טכנולוגיית תלת-ממד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עתיקות פרספוליס צולם בתלת ממד 3d glasses red cyan.svg על מנת לצפות בתמונה זו יש להצטייד במשקפי תלת-ממד אדום ציאן.

תלת-ממד היא טכנולוגיה של אשליה אופטית המדמה מראה תלת-ממדי.

צילום תלת ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

טכנולוגיה של צילום תלת ממד קיימת שנים רבות והיא מכונה לרוב סטריאוסקופיה, עם זאת כיום כשאומרים 'תלת-ממד' הכוונה בעיקר לטכנולוגיה חדשנית הנקראת אנגליף.

צילום תלת ממדי נעשה באמצעות חיקוי של המראה שהעין רואה. החיקוי מושג באמצעות צילום של שתי תמונות במרחק של כעשרה סנטימטרים בין תמונה לתמונה. כמו המרחק הטבעי בין העיניים.

הצופה נדרש לצפות בכל עין בתמונה אחרת כך שנוצרת אצלו תחושה של 'עומק' בתמונה.

אנגליף[עריכת קוד מקור | עריכה]

להבדיל מצילום סטריאוסקופי המבוצע כבר שנים רבות באמצעות הצגת שתי תמונות במקביל דבר הדורש מהצופים לפזול על שתי התמונות. בצילום אנגליף שתי התמונות מאוחדות לתמונה אחת כשכל תמונה נותנת צבע אחד לתמונה הסופית.

צפייה בתלת-ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקפי תלת-ממד

הצפייה בתלת-ממד מתבצעת באמצעות משקפי תלת-ממד. למשקפיים אלו שתי עדשות בצבעים שונים כך שעין אחת רואה חלק מן הצבעים ועין שנייה רואה חלק אחר דבר שגורם לאשליה של עומק.

המשקפיים הפופולריים ביותר אלו משקפי אדום ציאן, שבהם עדשה אחת בצבע אדום והשנייה בצבע כחול ציאן.

השימוש בתלת-ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מן המאדים בתלת ממד 3d glasses red cyan.svg על מנת לצפות בתמונה זו יש להצטייד במשקפי תלת-ממד אדום ציאן.

השימוש בטכנולוגיית תלת-ממד נפוץ בעיקר בעולם הבידור, תמונות וסרטים בתלת ממד יוצרים חוויה קרובה יותר למציאות מכל דבר אחר. גם בעולם הפרסום תלת-ממד הוא דבר נפוץ שכן המוצר נראה הרבה יותר טבעי ומושך כשהוא מוצג בתלת-ממד, מה עוד שניתן יותר להדגיש את המראה של המוצר וישנם מוצרים שחשוב מאוד להעביר ללקוח את המראה המדויק שלהם. בחקר החלל נעשה שימוש רב בתלת ממד ונאס"א שלחה רכב חלל שצילם את מאדים בתלת ממד. גם בעולם הרפואה התלת ממד נפוץ יותר ויותר בהדמיות ועוד.

סרטי תלת-ממד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סרט תלת-ממד

סרטי תלת-ממד הם המוצר הנפוץ ביותר המשתמש בטכנולוגיית תלת-ממד. סרטים רבים מאוד הופקו עד היום ורובם מתאימים למשקפי אדום ציאן. הסרט אווטאר, שיצא בדצמבר 2009, נחשב לפריצת דרך בתחום השימוש בטכנולוגיית תלת-ממד בקולנוע, במרץ 2010 הודיע נשיא אולפני וורנר, כי מעתה והלאה כל הסרטים עתירי התקציב שיופצו על ידם יוקרנו בגרסה תלת-ממדית[1].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]