חוסר דת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת העולם המראה את אחוז האנשים אשר מתייחסים לדת כאל מרכיב "בלתי חשוב" בחייהם.

██  כרגע אין מידע

מפת העולם המראה את אחוז האנשים אשר מתייחסים לדת כאל מרכיב "חשוב" בחייהם. (מבוסס על מחקר של Pew Research Center מ-2002)

חוסר דת (Irreligion) הוא מונח המציין היעדר דת, אדישות כלפי דת, או עוינות כלפיה. בהתאם להקשר, ניתן להבין את המושג כמתייחס לאתאיזם, אגנוסטיות, דאיזם, ספקנות, חשיבה חופשית או הומניזם חילוני.

השקפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאנשים חסרי דת עשויות להיות אמונות והשקפות השוות בעוצמתן לאלו של מאמינים דתיים. לדוגמה, בעלי השקפת עולם הומניסטית מחשיבים את עצמם כבעלי אמונה עמוקה בהשקפת עולמם.

השקפות שונות בקרב חסרי דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שאנשים המסווגים כחסרי דת אינם נוהגים לפי דת מסוימת, לא כולם בהכרח יהיו חסרי אמונה בעל-טבעי או באלים; ניתן להגדיר אנשים כאלו בהגדרות שונות התואמות למונח חוסר דת. בפרט, אלו הסבורים כי לדת מאורגנת יש תכונות שליליות, אך עדיין מחזיקים באמונה רוחנית כל שהיא, עשויים לתאר את עצמם כחסרי דת. בנוסף, יש לציין כי במדינות כגון ערב הסעודית הממשלה דורשת כי כל האזרחים יהיו דתיים, ולכן לעתים המספרים המתקבלים במחקרים ובסקרים אינם מדויקים.

מפת ארצות האיחוד האירופי לפי אחוז התושבים אשר מצהירים "אני מאמין כי אלוהים קיים", בהתבסס על תוצאות סקר Eurobarometer ([1], עמ' 9) מ-2005. התשובות האפשריות האחרות בסקר היו: "אני מאמין כי קיים סוג כלשהו של רוח או כוח חיים", "אינני מאמין בשום סוג של אל, רוח או כוח חיים" ו"אינני יודע".

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כ-320 אלף מבין יוצאי ברית המועצות לשעבר החיים בישראל הם אזרחים מתוקף חוק השבות, אבל אינם נחשבים ליהודים לפי הדת היהודית[1] ורובם גם אינם משתייכים לאף דת אחרת ומוגדרים כחסרי דת.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גיור משפחות עולים דיון בוועדת העלייה בכנסת, יולי 2009

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: חוסר דת
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.