חוסר דת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת העולם המראה את אחוז האנשים אשר מתייחסים לדת כאל מרכיב "בלתי חשוב" בחייהם.

██  כרגע אין מידע

מפת העולם המראה את אחוז האנשים אשר מתייחסים לדת כאל מרכיב "חשוב" בחייהם. (מבוסס על מחקר של Pew Research Center מ-2002)

אדם חסר דת הוא מי שאינו משתייך לאף דת. חוסר הדת עשוי להיות מקרי, או להתבסס על אידאולוגיה, כגון מיזותאיזם, אתאיזם, אגנוסטיות, דאיזם, ספקנות, או חילוניות. לחסרי דת עשויה להיות יחס שלילי, חיובי או אדיש כלפי דתות.

השקפות שונות בקרב חסרי דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שאנשים המסווגים כחסרי דת אינם נוהגים לפי דת מסוימת, לא כולם בהכרח יהיו חסרי אמונה בעל-טבעי או באלים; ניתן להגדיר אנשים כאלו בהגדרות שונות התואמות למונח חוסר דת. בפרט, אלו הסבורים כי לדת מאורגנת יש תכונות שליליות, אך עדיין מחזיקים באמונה רוחנית כל שהיא, עשויים לתאר את עצמם כחסרי דת. בנוסף, יש לציין כי במדינות כגון ערב הסעודית הממשלה דורשת כי כל האזרחים יהיו דתיים, ולכן לעתים המספרים המתקבלים במחקרים ובסקרים אינם מדויקים.

מפת ארצות האיחוד האירופי לפי אחוז התושבים אשר מצהירים "אני מאמין כי אלוהים קיים", בהתבסס על תוצאות סקר Eurobarometer ([1], עמ' 9) מ-2005. התשובות האפשריות האחרות בסקר היו: "אני מאמין כי קיים סוג כלשהו של רוח או כוח חיים", "אינני מאמין בשום סוג של אל, רוח או כוח חיים" ו"אינני יודע".

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית חסרי הדת הדת בישראל, כ-320 אלף במספר[דרוש מקור], הם יוצאי ברית המועצות לשעבר שהתאזרחו מתוקף חוק השבות בעקבות יהדותו של בן או בת זוגם או של אחד מאבותיהם, אך אינם נחשבים ליהודים לפי הדת היהודית וחוקי המדינה.‏[1] רובם גם אינם משתייכים לאף דת אחרת, אלא מוגדרים כחסרי דת[דרוש מקור].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גיור משפחות עולים דיון בוועדת העלייה בכנסת, יולי 2009

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: חוסר דת
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.