טיגריס סומטרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgטיגריס סומטרה
טיגריס סומטרה
מצב שימור

מצב שימור: סכנת הכחדה חמורה (CR)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: חתוליים
סוג: פנתר
מין: טיגריס
תת־מין: טיגריס סומטרה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera tigris sumatrae
תחום תפוצה
תפוצת הטיגריס הסומטרי

טיגריס סומטרה או בישראל טיגריס סומטרי (שם מדעי: Panthera tigris sumatrae) הוא תת-מין של טיגריס המצוי על האי האינדוניזי סומטרה. אוכלוסייתו הפראית נאמדת בכ-400 עד 500 פרטים, שמרביתם נמצאים בפארקים הלאומיים שבאי. האיום העיקרי על הישרדותו של הטיגריס הסומטרי נגרם בשל הרס בתי הגידול שלו, אך גם ציד בלתי חוקי ממשיך לאיים עליו: כ-66 פרטים נורו למוות בין 1998 ל-2000.

הטיגריס הסומטרי הוא הקטן מבין כל תת-המינים של הטיגריס. הזכרים הבוגרים מגיעים לאורך של 2.50 מטרים מראשם לתחילת זנבם ובמקרים יוצאי דופן יכולים להגיע ליותר, והנקבות - לשני מטרים. משקלם של הזכרים הוא 145 ק"ג, וזה של הנקבות - כ-90 ק"ג בלבד. פסיו של הטיגריס הסומטרי דקים מאלו של תת-מינים אחרים של הטיגריס, ורעמתו גדולה יותר משל אלו האחרונים. בשל גודלו הקטן הוא יכול לנוע בקלות בסבך הג'ונגל. בכפות רגליו קרומי שחייה חלקיים, ובזכות אלו הוא נחשב לשחיין מעולה. לעתים ינצל הטיגריס הסומטרי את יתרון זה, ויגרור את טרפו למים כדי להורגו ביתר קלות. בגלל גודלם הקטן יחסית הם מהירים, אתלטים וקופצים למרחקים ארוכים יותר משאר תת-המינים. הטיגריס הסומטרי קופץ למרחק של 10 מטרים ולגובה 5 מטרים.‏[1] נתונים אלו הם הטובים ביותר ביחס לשאר תת-המינים.

חושי הראייה והשמיעה שלו חדים מאוד, ובכך הם מסייעים לו במהלך הטרף. הטיגריסים הסומטרים הם בדרך כלל בעלי חיים יחידאים (סוליטריים), והם נוטים לצוד בשעות הלילה. שיטת הציד העיקרית שלהם היא מעקב שקט אחרי טרפם ותקיפתו במפתיע מאחור או מהצדדים. הם יאכלו את כל מה שיצליחו לצוד, ובכלל זה חזירי בר, טפירים מלאיים, איילי סמבר, מונטיאקים מצויים, איילוני בלבק ועופות. לעתים רחוקות הם צדים קופי אורנגאוטן ואף גורי פיל סומטרה וגורי קרנף סומטרה.

הטיגריסים יכולים להתרבות בכל עת בשנה, אך לרוב הם מתרבים במהלך החורף או האביב. הנקבה תיכנס להיריון בן 100 ימים לערך, ובסופו תמליט על-פי רוב שני גורים או שלושה (למרות זאת, תועד אף מקרה של לידת שישה גורים, אולם מצב זה נדיר). בצאתם לאוויר העולם עיני הגורים סגורות, ומשקל כל אחד מהם הוא כ-1.4 קילוגרמים. עיניהם נפקחות לאחר עשרה ימים לערך, אולם משך זמן זה עשוי להתקצר. בשמונת השבועות הראשונים לחייהם יזונו מחלב אמם, ולאחר מכן יצרכו מזון מוצק יותר במקביל ליניקה. מהיניקה ייגמלו בגיל חמישה עד שישה חודשים. את המאורה יעזבו הגורים לראשונה לאחר שבועיים מרגע לידתם, והם ילמדו לצוד בגיל חצי שנה. עצמאות מלאה ישיגו בגיל שנה וחצי עד שנתיים. תוחלת חייהם - כ-15 שנים בבר, וכ-20 שנים בשבייה.

הטיגריס הסומטרי חי רק בסומטרה. שם הוא חי כמעט בכל בתי הגידול, החל מיערות נמוכים וכלה ביערות הרריים. חלק משטח המחיה שלו אינו מוגן בחוק. כ-400 פרטים חיים בשמורות טבע ובפארקים לאומיים, והשאר פזורים בשטחים שמוסבים בהדרגה לשימוש חקלאי. על אף מאמצי השימור, ציידים לא חוקיים ממשיכים להרוג פרטים רבים מדי שנה. ביולי 2007 הוסכם על שיתוף פעולה מיוחד בין גופים ממשלתיים ולא-ממשלתיים שמטרתו שימור מינים המצויים בסכנת הכחדה, ובראשם הטיגריס הסומטרי.

בישראל הטיגריס הסומטרי נמצא כמעט בכל גני החיות בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]