיזק את הצביון החילוני של הרפובליקה הצרפתית ובאותו זמן המשיך במדיניות ההתפשטות הקולוניאלית, בשם "השליחות המתרבתת" של "הגזעים העליונים". בתקופתו צרפת השתלטה על תוניסיה, על מדגסקר, על חלק מאפריקה המשוונית ועל מפרץ טונקין בהודו-סין.

ז'ול פרי כיהן גם כראש עיריית פריז (15 בנובמבר 1870-5 ביוני 1871) ולתקופה קצרה מאוד (24 בפברואר-17 במרץ 1893) כיושב ראש הסנאט.

ילדות וצעירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'ול פרנסואה קאמי פרי נולד בשנת 1832 כילד האמצעי של שארל-אדואר פרי, עורך דין חופשי בדעותיו, ואדל בת לבית ז'אמלה (Jamelet).שם המשפחה פרי קיים מזה מאות שנים בחבל לורנה, ומקורו בשיבוש השם פרדריק. אבות הפוליטיקאי היו איכרים ובעלי מלאכה קתוליים שחיו זה שנים רבות במחוז ווז' ומוצאם היה בכפר הררי בשם אנול ('Anould). הם עסקו בשלב מסוים בייצור פעמונים. בשנת 1718 בני פרי התיישבו ביישוב סן דייה וב-1794 ניהלו בו מפעל לאריחים. סבו של ז'ול, פרנסואה-ז'וזף פרי בשמו, היה ראש מועצת העיירה ‏[1] והיה נשוי לאשה , בת לבית וימפפן האלזסי[2] . לז'ול, הייתה אחות בכורה ,אדל (1871-1826) ועוד אח, שארל (1909-1834). אמם נפטרה בגיל צעיר ובאב הצטרך לדאוג לבד לחינוכם.

ז'ול למד במכללה (קולז') בעיירת הולדתו עד שנת 1846 כשהמשפחה עבר לגור בשטרסבורג ז'ול נרשם למכללה הלאומית בשטרסבורג (הקרויה בימינו על שם פיסטל דה קולאנז'). הצטיין במיוחד ברטוריקה ובפילוסופיה, מקצועות בהם זכה בכל הפרסים.‏[3] בסיום מבחני הבגרות הוא למד בפקולטה למשפטים בפריז. בעת לימודיו שם למד במקביל קורס לציור ושקל ברגע מסוים להיות צייר .‏[4]

עורך דין ופובליציסט מעורב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1854 התקבל ללשכת עורכי הדין והפך למשפטן ידוע שהופיע בבית המשפט לערעורים. התעניין במהרה בנושאים מדיניים והתמחה בהגנתם המשפטית של המתנגדים הרפובליקנים. נאומו בשעת קבלתו ללשכת עורכי הדין - על "השפעת הרעיונות הפילוסופיים על הלשכה המאה ה-18" - הצביע כבר על העקרונות האנטי-מונרכיסטים שדבק בהם כל חייו. הוא פרסם בקביעות כתבות על המשפטים ב"גאזט דה טריבונו" (עיתון בתי המשפט) וכן מאמרים פוליטיים בעיתונים העצמאיים "לה פרס" (La Presse) (שבניהולו של אמיל דה ז'רארדן), " לה קורייה דה פארי" (Le Courrier de Paris -של קלמאן דיוורנואה) ו"לה טאן" (Le Temps). השתתף בבחירות לפרלמנט בשנת 1863 כש תקף בחריפות את המועמדים של המשטר. באותה שנה פרסם את החוברת " Lutte électorale ("מאבק אלקטורלי") שגרם לפתחית הליכים משפטיים נגדו במסגרת "משפט השלושה עשר". 13 הנאשמים, ביניהם סדי קרנו, אמנואל אראגון, ז'ול פאוור, הואשמו כי אירגנו ועד אלקטורלי רפובליקני בלתי חוקי ונידונו לקנסות. פרי עצמו נידון לקנס בשווי 500 פרנק. כמתנגד בלתי מתפשר של הקיסרות השנייה של נפוליאון השלישי, פרסם פרי בעיתון "לא טאן" בשנים 1865-1868 סדרת פמפלטים סטיריים מאוד מדוברת נגד הברון אוסמן, הפרפקט של פריז (באותם ימים - מחוז סן). עיקר חיציו כוונו נגד המימון הבלתי שקוף של העבודות הגדולות שבוצעו אז בפריז במסגרת התכנון מחדש של העיר. הסדרה נקראה "החשבונות הפנטסטיים של אוסמן" והתבססו על טיעונים כבדי משקל.‏[5].

התחלת הקריירה הפרלמנטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1869 פרי נמנה עם מארגני הקונגרס בנאנסי, שמצעו למאבק באבסולטיזם האימפריאלי מתומצת לדבריו במילה "ביזור", כלומר ביזור השלטון וחופש מוניציפלי. מנקודת מבט זו הציע פרי את ביטול מוסד ה"פרפקטורות" המחוזיות המייצגות את השלטון המרכזי.

אם רוצים להיות עם חרוץ, שוחר שלום וחופשי, אין מה לעשות עם שלטון חזק... צרפת זקוקה לממשל חלש

Mais si vous voulez être un peuple laborieux, pacifique et libre, vous n'avez que faire d'un pouvoir fort... La France a besoin d'un gouvernement faible...

במאי 1869 נבחר פרי כחבר באסיפה הלאומית מטעם אזור הבחירות מס. 6 של פריז (סן), על סמך מצע רדיקלי, שהתנגד לריכוזיות ולמיליטריזם, דרש "חופש מלא של העיתונות, חופש מלא של ההתאגדויות, חופש מלא של החינוך", "ביזור מנהלי, הפרדה מוחלטת בין הכנסייה בין המדינה, רפורמת המערכת המשפטית על ידי התפתחות מוסד חבר המושבעים, רפורמה של הצבא קבע" .. בספטמבר 1869 השתתף בוועידה לשלום בלוזאן. כחבר פרלמנט הציג הצעה לרפורמה במישור המוניציפלי שקבעה את סמכויותיהן של מועצות הערים, את שיטת ניהולה של פריז ושל ערים אחרות וביטול התפקיד של פרפקט. מאמר בקורתי נוסş נגד המשטר " Les grandes manoeuvres électorales, (התמרונים האלקטורליים הגדולים) שפורסם בעיתון L'Électeur הביא על המערכת הטלת קנס של 12,000 פרנק ועל המחבר פופולריות רבה.

התנגד להכרזת המלחמה נגד פרוסיה ב-19 ביולי 1870. ב 4 באוגוסט 1870 כשהגיעו לפריז הידיעיות על התבוסה בריישופן וההמונים הזועמים יצאו להפגנה בפני אמרון בורבון כדי לדרוש הכרזת הרפובליקה פרי פנה למפגינים להישאר במסגרת החוק ולחזור לסדר". אחרי התבוסה של נפוליאון השלישי בסדאן ולקיחתו לשבי ב-2 בספטמבר 1870, ב-4 בספטמבר 1870 הוכרזה הרפובליקה.

שר בממשלה, פרפקט מחוז, ראש העיר, ושוב חבר בפרלמנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצור הפרוסי על פריז וימי הקומונה הפריזאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 בספטמבר 1870 פרי נבחר למזכיר ממשלת ההגנה הלאומית של הרפובליקה המחודשת. כעבור יומיים, ב 6 בספטמבר התמנה לפרפקט של מחוז סן, בעוד אטיין אראגו כיהן כראש עיריית פריז.‏[6]. פעל להבטחת שירותים ליישובים מסביב לבירה, יצר יחידת אלונקאים וכו'. החל מ-19 בספטמבר התחיל המצור הפרוסי על פריז. שנמשך עד 28 בינואר 1871. בעת המרד בפריז ב-31 באוקטובר 1870, יחד עם ראש הממשלה ומושל פריז, הגנרל טרושי, פרי נמלט והצליח להביא לבניין העירייה בפריז את הפלוגה הנאמנה מס.106 של המשמר הלאומי ואת יחידות הברטונים מן המשמר הנייד. החיילים חדרו דרך מנהרה תת-קרקעית שחיברה את הוטל דה ויל עם הקרסקטין לובו (Lobau) על ידי הפגנת דם קר ומרץ, תרם באופן זה לשחרור חברי הממשלה שנשבו בבניין על ידי המורדים, ולהרגעת הרוחות.

אחרי התפטרותו של אטיין אראגו, התמנה גם לראש העיר פריז, כיהן בתפקיד זה מ-16 בנובמבר 1870 ועד ל-18 במרץ 1871. בתוקף התפקיד נדרש להבטיח את אספקת הצרכים הבסיסיים לתושבי פריז הנצורה על ידי הצבא הפרוסי. החוזר שלו מ-10 בדצמבר ובו דרישות לקיצוצים קשים במזון זיכה אותו בכינוי הלא מחמיא "פרי הרעָב" ("Ferry la famine") או "פרי המרעיב". ("Ferry l'affameur"). אחרי 18 בינואר 1871 נאלץ להחריף עוד יותר את קיצוב המזון. כבר בימי המצור, תחת מטחי הפגזים הגרמניים, מצא פרי מקום להקים באוקטובר 1870 ועדות של גברים ושל נשים ואחר כך ועדה מעורבת לעיניני חינוך שכללה גברים וגם נשים בעלי סמכא על מנת לבצע רפורמות בתחום. בדו"חות של אותה ועדה דובר כבר על הצורך בהבטחת חינוך חינם וחינוך חובה, צרכים שיהוו בסיס לחוקים שהנהיג פרי מאוחר יותר כשר החינוך. ‏[7] כשמפגינים מחו נגד כניעת פריז בפני הצבא הפרוסי ויצאו לרחובות אל בניין העירייה., פרי נקט אמצעים לדיכוי המרד. 83 מנהיגי המרד נעצרו. ב-8 בפברואר 1871 נבחר לחבר האסיפה הלאומית מטעם מחוז הולדתו, ווז', תפקיד בו נשאר עד שנת 1889. התפטר מן הממשלה הזמנית. ב-18 במרץ 1871 שבו פרץ מרד הקומונה הפריזאית,פרי נשאר בבית העירייה עד השעה 22 בערב, אך נאלץ לבסוף לעזוב. נסע קודם אל עיריית הרובע 1 תוך ניסיון לכנס שם את כל ראשי העירייות ונאלץ למצוא מקלט חדש. למחרת הסכים ליצטרף לשאר חברי הממשלה שברחו מקודם לוורסאי. בימי הקומונה, ביקר בתוקף תפקידו במונטרט =Montretout , סן קלו (Saint Cloud) ומדון (Meudon) אחרי דיכוי הקומונה, חזר לפריז והוחזר ב 26 במאי 1871 לתפקידו של פרפקט של סן וראש העיר פריז. אחרי כמה ימים הוחלף בלאון זה.

הופקד על המשא ומתן עם גרמניה בקשר להטוויית קו הגבול החדש. במשימה זו פעל בקפדנות רבה ונלחם על כל כפר וכפר. למרבה מערו,חלקים ממחוז הולדתו יחד עם אלזס ,שבה חיו חלק מבני משפחתו, סופח לרייך הגרמני. כחבר באסיפה הלאומית

ממשלת אדולף טייר שלחה אותו כציר ליוון, אך עם נפילתה, שב פרי לאסיפה הלאומית ויחד עם לאון גמבטה וז'ול פאוור נמצא בספסלי האופוזיציה. כמנהיג של השמאל הרפובליקני, מתנגד חריף למדיניות "הסדר המוסרי" של הממשלות בראשות מלוכנים ושמרנים, בימי נשיאותו של המרשל מק מהון. ז'ול פרי בלט בהתנצחויותיו הקשות עם הדוכס דה ברוליה ועם הגנרל דה רושבואה אחרי המשבר ב- 16 במאי 1877.

ב 8 אוקטובר 1871 נבחר פרי ל"יועץ כללי". כשר חינוך הקים פרי בתי ספר "נורמליים" כבית יוצר למורים חילוניים ובשנים 1879-1880 סילק את הכנסייה מן המועצה העליונה לחינוך ציבורי. בעת כהונתו עבר בהצבעות בפרלמנט החוקים ללימודי חינם (יוני 1881), לחינוך חובה בין הגילים 13-6 , והאופי החילוני של החינוך הציבורי (מרץ 1882). הוקם בית ספר לבנות בסוור. תחת מנהיגותו בראשות הממשלה עברו בפרלמנט חוקי חופש ההתארגנות וחופש העיתונות וחוק ואלדק-רוסו לחופש ההתאגדות המקצועית.

במדיניות ההוץ ערב את צרפת במסעות כיבוש חדשים: כיבוש אנאם (1883 ), טונקין ומדגסקר (1886-1883), תוניסיה , שבה הקים משטר חסות (פרוטקטורט). שלח לקונגו התחתונה את פייר סבורניאן דה בראזה

כשר חוץ, מדיניות ההתפשטות הקולוניאלית שהוא אימץ, משכה את עוינותום של הימין הלאומני מחד ושל השמאל הרדיקלי של ז'ורז' קלמנסו מאידך. נאלץ להתפטר ב-30 במרץ 1885.

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 1890 - Le Tonkin et la mère patrie טונקין המולדת

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בית ספר תיכון בפריז ובתי ספר בערים אחרות בצרפת נקראים על שמו.
  • נשראה על שמו אכסניית הנוער של האונסק"ו בפריז

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

, Discours et Opinions de Jules Ferry, publiés avec des commentaires et notes par Paul Robiquet ,Armand Colin, Paris 1893 ,

ז'אן ז'ולי - ערך "ז'ול פרי" ב"לקסיקון הפרלמנטרים הצרפתים" 1960-1977 Jean Jolly Dictionnaire des Parlamentaires français PUF Paris

A. Debidour באתר cosmovisions

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ארכיון משפחת פרי באתר בורא לארכיונים פרטיים ברשת, בצרפתית
  2. ^ Paul Robiquet 1893
  3. ^ 1893 P.Robiquet
  4. ^ 1893 P.Robiquet
  5. ^ הכותרת "החשבונות הפנטסטיים" הוא משחק מלים, מפני שהיגוים זהה בצרפתית לביטוי Contes fantastiques - האגדות הפנטסטיות
  6. ^ A.Dubadour
  7. ^ La revue politique et litteraire 1871-1872 page 413