טוסיה אלטמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טוסיה אלטמן

טוסיה טאובה (טובה יונה) אלטמן (1918 - מאי 1943), חברה בהנהגה המרכזית של "השומר הצעיר" בפולין, מלוחמי מרד גטו ורשה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוסיה אלטמן נולדה ב-24 באוגוסט 1918 בעיירה ליפנו שבפולין. אמה אנקה (מניה) נולדה בווילנה, ואביה גוסטב, שמקצועו היה שען, היה בן למשפחת חסידים. לטוסיה היה גם אח קטן בשם יז'יק.

למדה בגימנסיה יהודית בעיר הסמוכה, ולוצלאווק. בהיותה בת 11 הצטרפה לתנועת "השומר הצעיר". יצאה להכשרה בצ'נסטוכובה מתוך כוונה לעלות לארץ ישראל. היא נשארה בפולין כדי להמשיך בפעילות התנועה. עם כיבוש פולין, בתחילת מלחמת העולם השנייה, נמלטה לווילנה.

לקראת סוף שנת 1939 חזרה לוורשה שתחת הכיבוש הגרמני, כדי להמשיך בפעילות התנועה שם. שימשה כרכזת לפעילות תנועת "השומר הצעיר" בשטח הגנרלגוברנמן. במסגרת תפקידה זה עודדה את בני הנוער למרד.

ב-1941 יצאה בשליחות לאזורי כיבוש חדשים של הגרמנים והגיעה לביאליסטוק, לברנוביץ', לווילנה וללבוב. בסוף ינואר 1941 חזרה לוורשה, עם מידע על גורל היהודים בשטחי הכיבוש.

השתתפה במרד גטו ורשה ופעלה להשגת נשק לארגון היהודי הלוחם (אי"ל). ב-28 ביולי 1942, יום בו הוחלט על הקמת אי"ל, נשלחה אלטמן יחד עם פרומקה פלוטניצקה, אריה וילנר ולאה פרלשטיין כקשרים לצד ה"ארי" של ורשה.‏[1] עם פרוץ המרד חזרה לגטו על מנת להילחם עם חבריה. הייתה מהמעטים ששרדו את נפילת הבונקר במילא 18, ולמרות שנפצעה ברגלה ובראשה, הצליחה להימלט מחוץ לגטו דרך תעלות הביוב. היא הסתתרה בבית החרושת לצלולואיד יחד עם לוחמים יהודים נוספים. ב-24 במאי 1943 פרצה שריפה בבית החרושת. אלטמן, שנכוותה בשריפה, ברחה יחד חברה, אך שתיהן נלכדו ונמסרו לידי הגסטפו. כעבור מספר ימים (ככל הנראה ב-26 במאי), מתה, והיא בת 25.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 1945 הקימו פליטים יהודים במחנה העקורים לנדסברג שבגרמניה את "קיבוץ לוחמי הגטאות על שם טוסיה אלטמן".‏[2]

על שמה נקרא קן "השומר הצעיר" ברחובות - קן "השומרים" - הקן העירוני הוותיק ביותר בתנועה.

האנדרטה יד לילדי הגולה שבקיבוץ משמר העמק הוקמה בהשראת מכתבה האחרון של טוסיה אלטמן לקרוביה בארץ ישראל, שקטע ממנו נכלל באנדרטה: "ישראל אובד לעיני. אני פורשת כפי וקצרה ידי מהושיע. הושיעו!".

דמותה הוצגה בסרט "התקוממות" על ידי השחקנית לילי סוביסקי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • זיוה שלו, טוסיה: טוסיה אלטמן - מההנהגה הראשית של "השומר הצעיר" להנהגת הארגון היהודי הלוחם, הוצאת מורשת, 1992.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מלחמת היהודים בגיטאות, על המשמר, 22 באוקטובר 1944
    ייסוד "הארגון היהודי הלוחם", באתר "יד ושם"
  2. ^ אבינועם יעקב פת, לחיות בלנדסברג, לחלום על דגניה, בשביל הזיכרון 4, נובמבר 2000, באתר "יד ושם"