חוק התמיכה באכיפת החוק וביטחון שכונותינו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך מנוסח בכבדות, והוא בעל מידע חסר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מושלת אריזונה ג'ן ברואר בפגישה עם הנשיא האמריקני ברק אובמה אשר נערכה ב-3 ביוני 2010 בעקבות חקיקת החוק במהלכה נידונו סוגיות ההגירה והביטחון לאורך הגבולות.‏[1]

החוק המכונה חוק התמיכה באכיפת החוק וביטחון שכונותינואנגלית: Support Our Law Enforcement and Safe Neighborhoods Act או Arizona Senate Bill 1070) הוא חוק של מדינת אריזונה שבארצות הברית הנחשב כחוק המחמיר ביותר שנחקק בארצות הברית בעשורים האחרונים נגד ההגירה הבלתי החוקית למדינה. החוק זכה לתשומת לב רבה באמצעי התקשורת ועורר מחלוקת רבה.

החוק מגדיר כעבריין אדם-שאינו-אזרח השוהה באריזונה מבלי לשאת את התעודות המתחייבות לפי החוק הפדרלי. כמו כן, החוק מסמיך את הארגונים המשטרתיים באריזונה, של המדינה וגם אלה המקומיים, לאכוף את חוקי ההגירה הפדרליים של ארצות הברית. בנוסף, החוק מסמיך את רשויות האכיפה לנקוט בצעדים מחמירים כלפי אזרחים אמריקנים המעניקים למהגרים-בלתי-חוקיים הסעה, דיור או תעסוקה.

מבקרי החוק טוענים כי החוק מעודד שיטור מפלה ואפיון גזעי (Racial profiling), ואילו תומכי החוק מציינים כי החוק אינו אלא החלת חוק פדרלי קיים. עד היום התקיימו מחאות שונות נגד החוק ביותר מ-70 ערים בארצות הברית, כאשר בחלקם אף קראו להחרים את אריזונה. אף על פי כן, מסתבר, לפי תוצאות סקרים שהתקיימו בארצות הברית, כי ישנה תמיכה נרחבת בחוק זה בקרב אזרחי ארצות הברית. אישור החוק הוביל לכך שמדינות נוספות בארצות הברית שוקלות כיום גם כן לאמץ חקיקה דומה.

החוק נחתם על ידי מושלת אריזונה, ג'ן ברואר, ב-23 באפריל 2010. החוק אמור היה להיכנס לתוקפו ב-29 ביולי 2010.‏[2][3]

יום לפני שהחוק אמור היה להיכנס לתוקפו, סוזאן בולטון, השופטת הפדרלית של מחוז אריזונה, הוציאה צו מניעה זמני אשר ביטל את הסעיפים שהסמיכו את רשויות החוק במדינה לנקוט יד ברזל נגד מהגרים בלתי חוקיים. פרט לאותם הסעיפים שבוטלו ייכנסו לתוקפם יתר סעיפי החוק. מושלת אריזונה ציינה כי בכוונתה לערער על ההחלטה.‏[4]

ב-25 ביוני 2012 בית המשפט העליון של ארצות הברית דחה את רוב התקנות של החוק, אך אפשר לשמר את התקנה השנוייה ביותר במחלוקת בחוק, המאפשרת לשוטרים לעצור כל אדם הנראה בעיניהם כמהגר בלתי חוקי ולדרוש ממנו להציג מסמכים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rough, Ginger (June 4, 2010). "Brewer calls Obama meeting a 'success'". 
  2. ^ General Effective Dates. Arizona State Legislature. אוחזר ב־April 30, 2010.
  3. ^ Arizona State Legislature. Ariz. Rev. Stat. § 1-103. אוחזר ב־April 30, 2010.
  4. ^ "Legal battle looms over Arizona immigration law", CNN (July 28, 2010).