חדרי המוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חדרי המוח

חדרי המוח (Ventricles) הם מערכת של חללים במוח (ארבעה במספר) המחוברים ביניהם, המלאים בנוזל מוחי שדרתי (CSF). הם מצופים בשכבת אפנדימה שהיא אפיתל דק. במקומות מסוימים בחדרים מצויה מקלעת דמים (Choroid plexus), האחראית לייצור נוזל המוח והשדרה.

במוח קיימים ארבעה חדרים:

  • שני החדרים הלטרליים (הראשון והשני)
  • החדר השלישי
  • החדר הרביעי.

החדרים הלטרליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל חדר הוא בצורת C הנמצא מתחת לקליפת המוח ועובר "דרך" כל האונות הקורטיקליות. מתקשרים עם החדר השלישי דרך החלל התוך-חדרי (הפורמינה של מונרו). כל אחד מהחדרים הלטרליים מתחלק לחמישה חלקים: 1. Anterior horn - קרן קדמית לכיוון האונה המצחית, מקבלת את צורתה מראשו של גרעין הקאודט, המגדיר את גבולותיו הצדדיים, ומהקורפוס קולוסום, המגדיר את גבולותיו העליונים. 2. Body - גוף באזור האונות המצחית והקודקודית המגיע עד לקורפוס קולוסום, מקבל את צורתו מגוף גרעין הקאודט, המגדיר את גבולותיו העליונים, ומהתלמוס, המגדיר את גבולותיו התחתונים. 3. Posterior horn - קרן אחורית לכיוון האונה העורפית - האחרונה בסדר ההתפתחות של החדרים, ובעלת שונות רבה בגודל. תופעה מעניינת היא שפעמים רבות, הקרן האחורית השמאלית גדולה יותר מזו הימנית, אצל אנשים הכותבים ביד ימין. 4. Inferior horn - הקרן התחתונה/ הרקתית, אשר מכוונת לאונה הרקתית, מקבל את צורתו מזנב גרעין הקאודט המגדיר את גבולותיו העליונים ומההיפוקמפוס המגדיר את גבולותיו התחתונים. 5. Atrium/ Trigone - אטריום או טריגון- המקום בו הגוף פוגש את הקרן האחורית והקדמית.

החדר השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החדר השלישי ממלא את רוב החלל האמצעי של הדיאנצפלון וצורתו כשל דונאט מעוותת. החור של הדונאט הוא interthalamic adhesion, אשר חוצה את החדר השלישי אצל מרבית בני האדם. החדר השלישי מסתיים ב lamina terminalis- זכר לקִצו של הצינור הנוירונלי העוברי. החדר השלישי מקבל את צורתו בעיקר מהתלמוס וההיפותלמוס. בסופו של החדר השלישי ישנה היצרות שמסמלת את סוף החדר השלישי ותחילת האקוודוקט של סילביוס אשר חוצה את המוח האמצעי. המתאר של החדר השלישי חושף ארבע בליטות שנקראות recesses ומסמלות מיקומים שונים. שתי בליטות הנמצאות לפני ומאחורי תצלובת הראייה ושתי בליטות הנמצאות באזור בלוטת האיצטרובל. גגו של החדר השלישי הוא למעשה ממברנה המכילה מקלעת דמים (רשת של כלי דם).

החדר הרביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החדר הרביעי נמצא בין המיספרות הצרבלום בחלקו העליון ובין חלקי הפונס והמדולה בחלקו התחתון. צורתו היא כצורת אוהל שגגו מורם מעט, ההתרוממות של הגג יוצרת בליטות אשר חודרות לתוך הצרבלום. החלק שרוסטרלי לקודקוד האוהל נקרא Superior medullary velum, ואילו החלק הקאודלי לקודקוד האוהל נקרא Inferior medullary velum. הרצפה (rhomboid fossa) יחסית שטוחה ובעלת צורת יהלום, בהתאמה לכך שהחדר הרביעי הולך ומצר אל האקוודוקט של סילביוס ולבסוף לתעלה המרכזית- central canal. בנקודת הקודקוד של היהלום הופך החדר הרביעי לצינור צר (Lateral recess) שממשיך ומתלפף סביב גזע המוח ומסתיים בחיבור לפלוקולוס של הצרבלום. ה- Superior medullary velum הוא שכבה דקה של חומר לבן- אקסונים הקשורים לצרבלום. ואילו ה- Inferior medullary velum הוא ממברנה המכילה מקלעת דמים, בדומה לגג החדר השלישי.

החדרים השלישי והרביעי מחוברים ביניהם על ידי Aquaductus cerebri Silvii בחדרי המוח כאמור זורם הנוזל המוחי-השדרתי שדרך החדר הרביעי מגיע Canalis Centralis שנמצא בחוט השדרה.

Gray490.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.