חומצת שומן טראנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Fat-Conformation-Trans.gif

חומצות שומן טראנס הן קבוצה של חומצות שומן בלתי רוויות, בעלות איזומריית טראנס. חומצות שומן טראנס יכולות להיות חד בלתי רוויות או רב בלתי רוויות.

חומצות שומן טראנס מופיע באופן טבעי בכמויות זעירות בבשר ובמוצרי חלב של מעלי גרה. רוב חומצות שומן הטראנס הנצרך כיום נוצר באופן תעשייתי כתוצאת לוואי של הידרוגנציה חלקית של שמן צמחי, במוצרים כגון מרגרינה.

הידרוגנציה חלקית משנה את המבנה המולקולרי של השומן (מעלה את נקודת ההתכה ומפחיתה ריקבון) אבל התהליך מביא לכך שחלק מהשומן ששונה הופך לשומן טראנס.

בשונה משומנים אחרים, חומצות שומן טראנס אינן חיוניות לבריאות האדם. אכילת חומצת שומני טראנס מגבירה את הסיכוי למחלת לב כלילית. מסיבות אלו ממליצים ארגוני בריאות ברחבי העולם שצריכתם של חומצות שומני טראנס תופחת לכמויות קטנות מאוד. חומצות שומני טראנס שנוצרים מהידרוגנציה חלקית של שמנים בדרך כלל מסוכנים יותר לבריאות מאלה שבטבע[1].

כיום נקשרים חומצות שומני טראנס באופן גובר והולך למצבי חולי כרוניים. במספר מדינות מתקיים פיקוח מוקפד לגבי נוכחותם במזון ונדרש לציין את קיומם וכמותם על תוויות מוצרים. הם מהווים נושא מרכזי במספר תביעות משפטיות, בפרט כנגד רשתות מזון מהיר. חברות רבות מסלקות שומני טראנס ממוצריהן או מקימות פסי ייצור נקיים משומני טראנס.

מבחינה כימית, שומני טראנס עשויים מאותן אבני יסוד כמו שומנים אחרים, אבל יש להם צורה שונה. במולקולות שומני טראנס, הקשר הכפול בין אטומי הפחמן (תכונה של כל השומנים הבלתי רוויים) הוא בתצורת הטראנס (מלטינית-בצד השני) ולא באותו הצד (ציס) כמו שומנים בלתי רוויים אחרים. הדבר גורם לצורה ישרה יותר, במקום מעוקלת, של המולקולה. בשל כך שומני טראנס צמיגיים יותר בדרך כלל, יציבים, ונקודת ההתכה שלהם גבוהה יותר. אנזים הליפאז האחראי לפרק שומנים, מותאם כנראה יותר לשומני ציס ועל כן שומני טראנס נשארים בזרם הדם זמן רב יותר ונוטים להצטבר בכלי הדם.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]