חוות השומר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
חוות השומר
מיקום חוות השומר
חוות השומר
חוות השומר
HavatHashomerLogo.PNG

חוות השומר הוא בסיס טירונים צבאי השייך לחיל החינוך והנוער. בבסיס הטירונים מוכשרים טירונים מאוכלוסיות מיוחדות (מקא"ם) לרמת רובאות 02 לשירות ביחידות עורפיות וקדמיות. הבסיס שוכן בגליל התחתון בקרבת היישוב אילניה. בבסיס מועברת טירונות צבאית ייחודית. מסלול טירונות זה ארוך יותר מיתר מסלולי הטירונות המיועדים לאוכלוסייות המיוחדות. בעבר נקרא הפרויקט בשם "נערי רפול", על-שם מקימו רפאל איתן.

בתחומה של "חוות השומר" נמצאת חוות סג'רה, המהווה ציון דרך בתולדות היישוב: ארגון השמירה "בר גיורא", שהוקם כדי להעביר את השמירה על ההתיישבות העברית לידי יהודים, נטל על עצמו בשנת 1907 את כיבוש השמירה על הקולקטיב בחוות סג'רה מידי השומרים הצ'רקסים. המשימה הושלמה בהצלחה, וחוות סג'רה הפכה גם למרכז הארגון. ארגון זה היווה את הגרעין המייסד של ארגון השומר, ומכאן שמה הנוכחי של החווה.

בינואר 1940 עלה לחווה גרעין "מצפה הגליל" של הפועל המזרחי שחכר את המקום באופן זמני, עד הקמת יישוב הקבע שלו, שדה אילן, בשנת 1949. המוסד החינוכי "חוות השומר" נוסד בשנת 1956, ופעל כמוסד חינוכי דתי‏[1], שהשתייך לארגון "הפועל המזרחי" עד שנת 1981.

כיום משמש המקום כבסיס לטירונים מאוכלוסיות מיוחדות בעלי קשיי הסתגלות. מטרת המסלול היא להעניק לחייל סביבה "מוגנת" בה יוכל לפתח יכולת הסתגלות, כל זאת תחת הסיסמה ודרך החיים של הבסיס - "בזכות האמונה באדם" - מונח המייחד את הבסיס משאר בסיסי הצבא תוך שימת דגש על החייל במרכז, טיפול מיוחד בתנאים. בבסיס נמצאות ארבע פלוגות. במסלול מועברים התכנים של המסלול הסטנדרטי של רובאי 02. בנוסף הטירונים מקבלים תכני חינוך, הנוגעים לשואה, לערכים כלליים ולמלחמות ישראל. כמו כן יוצאים החיילים לסיורים בירושלים ובצפון המדינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]