חזית א-נוסרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חזית אל-נוסרה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חזית א-נוסרה
Flag of Jabhat al-Nusra.jpg
דגל חזית א-נוסרה
פעילות 23 בינואר 2012 - הווה
אידאולוגיה אסלאם סוני,
הג'יהאד הסלפי,
אסלאם פונדמנטליסטי
מנהיגים אבו מוחמד אל-ג'ולאני
אזורי פעילות סוריה
כוח אדם בין 7,000 ל-15,000 לוחמים
חלק מ אל-קאעידה
בעלי ברית

 •  Flag of Jihad.svg החזית האסלאמית (סוריה)
     •  Flag of Jihad.svg אחראר א-שאם
     •  Flag of Jihad.svg גדודי אל-תווחיד
     •  Flag of Jihad.svg ג'ייש אל-אסלאם
     •  Flag of Jihad.svg גדודי סוקור אל-שאם
 •  Flag of Islamic State of Iraq.svg המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם
     •  Flag of Jihad.svg ג'ייש אל-מוהאג'ירין וואל-אנסאר
     •  Flag of al-Qaeda in Iraq.svg אל-קאעידה בעיראק
 •  Flag of Jihad.svg גוראבה אל-שאם
 •  Flag of Jihad.svg פתח אל-אסלאם

אויבים

 •  Syrian Armed Forces Flag.svg הכוחות המזוינים של סוריה
 •  Flag of Western Kurdistan.gif המפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה
 •  Flag of Syria (1932-1958; 1961-1963).svg גוראבה אל-שאם
 •  Flag of Syria.svg גדודי אל-עבאס
 •  Hezbollah Flag.jpg חזבאללה
 •  Flag of Syria.svg המחתרת הסורית
 •  Houthis Logo.png החות'ים

חזית א-נוסרה (ערבית: جبهة النصرة لأهل الشام, תעתיק: ג'בהת אלנצרה לאהל אלשאם,‏[1] "חזית העזרה‏[2] לעם הסורי"‏[3][4] או "חזית הניצחון") הוא ארגון טרור אסלאמי-סוני, המהווה שלוחה של אל-קאעידה בסוריה.‏[5] הארגון נוסד בינואר 2012 במהלך מלחמת האזרחים בסוריה.‏[6] הארגון נחשב כאחת הזרועות של האופוזיציה בסוריה, ולארגון זה גם משויכות פעולות טרור שונות ברחבי סוריה במהלך מלחמת האזרחים.‏[7][8] הארגון מתואר כ"הזרוע האגרסיבית המוצלחת ביותר של הכוח המורד".‏[9]

הארגון הוגדר כארגון טרור על ידי האו"ם וארצות הברית בדצמבר 2012, אוסטרליה ביוני 2013, בריטניה ביולי 2013 וטורקיה בינואר 2014. הארגון מחזיק קשרים עם אל-קאעידה בעיראק.‏[10] במאי 2013 פלג של הארגון הנאמן למנהיגות "המדינה האסלמית בעיראק", החל לפעול תחת השם "המדינה האסלאמית בעראק ובשאם".

באוגוסט 2013 הכריז שר הביטחון, משה יעלון, על ארגון זה כהתאחדות בלתי מותרת.‏[11]

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה זו מורכבת מלוחמי ג'יהאד אסלמיים סוניים. מטרת הארגון היא להפיל את שלטונו של בשאר אל אסד, להקים מדינה אסלאמית הכפופה לחוקי השריעה, ולהחזיר את הח'ליפות.

בראיון לעיתון באיחוד האמירויות, אמר "אבו אחמד" - שהזדהה כמפקד הצבאי של א-נוסרה במחוז אל-חסכה, שמטרות הארגון הם להפיל את שלטון אסד ולאחר מכן להקים מדינה הנשלטת על ידי חוקי השריעה. אלכוהול, טבק, ובידור שנחשב לא מוסרי יהיו אסורים. לדבריו, הכללים יונחלו בהדרגה ובהתחלה כ'ייעוץ'.

חברי הקבוצה מואשמים בתקיפת קבוצות דתיות שאינם מוסלמים סונים ובעיקר מוסלמים עלאווים. חברי הקבוצה התייחסו לארצות הברית וישראל כאויבי האסלאם, והזהירו מפני התערבות מערבית בסוריה. חברים סוריים בקבוצה טוענים שהם רק נלחמים כנגד ממשלת אסד ולא יתקפו את מדינות המערב. ארצות הברית האשימה את הקבוצה בכך שהיא מזוהה עם אל-קאעידה בעיראק. באפריל 2013, פרסם מנהיג אל-קאעידה בעיראק הצהרה המאשרת את הקשר הזה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנייר עמדה של קרן Quilliam בלונדון דווח, כי רבים מחברי הארגון הם סורים שהיו חלק מהרשת של אבו מוסעב א-זרקאווי שנלחמה בכוחות האמריקניים בעיראק. רבים מחברי הרשת הזאת נשארו בעיראק לאחר נסיגת הכוחות האמריקאים משם, אך עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011, שלח ארגון 'המדינה האיסלמית של עיראק' מוג'הידין סוריים ומומחים עיראקיים אחדים לסוריה. מספר פגישות נערכו בין אוקטובר 2011 וינואר 2012 במחוז ריף דמשק וחומס ובהן נקבעו מטרות הקבוצה.

חזית א-נוסרה פרסמה את ההצהרה הפומבית הראשונה שלה ב-24 בינואר 2012, ובה הם קראו למאבק מזוין כנגד ממשלת סוריה. הארגון לקח אחריות על פיגועי 2012 בחאלב, הפיצוץ בשכונת אל-מידאן בדמשק בינואר 2012, הפיגועים בדמשק במרץ 2012, רצח העיתונאי מוחמד אל סעיד, וייתכן שגם על פיגועי ה-10 במאי 2012 בדמשק.

שר החוץ העירקי הושייר זיבארי אמר, כי חברים בארגון אל-קאעידה בעיראק עברו לסוריה, ממנה הם קבלו בעבר לוחמים ונשק, כדי להצטרף לא-נוסרה. הם נחשבים לטובים ביותר ולמאומנים ביותר מתוך רוב לוחמי המורדים בסוריה. הארגון סירב להשתתף בשיחות להפסקת אש בסוריה.

במאי 2013 נעצרו בטורקיה חברים בא-נוסרה, ומאוחר יותר הואשמו בניסיון להשיג חומרים כימיים לייצור סארין.

תקיפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הארגון ביצע התקפות רבות, בעיקר נגד מטרות המזוהות עם הממשל הסורי או עם תומכיו. עד לחודש יוני 2013, א-נוסרה נטל אחריות על 57 מתוך 70 פיגועי ההתאבדות בסוריה מתחילת העימות.

אחד הפיגועים הראשונים שעליהם נחשד א-נוסרה הוא פיגוע ההתאבדות הראשון של המלחמה ב-23 בדצמבר 2011, כאשר שני פיגועים מתואמים לכאורה, התרחשו בבירת סוריה דמשק. 44 איש נהרגו ו-166 נפצעו.

הפיצוץ בשכונת אל-מידאן בדמשק בינואר 2012, בוצע ככל הנראה על ידי לוחם של א-נוסרה בשם אבו אל-בראע אל-שאמי. בוידאו שפורסם לאחר מכן וכלל תמונות מההרס נטען, כי הפיגוע יצא בהדרכת ובאימון א-נוסרה.

לאחר הפיגועים בדמשק ב-10 במאי 2012 נטען כי הם בוצעו על ידי א-נוסרה. חמישה ימים לאחר מכן, אדם שהציג את עצמו כדובר הארגון הכחיש זאת.

ב-29 במאי 2012, התגלתה הוצאה להורג המונית ליד העיר דיר א-זור. גופותיהם הבלתי מזוהות של 13 גברים התגלו כשם ירויים בסגנון הוצאה להורג. ב-5 ביוני 2012, נטל א-נוסרה אחריות על ההרג ומסר שההרוגים הם חיילים שנתפסו ונחקרו בדיר א-זור, ונענשו "בצדק" לאחר שהודו בפשעיהם.

ב-17 ביוני 2012, נהרג וליד אחמד אל-עייש שהוגדר על ידי הרשויות הסוריות כ"יד ימין" של א-נוסרה, כאשר הרשויות הסוריות גילו את מקום המסתור שלו בדמשק. על פי דיווחים הוא היה אחראי על הכנת מכוניות התופת ששימשו לפיגועים בדמשק בחודשים הקודמים. הרשויות הסוריות דיווחו על חיסולו של עוד חבר בולט בקבוצה, וואיל מוחמד אל מג'דלאווי, נהרג ב-12 באוגוסט 2012 במבצע צבאי שנערך בדמשק.

ב-27 ביוני 2012, קבוצה של מורדים סוריים תקפה תחנת טלוויזיה של תומכי ממשלת אסד בעיר דרושה דרומית לבירה דמשק. אולפני התחנה נחרבו בחומרי נפץ. בהתקפה אחרת על תחנת הטלוויזיה אל-איכבריה נהרגו שבעה בני אדם. ארבעה שומרים ושלושה עיתונאים. א-נוסרה נטל אחריות לתקיפה ופרסם תמונות של אחד עשר מעובדי התחנה שנחטפו בפשיטה.

באמצע יולי 2012, נחטף מוחמד אל-סעיד, מגיש חדשות ידוע בטלוויזיה הממשלתית הסורית. באוגוסט 2012, הצהיר א-נוסרה שאל-סעיד הוצא להורג.

ב-3 באוקטובר 2012, פוצצו שלושה מחבלים מתאבדים שלוש מכוניות תופת בפינה המזרחית של כיכר סאדאלה אל-ג'בירי בחאלב. לפי דיווח של משרד הפנים הסורי, 48 איש נהרגו ויותר מ-122 נפצעו קשה. א-נוסרה נטל אחריות על הפיגוע. הפיגוע כוון כנגד מועדון הקצינים והבנינים הסמוכים מלון תיירות ובית קפה היסטורי בשם "ג'וחא קפה". המלון ניזק נזק רב ואילו בית הקפה ומועדון הקצינים נהרסו לחלוטין.

כיכר סאדאלה אל-ג'בירי לאחר הפיגוע ב-3 באוקטובר 2012

א-נוסרה לקח אחריות גם על תקיפת בסיסים צבאיים סוריים רבים. ב-12 באוקטובר 2012, הותקף בסיס הגנה אוירית ליד חאלב. תקיפת הבסיסים חאנאנו בחאלב, וסולוק ב-א-רקה. על פי דיווחים, בתקיפת בסיס ההגנה האווירית נהרסו מבנים וחובל מכ"ם לאחר שא-נוסרה כבשו את הבסיס בשיתוף פעולה עם הארגון התנועה האסלמית אל-פאג'ר וקבוצת לוחמים צ'צ'נים. במהלך ההסתערות על בסיס חאנאנו נהרגו 11 חיילים סוריים. א-נוסרה החזיק במתחם שש שעות ונסוג. הארגון טען שהוא הרג 32 חיילים במהלך הפשיטה על הבסיס ב-א-רקה.

  • ב-12 בדצמבר 2012 פוצץ הארגון שתי מכוניות תופת בצמוד לבניין משרד הפנים הסורי שבדמשק. כ-35 אנשים נהרגו ו-100 נפצעו.
  • בחודש מרץ 2013 ביצע הארגון פיגוע בנשק כימי נגד חיילי צבא סוריה בעיר חאן אל-אסל.
  • ב-22 ביולי 2013 השתלט הארגון על העיר חאן אל- אסל, וביצע טבח באזרחים ובחיילים. במהלך ההשתלטות נרצחו לפחות 123 אזרחים ו-150 חיילים סוריים, מתוכם 51 חיילים שהוצאו להורג בפומבי על ידי אנשי הארגון. על פי אחת ההערכות, מטרת הטבח הייתה להסוות את עקבות השימוש בנשק כימי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]