טוסיה אלטמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טוסיה אלטמן

טוסיה (טאובה) אלטמן (1918 - 1943), פעילת "השומר הצעיר" בפולין, מלוחמי מרד גטו ורשה.

טוסיה אלטמן נולדה ב-24 באוגוסט 1918 בעיירה ליפנו שבמערב פולין למדה בגימנסיה יהודית בעיר הסמוכה, וולוצלבק. אמה אנקה (מניה) נולדה בוילנה, ואילו אביה גוסטב שמקצועו היה שען, היה בן למשפחת חסידים. לטוסיה היה גם אח קטן בשם יז'יק. בהיותה בת 11 הצטרפה לתנועת "השומר הצעיר". יצאה להכשרה בצ'נסטוכוב מתוך כוונה לעלות לארץ ישראל. היא נשארה בפולין כדי להמשיך בפעילות התנועה. עם כיבוש פולין בתחילת מלחמת העולם השנייה נמלטה לווילנה.

לקראת סוף שנת 1939 חזרה לוורשה שתחת הכיבוש הגרמני, כדי להמשיך בפעילות התנועה שם. שימשה כרכזת לפעילות תנועת השומר הצעיר בשטח הגנרלגוברנמן. במסגרת תפקידה זה עודדה את בני הנוער למרד.

השתתפה במרד גטו ורשה ופעלה להשגת נשק לארגון היהודי הלוחם (אי"ל). ב-28 ביולי 1942, יום בו הוחלט על הקמת אי"ל, נשלחה אלטמן יחד עם פרומקה פלוטניצקה, אריה וילנר ולאה פרלשטיין כקשרים לצד ה"ארי" של ורשה. עם פרוץ המרד חזרה טוסיה לגטו על מנת להלחם עם חבריה. הייתה מהמעטים ששרדו את נפילת הבונקר במילא 18 והצליחה להימלט מחוץ לגטו דרך תעלות הביוב. היא הסתתרה בבית חרושת לצללויד, יחד עם לוחמים יהודים נוספים. ב-24 במאי 1943 פרצה שריפה בבית החרושת, וטוסיה אלטמן נלכדה ונמסרה לידי הגרמנים. כעבור זמן מה מתה מפצעיה.

כהוקרה על פעילותה נקרא של שמה קן "השומר הצעיר" ברחובות- קן "השומרים"- הקן העירוני הוותיק ביותר בתנועה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • זיוה שלו, טוסיה: טוסיה אלטמן - מההנהגה הראשית של "השומר הצעיר" להנהגת הארגון היהודי הלוחם, הוצאת מורשת

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]