טאג' מהאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טאג' מהאל
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
הטאג' מהאל
מדינה Flag of India.svg אוטר פראדש, הודו
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 1983, לפי קריטריון 1
מפה מפושטת של קומת הקרקע

הטאג' מהאלהינדית: ताज महल באורדו ובפרסית: تاج محل) הוא מבנה מונומנטלי בעיר אגרה, אוטר פראדש, הודו, הנחשב לאחד המבנים היפים בעולם. זהו מעין מאוזוליאום שבנה הקיסר המוגולי שאה ג'האן כדי להנציח את אשתו הפרסייה האהובה, ארג'ומנד באנו בגום, שכונתה מומתאז מהאל ("גבירת הארמון").

משמעות השם בהינדית ובאורדו היא: "כתר הארמון" (בהינדית ובאורדו פירוש המילה "מהאל" הוא "ארמון"). מקור השם בפרסית, והוא נגזר משתי מילים ערביות שמשמשות גם בפרסית: تاج (תאג') - כתר, ו-محلّ ("מחל", ההגייה בפרסית ובאורדו: "מהאל") - מקום. משמעות המילה محل באורדו ובהינדית השתנתה במשך הזמן.

אשתו של הקיסר מתה בגיל 38, לאחר לידת בתם, אך לפני מותה הספיקה לבקש מבעלה שינציח לאחר מותה את אהבתם הגדולה שתיחרט לדורות. הבעל השליט התאבל מרה על אשתו ועם קומו מאבלו הזניח את ענייני הממלכה וניגש לכבד את צוואת אשתו.

הטאג' מהאל, ששטחו כ-700 דונם, הוא מתחם שנבנה לפי כללי הסימטריה: אזור שער מפואר, גן המחולק לארבעה רבעים (צ'אר-באג) על ידי תעלות מים, אזור מרפסת מרוצפת שבצידה הדרומי מסגד פתוח הפונה צפונה, בצידה הצפוני ג'וואב (מבנה זהה למסגד ובתמונת ראי) ובמרכזה מבנה המאוזוליאום עצמו. גן אור הירח נמצא מעברו הצפוני של נהר היאמונה, ורחבת הבזאר לפני שער הכניסה. המבנים עשויים מאבן חול אדומה מלבד המאוזולאום שבנוי משיש אלבסטר.

שאה ג'האן החל במלאכת בניית הארמון בשנת 1632, והעסיק לשם כך 20,000 עובדים במשך 23 שנה. את אבן החול האדומה לבניית הארמון הביאו אלפי פילים מהסביבה הקרובה. את השיש הלבן ממאקרנה שבראג'סטן, את הג'אספר (שיש שחור) מפנג'אב ואת אבני הבהט הביאו מארצות רחוקות כגון סין, אפגניסטן, טיבט ואפילו מתימן. הקיסר הביא במיוחד אדריכל נודע מפרס, וכן הביא לוטש אבן מיומן מוונציה הרחוקה. האומן היחיד שחתימתו מתנוססת על קירות הטאג' הוא אמנט חאן שירזי, אדריכל וקליגרף פרסי.

על פי האגדה, לאחר שסיים האדריכל לבנות את הטאג' מהאל, כרת הקיסר את ידי האדריכל כדי שלא יוכל עוד לבנות מבנה מרהיב כזה.

כארבע שנים לפני השלמת הבנייה, ב-1658, תפס את השלטון אורנגזב, בנו של שאה ג'האן, וכלא את אביו במבצר אגרה, בארמונו הפונה אל הטאג' מאהל. לאחר מותו, שאה ג'האן נקבר בטאג' מהאל לצד אשתו האהובה.

המשורר ההודי הגדול רבינדרנאת טאגור היטיב לבטא את משמעות המבנה ואת הרקע הסיפורי שעליו הוא נבנה, במילים: "אגל דמעה על לחי הזמן" או ב"מתת אוהב" על-פי תרגומה של פועה שלו-תרן: "לנצור לעד רסיס דמעה של אהבה".

בשנת 1983 הכריז אונסק"ו על הטאג' מהאל כאתר מורשת עולמית.

בשנת 2007 נבחר הטאג' מהאל במבחן הפופולריות העממי להיות אחד משבעת פלאי תבל החדשים.

בשנת 2007 בקרו באתר 3.2 מיליון מבקרים מתוכם שבע מאות אלף תיירים זרים. ‏[1]

מפת מתחם הטאג' מאהל

1. גן אור הירח מצפון לנהר היאמונה
2. משטח המרפסת: המסגד (בצד הדרומי), הג'וואב (תמונת ראי של המסגד, בצד הצפוני), במרכז - מבנה הקבר (המאוזוליאום)
3. הגן המרכזי
4. שער הכניסה, מבני שירות וקברים נוספים
5. בזאר

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Flag of india
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בהודו

מצודת אגרהמערות אג'אנטההמונומנטים הבודהיסטיים בסאנצ'יהפארק הארכאולוגי צ'אמפאנר-פאווגאדתחנת צ'האטראפאטי שיוואג'יהכנסיות והמנזרים בגואהמערות אלפהאנטהמערות אלורהפטהפור סיקרי • המקדשים הגדולים של צ'ולה: מקדש בריהאדיסוואראר, מקדש גאנגאיקונדה ומקדש אראוואטסווארההאמפימהבליפוראם ופטדקאלקבר הומאיון בדלהיקהג'וראהומקדש מהאבודהי • הרכבות ההרריות בהודו: מסילת דרג'ילינג ההימלאית, מסילת נילג'ירי ההררית ומסילת קאלקה-שימלהמתחם קוטובהמצודה האדומה בדלהימקלטי הסלע בבהימבטקהמקדש השמש בקונאראקטאג' מהאלהפארק הלאומי קזיראנגההפארק הלאומי קאולדאושמורת מאנאסהרי גהט המערבייםהפארק הלאומי נאנדה דווי והפארק הלאומי עמק פרחיםג'נטאר מנטארמצודות הגבעות בראג'סטן * ראני קי ואו * הפארק הלאומי הימלאיה

קואורדינטות: 27°10′30″N 78°02′32″E / 27.17500°N 78.04222°E / 27.17500; 78.04222