טינדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טינדר
Tinder logo.png
מפתח IAC/InterActiveCorp
תאריך השקה 15 בספטמבר 2012
מערכת הפעלה iOS, אנדרואיד
רישיון תוכנה חינמית
קטגוריה רשת חברתית
Tinder

טינדראנגלית: Tinder) היא אפליקציית שידוכים, אשר מתחברת לחשבון הפייסבוק של המשתמש ומציגה את תמונותיו וגילו ונתונים בסיסיים נוספים. באמצעות טכנולוגיית GPS משתמשים יכולים לבחור את טווח המרחק שבו הם מעוניינים לפגוש בני זוג פוטנציאליים. ביקורות על האפליקציה התמקדו בכך שתהליך השידוך מבוסס על קריטריון ההופעה החיצונית של המשתמש בלבד, ושהשימוש הנפוץ בה הוא מציאת פרטנר הנמצא קרוב למיקומו הפיזי של המשתמש‏ לפגישה מינית חד פעמית‏[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טינדר הושקה לראשונה באוניברסיטת דרום קליפורניה בספטמבר 2012. החל מאפריל 2013 האפליקציה מורדת בין 10,000 ל-20,000 פעמים ביום ו-60% מהמשתמשים מתעדכנים ומשתמשים בה מדי יום[דרוש מקור]. טווח הגילאים של המשתמשים באפליקציה הוא 35-18. נכון לשנת 2013, ממוצע השימוש הוא שני מיליון משתמשים מדי יום, בעיקר במדינות דוברות השפה האנגלית[דרוש מקור]. מחקר שנערך מצא כי רק אחד מכל חמישה משתמשי טינדר פגש משתמש אחר באופן אישי, בהשוואה ל66% ממשתמשי שירותי היכרויות סלולריים אחרים[דרוש מקור].

שימוש באפליקציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פתיחת חשבון בטינדר היא באמצעות הפייסבוק, ולכן על מנת לפתוח חשבון חובה להיות בעל חשבון בפייסבוק. טינדר מציגה את שמו הפרטי של המשתמש ומאפשרת לו לבחור חמש תמונות מאלבומיו בפייסבוק. המשתמש יכול לערוך את החשבון על ידי בחירת סדר התמונות, והוספת פרטים נוספים על עצמו. בעת צפייה בתמונה של משתמש אחר, על המשתמש לבחור "לא" או "לייק". הפרופיל מכיל בשלב הראשון מידע מוגבל, ומאפשר למשתמשים לבחור ולשפוט משתמשים אחרים על בסיס מראה חיצוני בלבד. המידע המוגבל מוצג לזיווגים אופציונליים הקרובים למיקומו של המשתמש. אם שני המשתמשים בחרו זה בזה, ניתנת האפשרות להתכתב אחד עם השני במערכת ההודעות הישירות.

בעיות אבטחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 התגלו שתי פרצות אבטחה, אשר אחת מהן אפשרה להראות מיקום פיזי של המשתמש וטופלה אחרי שבועיים, והשנייה, שהתגלתה על ידי מפתח תוכנה ישראלי שחי בהולנד, אפשרה לעקוף את האפליקציה ולשלוח הודעות ישירות בפייסבוק‏[2].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם הבדלים בין כוונת מפתחי האפליקציה לבין כוונת המשתמשים ולכן ישנה מחלוקת סביב כוונתה האמיתית של האפליקציה[דרושה הבהרה]. האפליקציה מכונה במקומות רבים "אפליקציית הסטוצים" (יחסי מין חד פעמיים/נטולי מחויבות והיקשרות רגשית), מה שמאלץ את המשתמשים לתאם ציפיות אחד עם השני לגבי כוונותיהם.

פרשת ההטרדה המינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2014 בכירה בטינדר שכיהנה כסגנית נשיא לשיווק תבעה את החברה בגין הטרדה מינית במקום העבודה‏[3]. בספטמבר העובדת ביטלה את תביעתה לאחר שהגיעה להסדר פיצויים עם החברה, אך בעקבות הפרשה שני מייסדי האפליקציה הודחו מתפקידם‏[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]