טובה (רפובליקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת טובה
דגל טובה סמל טובה
דגל סמל
המנון: המנון טובה
מיקום טובה
מיקום טובה בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית, טובאנית
עיר בירה קיזיל
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי הסיבירי
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי המזרח סיבירי
נשיא / מושל שולבן קרא-אול
תאריך הקמה 13 באוקטובר 1944
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-21 ברוסיה
170,500 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-77 ברוסיה
317,000 נפש
1.9 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+8
gov.tuva.ru
(למפת טובה רגילה)
מיקום טובה במפת טובה
 
קאה חם
קאה חם
אק-דבורק
אק-דבורק
שאגונאר
שאגונאר
צ'אדאן
צ'אדאן
טוראן
טוראן
טובה

רפובליקת טוּבָה או טִיבָהרוסית: (Республика Тыва (Тува; בטובאנית: Тыва Республика) היא אחת מהרפובליקות המרכיבות את הפדרציה הרוסית. שטחה 170,500 קמ"ר ומספר תושביה לפי מפקד שנערך ב-2010 היה כ-317,000. טובה ממוקמת בחלק הדרומי ביותר של סיביר וגובלת ברפובליקת אלטאי ממערב, רפובליקת חאקסיה, מחוז קרסנוירסק ומחוז אירקוטסק מצפון, רפובליקת בוריאטיה ממזרח ומונגוליה מדרום. בירת טובה היא קיזיל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טובה הידועה גם כטאנו אוריאנחי (Tannu Uriankhai), נשלטה על ידי המונגולים מהמאה ה-13 ועד המאה ה-18, ואז על ידי שושלת צ'ינג הסינית מ-1757 ועד 1911. בחלקה השני של המאה ה-19 החלה חדירה של רוסים לאזור, תחילה כסוחרים ואחרי כן כתושבי קבע. במהלך מהפכת 1911 בסין, טיפחה האימפריה הרוסית תנועת בדלנות בין בני טובה ושטחם הפך עצמאי לכאורה, לפני שנעשה שטח חסות של רוסיה ב-1914.

התוהו ובוהו ששרר לאחר המהפכה הרוסית של 1917 אפשר לבני טובה להכריז שוב על עצמאותם. ב-1921 ייסדו הבולשביקים את "הרפובליקה העממית של טובה", שכונתה "טאנו טובה" (Tannu Tuva). הסובייטים הגבירו בהדרגה את שליטתם במדינה העצמאית לכאורה, בתהליך שהסתיים בסיפוחה המלא לברית המועצות ב-1944 כאזור אוטונומי. ב-1961 ניתן לטובה מעמד של רפובליקה אוטונומית. הרפובליקה שותפה לחתימה על ההסכם מה-31 במרץ 1992 שיצר את הפדרציה הרוסית.

הרפובליקה הסינית מעולם לא הכירה רשמית בתביעה הרוסית לשטח ומפות המודפסות בטאיוון כוללות את טובה כמו גם את "מונגוליה החיצונית" (מונגוליה) כחלק מסין, אך כיום אין מתייחסים ברצינות לתביעה זו.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור הוא אגן הררי בגובה ממוצע של 600 מ', מוקף ברכסי ההרים שיאן וטאנו-לה. החלק המזרחי גבוה יותר ומיוער והמערבי הוא שפלה יבשה. האזור כולל את חלקו העליון של הנהר יניסיי. באזור קיימים כמה אגמים, תוצאה של הפשרת קרחונים.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני טובה (או טיבה), קבוצה אתנית טורקית, מהווים כ-80% מן התושבים, ע"פ מפקד האוכלוסין מ-2010. כ-16% מן התושבים הם רוסים. מלבדם קיימים מיעוטים קטנים של חאקסים, בני עם טורקי הקרוב לבני טובה מבחינה אתנית, קומי, וקבוצות נוספות.

שיעורם היחסי של הרוסים באוכלוסייה ירד ברציפות בעשורים האחרונים, ומספרם אף קטן בערכים מוחלטים מהמצב בעת מפקד האוכלוסין הקודם, ב-1989. הרוסים מרוכזים כמעט כולם באזורים העירוניים, בעיקר בבירה קיזיל. הקטנת אוכלוסייה הרוסית הינה תוצאה ממעברה לשטחי רוסיה ורמת ילודה נמוכה.

בניגוד למרבית העמים הטורקיים, ובדומה למונגולים, בני טובה משתייכים לדת הבודהיסטית, שיחד איתה הם מקיימים פולחנים שמאניים מקומיים.

טובאנית (טיבאנית), שפה טורקית עם השפעות ממונגולית ומרוסית, היא השפה הרשמית ברפובליקה, לצד רוסית. השפה נכתבת כיום באלפבית קירילי.

חלק מבני טובה מקיימים עד היום אורח חיים נוודי למחצה.

שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טובה הדפיסה בולים בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20. פילטליסטים רבים וביניהם הפיזיקאי הידוע ריצ'רד פיינמן הוקסמו על ידי טובה הרחוקה והמסתורית בשל בולים אלה‏[1].

טובה היא מרכז חשוב של שירה גרונית. הסרט ג'ינגיס בלוז עוסק בסוג שירה זה ומתרחש ברובו על רקע נופי טובה.

טובה טרם חוברה לרשת מסילות הברזל הרוסית. העבודות להקמת קו באורך של מעל 400 ק"מ צפויות להתחיל בשנת 2012. בעיר קיזיל פועל נמל תעופה שנפתח בשנת 1946. ממנו יוצאות טיסות לקרסנויארסק וליישובים בסביבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]