חור לבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חור לבן באסטרופיזיקה הוא אובייקט היפותטי שמהווה היפוך הזמן של חור שחור, בכך שהוא פולט חומר ואנרגיה למרחב הסובב אותו. בעוד החור השחור השואב אליו כל חומר או קרינה המגיעים אל מעבר לאופק האירועים שלו, החור הלבן פולט אותם אל מעבר לו.

עד היום לא נמצאו עדויות לקיומו של חור לבן כלשהו, אולם יש חוקרים המשערים כי המפץ הגדול הינו דוגמה לפעילותו של חור לבן.

דרך נוחה להסביר את מהותו של חור לבן היא להמחיש את בליעתו של חומר על ידי חור שחור ולאחר מכן להפוך את כיוון הזמן כך שנראה כי מתוך אזור נובעים ליקום החיצוני חומר ואנרגיה.

בעבר נעשו ניסיונות להסביר את הקוואזרים המרוחקים כחורים לבנים, אולם רעיון זה נזנח לאחר שהוסברה הפעילות המתרחשת באזורי הקוואזרים כמקום הפולט קרינה רבה עקב החיכוך ועליית החום הרבה העובר על החומר הרב מסביבו בהתקרבו למרכז הקווזאר (שהוא למעשה חור שחור).

הבעיה העיקרית במודל החור הלבן הינה שהמקום שממנו נובעים החומר והאנרגיה אמור להיות ייחודיות שהאזור העוטף אותה אמור להיות בעל שדה כבידה כה גדול שיגרום לכל עצם הנופל לתוך החור הלבן להפוך אותה לחור שחור.

לחורים לבנים מייחסים תכונות פיזיקליות שלא נצפו בשום מקום והם זוכים התייחסות במדע בדיוני: חורים לבנים מתקשרים בדרך כלל לחורי תולעת. בנוסף, לעתים מציגים חורים לבנים כ"פתח ליקום אחר" ו"לזמן ומרחב אחרים". החור השחור הוא הפתח ששואב את החומר לתוכו, והחור הלבן הוא המוצא שפולט את אותו חומר מתוכו.

ב-2005, סטיבן הוקינג יישר קו עם שאר הקהילה המדעית וחזר בו מעמדתו לגבי איבוד המידע בעת בליעת עצמים על ידי חורים שחורים. אחד התוצאים של ממצא מתמטי זה הוא גדילת האנטרופיה גם ביקום מתפשט וגם ביקום מתכווץ, ולכן לא ייתכן מעבר ל"יקום מקביל" של חלקיק לחור שחור, כי המידע על קיומו עדיין מוכל בחור השחור שבצד זה של היקום. זמן הדעיכה של חורים שחורים על ידי קרינת הוקינג הוא ארוך מגיל היקום הידוע, אך נכון להיום רווחת הדעה בין הפיזיקאים התאורטיים שחורים לבנים אינם קיימים.

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.