טטראקווארק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טטראקווארק הוא חלקיק תת-אטומי המורכב מארבעה קווארקים.

אחת התכונות הקווארקים היא שלעולם הם אינם יכולים להתקיים לבדם. הם תמיד מופיעים בקבוצות - כמו קבוצות של שניים (מזונים), או קבוצות של שלושה (פרוטונים, נייטרונים, או באריונים אחרים) - ואם ניסוי מפרק את הקבוצות האלו, קבוצות חדשות יווצרו. פן מעניין של המודל הסטנדרטי הוא שהוא מתיר היווצרות של קבוצות גדולות יותר של קווארקים. הוא מאפשר את קיומן של קבוצות בנות 4 קווארקים, 5 קווארקים ואף למעלה מכך. אך למרות שנים של חיפושים, קבוצות הקווארקים הגדולות הללו נותרו היפותטיות בלבד עד שנת 2003 עם גילויו של הפנטאקווארק בניסוי ה-SPring-8 ביפן ומעבדות ג'פרסון בווירג'יניה שבארצות הברית, וגילויו של המצב ה-4-קווארקי, (3872)X, בניסוי בלה ביפן. יש עדויות חזקות לכך ש-(3872)X הוא הגילוי הראשון של מצב 4-קווארקי.

השם X הוא כינוי זמני, המצביע על כך שיש עדיין כמה שאלות לגבי תכונותיו, אשר צריכות להיבדק בניסוי. המספר 3872 הוא המסה של החלקיק, ביחידות של מגה-אלקטרון-וולט (כמקובל בפיזיקת חלקיקים). מסה זו גבוהה בערך פי ארבעה ממסת הפרוטון.

במרץ 2009, התגלה חלקיק מסוג מזון, הנקרא ‏‎Y(4140), וייתכן והוא טטראקווארק.

בשנת 2007 התגלו סימנים לטטראקוורק נוסף מסוג מזון, הנקרא ( Z(4430, בשנת 2014, גילוי החלקיק אושר בוודאות גבוהה, במסגרת ניסוי LHCb[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


חלקיקים בפיזיקה - חלקיקים מרוכבים

מולקולה · אטום · גרעין האטום

האדרון · באריון · מזון · באריון אקזוטי · מזון אקזוטי · טטראקווארק · פנטאקווארק