חדשות-שעשועים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המונח חדשות-שעשועים מתייחס לשילוב של תוכן בידורי במהדורות החדשות בכלי התקשורת ההמוניים.

אמצעי תקשורת ההמונים, מטבעם, לא יכולים לספק תמונה שלמה ומורכבת של המציאות לכל פרטיה ופניה. גם כאשר עיתונאים ועורכי חדשות שואפים לאובייקטיביות מרבית, בחירת חלקי המציאות שיוצגו בתקשורת ואופן הצגתם משקפים סדר יום ותפיסה חברתית-פוליטית מסוימת. כך, במשטרים או בתקופות שבהם התקשורת נשלטה על ידי הממשלה, תמונת המציאות שהוצגה בחדשות הייתה מוטה או אף מגויסת לטובת סדר היום והאינטרס של הממשלה.

גם תקשורת ההמונים הפרטית-מסחרית, מנגד, אינה חופשיה מהטיות, שהעיקרית שבהן היא ההטיה לבידור ולשעשוע של צרכני התקשורת; מכיוון שהקיום של התקשורת הזו תלוי בהכנסות מפרסום, מערכות החדשות מגויסות להגברת אחוזי הצפייה בפרסומות. על מנת להשיג נתוני מדרוג ("רייטינג") גבוהים יותר, אמצעי תקשורת רבים בוחרים להציג במהדורות החדשות את ה"מעניין" על פני ה"חשוב", את מה שיתפוס את הרגשות ותשומת הלב של מירב הקוראים או הצופים על פני מה שיסייע להם להכיר ולהבין את המציאות בה הם חיים, על מורכבותה. דוגמה לכך בעיתונות הכתובה הינה הצהובונים, המאופיינים בכותרות ענק ובתמונות רבות, המגרות ומעצימות יצרים של מציצנות, רכילות זולה ופחדים קולקטיביים. אלו חדשות שמטרתן האמיתית היא לשעשע, ומכאן המונח הביקורתי "חדשות-שעשועים".

במקביל לאופי הבידורי שמקבלות תוכניות החדשות, תוכניות שעשועים מרכזיות מקבלות צביון "חדשותי" (כדוגמת "החרצופים" ו"ארץ נהדרת"). הדברים מגיעים לידי כך, שהחשיפה התקשורתית לה זוכות הדמויות הסאטיריות של פוליטיקאים ואישי ציבור היא לעתים גדולה יותר מהחשיפה לה זוכות דמויותיהם האמיתיות.

המונח הלועזי "אינפוטיינמנט" הוא הלחם של המילים Informaition (מידע) ו- Entertainment (שעשועים).


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Telecom-icon.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא תקשורת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.