חבורת הבלשים והכלב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטיפת הספר "חבורת הבלשים והכלב בתעלומת המכתבים הארסיים"

חבורת הבלשים והכלב היא סדרת ספרים שנכתבה על ידי אניד בלייטון. הסדרה עוסקת בחמישיית נערים בני 9-13, שהקימו חבורה לפענוח תעלומות בפטרסווד, אנגליה, בשנים בסמוך למלחמת העולם השניה(הסדרה התפרסמה במקורה בשנות הארבעים והחמישים באנגליה ומאזכרת במספר ספרים את המלחמה האחרונה).

מכיוון שארבעה מהם לומדים בפנימיות, הם פועלים במהלך חופשות (בחופשות פסחא, קיץ וחגים לסירוגין). שוטר העיירה, תאופילוס גון, תמיד מנסה להפריע להם ולנסות לפתור את התעלומות בעצמו, אך ללא הצלחה. החבורה מכנה אותו "'סתלקו מכאן", על שם המשפט האהוב עליו: "'סתלקו מכאן, הבנתם אותי? אתם מפריעים לחוק!". לפעמים מתלווה אליהם אחיינו, ארן גון, שפוחד מאוד מדודו. לאחר אי-הצלחתם בשכנוע המבוגרים שהם פתרו את תעלומת הבקתה השרופה, הם פגשו את המפקח ג'נקס, שאחראי על המחוז, והתיידדו איתו (בלי לדעת את זהותו) והוא גילה שהם מסוגלים לפתור תעלומות ברצינות, והתחיל לסמוך עליהם יותר מאשר על גון.

תבנית הספרים מתחילה בדרך כלל בפגישה של הילדים בחופשת החג. פעמים רבות מתחפש "שמנצ'יק" בתחפושות מקוריות ומשכנעות, שאיש אינו מזהה אותן. "שמנצ'יק" והחבורה נפגשת במקרה עם שוטר הכפר,שהוא אדם שמן,גס, וחסר תחכום והבנה. בחלק ניכר מהספרים, התחפושת והתעלול שולחים את השוטר לחפש קולות דמיוניים, נסיכות דמיוניות ורמזים לתעלומות לא קיימות.

באותו הזמן לפתע מתרחשת תעלומה אמיתית, אולם השוטר קושר אותה לתעלומה הדמיונית שהוא חושב שראה,ולפיכך השוטר מחפש בצורה מוטעית ומצחיקה. השוטר כמובן מאמין לפושעים אולם חושד באנשים תמימים.השוטר תמיד מגיע לפתרונות לא נכונים, ומתעלם הרמזים שהיו יכולים לסייע לו לפתור התעלומות

במקביל מתחילה החבורה ובאסטר הכלב לחקור את תהעלומה האמיתית,ומגיעה לבסוף לפתרון שאותו הם חושפים לג'נקס בנוכחות השוטר גון.

הילדים רוכבים על אופניים, וכך גם השוטר גון. למפקח ג'נקס רכב. בחלק מהבתים טלפון. לבתים מגיעים בעלי מקצוע כחלבן, קצב ועוד. בכל הבתים מנהלות משק בית, ובחלקם גם נהגים מזכירים ועוד.

הסדרה מלאה בתמימות נעורים, הרעים בה רעים תמיד (אם אדם לא נחמד בספר הוא פעמים רבות פושע) והטובים בה טובים. המשפחות שלמות בדרך כלל ושמחות. לאם בדרך כלל תפקיד במשק הבית ובאירוח, והאבות עובדים. ההורים דורשים משמעת ומלאים באהבה לילדיהם.

הספרים הופיעו בהוצאות רבות באנגליה, לרבות בהדפסות חדשות בסמוך ל 2010 שם זכו להצלחה.הספרים משתמשים ברבדים לשוניים המתאימים לדמות המת וארת.וזכו להצלחה מסחחרת. הספרים תורגמו לעברית על ידי הסופר שרגא גפני תחת שם העט אבנר כרמלי.

החבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרדריק/שארל "שמנצ'יק" מלגרנון נוטביל- החל מהספר השלישי מנהיג מהחבורה, והמוח שמאחוריה (13). אמן תחפושות וחיקויים. החל מהספר "החדר הסודי" גם יודע לצאת מחדרים נעולים (על ידי העברת עיתון מתחת לדלת,דחיפת סיכה לחור המנעול העפת המפתח לנייר העיתון ומשיכתולתוך החדר).שמו הבריטי הוא פרדריק אלגרנון טורטביל, בראשי תיבות F.A.T, שמן. בעברית תורגם אחרת, כדי לסדר את הראשי תיבות כמו שצריך. חוגג יום הולדת ב-3 בינואר. תמיד מסתובב עם כסף שקיבל מדודים. הוא חכם מאוד (ולא צנוע בכלל). הוא נדיב ומזמין את הילדים לקפה,גלידה ומקרוןנים. הוא אוהב לאכול. לשנצ'יק מחסן תחפושות בהן מצליח להתחפש מבלי שאיש מחוץ לכלב, יודע לזהותו. תלמיד מצטיין, וספורטאי מחונן.
 • לורנס "לארי" דיקסון- המבוגר שבחבורה, ועד הספר השלישי המנהיג. תמיד משקיט את שמנצ'יק כשמתחיל להתגאות
 • דייסי דיקסון- אחותו של לארי.
 • פיליפ "פיפ" הילטון- הציני בחבורה.
 • אליזבת "באטס" הילטון- אחותו של פיפ. הצעירה בחבורה (9). בתחילה לא רוצה החבורה לקבלה עקב גילה,תמימותה. שמנצ'יק מחובר מאוד אליה, והיאמעריצהאותו. ודווקא זו שיותר חושבת בהיגיון על הפרטים הקטנים.
 • באסטר- הכלב של שמנצ'יק. אויבו הגדול הוא השוטר גון, שבאסטר תמיד רודף אחרי קרסוליו.גון מנסה לברוח מהכלב.

התעלומות שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הראשון בחופשת הפסחא, השני בחופש הגדול והשלישי בחופשת חג המולד/השנה האזרחית החדשה (שכולל גם את יום ההולדת של שמנצ'יק). מכאן ואילך החופשות חוזרות חלילה.

 1. תעלומת הבקתה השרופה (1963) - בקתה נשרפה בפטרסווד, כשהבעלים לכאורה לא היה בכפר. לבסוף מתברר שבעל הבקתה שרף אותה כדי לזכות בכספי הביטוח. תמונת השער: השוטר גון צורח על שמנצ'יק, שעוזר בכיבוי השריפה
 2. תעלומת המלכה השחורה (1963) - חתולה סיאמית יקרה נגנבה, ונער תמים נחשד בגניבה. תמונת השער: פיפ רואה את מר גון חוקר את לוק בראון על הגניבה בנוכחות הגברות רובדת (באנגלית נקראת גב' טרימבל, נשמע כמו trembel- רועדת. בעברית שונה השם) וקאנדלינג.
 3. תעלומת החדר הסודי (1963) - בבית ריק ועזוב יש רהטים חדשים. לבסוף מתברר שהבית מלא בנוכלים. תמונת השער: פיפ מסתתר על העץ מפני גון ומוצא את החדר הסודי. זו הפעם הראשונה ששמנצ'יק מנסה את כוחו בתעלולי פריצה והתחפשות, וממונה למנהיג.
 4. בתעלומת המכתבים הארסיים (1963)- מספר גדול של תושבים בכפר מקבלים מכתבי איום, ומספר החשודים רק הולך ומצטמצם. תמונת השער: מר גון שומע את שמנצ'יק (בתחפושת של נער שליחויות) מודיע לחבורה שהוא עצמו לא יוכל להגיע.
 5. בתעלומת המחרוזת האבודה (1963) - מחרוזת יקרה נגנבה על ידי חבורת גנבים מסתורית, וגון קרוב יותר מתמיד לפתור את התעלומה. תמונת השער: באטס מצביעה לשמנצ'יק על המחרוזת שעל בובת השעווה בדמות מלכת אנגליה.
 6. בתעלומת הבית הנסתר (1963) - מה שהתחיל כבדיחה על חשבון ארן, התברר כתעלומה. תמונת השער: פיפ ולארי מהבהבים בפנסים כדי לשגע את ארן. הפעם הראשונה שהחבורה פותרת תעלומה שלא התכוונה אליה כלל.
 7. החתול המוזר - התרחשה פריצה לכספת, הבעלים מסתבר הסתכסך לפני זה עם כל העולם, והחשוד העיקרי הוא אדם מוגבל בשכלו, שאוהב להתחפש לחתול.
 8. בתעלומת הגנב הבלתי נראה (1964) - סדרת פריצות מתרחשת לאור יום בבתי פטרסווד, ונראה שאף אחד לא ראה את הגנב. תמונת השער: מר גון באחד ממאבקיו בבאסטר, בחצר הבית הראשון שנפרץ.
 9. בתעלומת הנסיך הנעלם (1964) - נער נחטף במחנה ילדים ליד פטרסווד. תמונת השער: החבורה בקרנבל תחפושות.
 10. בתעלומת החבילה המסתורית (1964) - מודיע של המשטרה נעלם, ואיתו ראיות נגד פושעים. תמונת השער: החבורה חוקרת את החבילה ותוכנה. בספר הזה גון מוציא את כל הזעם שלו על שמנצ'יק, וממש מרביץ לו.
 11. בתעלומת הסמטה האפלה (1965)- בית זקן נשדד פעמיים, ואחייניתו נעלמת. תמונת השער: הנערה המומה מופיעה בפתח הקרוואן מול שמנצ'יק, פיפ ולארי.
 12. בבית התעלומות (1967) - זוג שודדים בורח מפטרסווד, וזוג זקנים גר בביתם ומתנהג ממש מוזר. תמונת השער: שמנצ'יק מציץ בחלון הבית, לצידו שאר החבורה. זו הפעם היחידה ששמנצ'יק התחפש לאדם מסוים ולא לדמות בדיונית.
 13. בתעלומת האדם הנעלם - פושע נמלט מסתתר בפטרסווד. תמונת השער: שמנצ'יק ודייסי מזהים את מר גון בתחפושת ומצחקקים.
 14. בתעלומת ההודעה המסתורית (1974)
 15. בתעלומת המבצר העתיק (1974) - תערוכה במבצר עתיק מתבררת ככיסוי לגניבת ענק.

יש ספר נוסף שלא תורגם לעברית-"banshee towers". ספר נוסף בסדרה שלא פורסם: "חבורת הבלשים והכלב בתעלומה חדשה".