חבל קרליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת קרליה

קָרֶלְיָה (קרלית, פינית ואסטונית: Karjala; רוסית: Карелия) היא חבל ארץ בצפון אירופה, המחולק כיום בין פינלנד לבין רוסיה, רובו בריבונות רוסיה. החלק הרוסי של קרליה נקרא "רפובליקת קרליה".

אזור קרליה היה נתון במשך שנים רבות לחילוקי דעות מדיניים בין מדינות האזור. במהלך המאה ה-14 באזור נערכו מלחמות בין שבדיה לבין הרפובליקה הפאודלית של נובגורוד שהסתיימו בהסכם שלום בשנת 1329. בהתאם להסכם זה החלק המערבי עם מרכזו בעיר ויבורג עבר תחת השליטה השבדית. לאחר סיום מלחמת הצפון הגדולה חלקים נוספים של האזור הועבור לשליטה של האימפריה הרוסית. במאה ה-19, כאשר פינלנד הייתה חלק של האימפריה הרוסית חלקים של קרליה נכללו בשטח של הדוכסות הגדולה של פינלנד. עם קבלת עצמאות של פינלנד הגבול נקבע בהתאם להסכם משנת 1920.

ב-30 בנובמבר 1939, 3 חודשים לאחר תחילת מלחמת העולם השנייה התקיפה ברית המועצות את פינלנד וכבשה את חבל קרליה ב"מלחמת החורף" שהסתיימה ב-13 במרץ 1940 בהסכם השלום של מוסקבה. כיבוש זה גונה על ידי חבר הלאומים ובהמשך מלחמת העולם נכבש החבל בחזרה על ידי פינלנד. בסוף מלחמת העולם השנייה נכבשה קרליה שוב על ידי ברית המועצות ובחוזה פריז (1947) אושרו תנאי הסכם הכניעה של פינלנד ושביתת הנשק בינה לברית המועצות, שהוסכמו ב-19 בספטמבר 1944. לפי הסכם זה ויתרה פינלנד על חלקים ניכרים משטחה, כולל רובו של חבל קרליה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Russia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רוסיה וסקנדינביה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.