טליסמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
טליסמן
Gen Con Indy 2007 exhibit hall - board game (Talisman) demo - 01.JPG
משחק טליסמן במהלך כנס ג'נקון
יוצר games workshop (אנ')
מס' שחקנים 2-6
גילאים 9-99
זמן המשחק 240 דקות

טליסמןאנגלית: Talisman) הוא משחק תפקידים שנוצר על ידי Games Workshop ב-1983. המשחק נערך בעולם וורהאמר פנטזיה.

במהדורה המוכרת ביותר קיימות כ 13 דמויות: נזיר, כומר, מגדת עתידות וזד היער (טוב), טרול, גמד, לוחם, גנב ודרואיד (ניטראלי), ומכשף, רוצח, אלמוות ומכשפה (רע). לכל דמות יתרונות וחסרונות המופיעים על כרטיס השחקן שלה, אותו מקבל המשתתף שבחר את הדמות עד סוף המשחק:

במהדורה הרביעית של המשחק (ללא ההרחבות) ישנן 14 דמויות והן: נזיר, כומר, מגדת עתידות , זמר נודד, אֶלְף, לוחם, טרול, שד (Ghoul), רוצח, מכשפה, גנב, דרואיד, גמד ומכשף. כל אחד מהם משויך לכוחות הטוב, לכוחות הרוע או נייטרלי. המשחק מבוסס על קובייה ועל קלפים שמאפשרים לבצע מספר משימות. הקלפים מסווגים לקלפי הרפתקה, קלפי לחש קסם וקלפי רכישה.

לכל דמות במשחק יכולות שונות והיא מתחילה את המשחק עם מספר שונה של נשמות, עוצמה, מיומנות, שקי זהב, גורלות (לא קיים בגרסה העברית).

המשחק יצא במספר מהדורות באנגלית. הגרסאות העבריות הן תרגום של הגרסה הראשונה והשנייה ויצאו על ידי חברת מיצוב. אולם לאחר שחברה זו פשטה את הרגל המשחק יצא על ידי חברת קודקוד בגרסה הרביעית למשחק.


מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

העולם שבו נערך המשחק מחולק לשלושה מחוזות: המחוז החיצוני, המחוז האמצעי, והמחוז הפנימי. מטרת המשחק היא להגיע אל משבצת "כס הציווי" שנמצאת במחוז השלישי (המחוז הפנימי), ועל ידי הטלת קובייה לגרום לשאר השחקנים לאבד נשמות עד אשר הם מתים.

כל השחקנים מתחילים את המשחק במחוז החיצוני, כל אחד במשבצת אחרת, הכתובה על קלף השחקן שלו, ועל ידי הטלת קובייה נעים ברחבי המחוז.

על כל משבצת ישנה הוראה אם לשלוף קלף הרפתקה או להטיל קובייה ולראות מה נפל בגורל הדמות.

במהלך המשחק המטרה (מלבד המטרה להגיע אל כס הציווי) היא להתחזק כמה שיותר בנקודות עוצמה ובנקודות מיומנות (Craft), דרכים להתחזק לדוגמה הם על ידי צבירת כלים ואביזרי קסם שמושכים מקלפי ההרפתקה או קונים מקלפי הרכישה, על ידי הריגת חיות ויצורים שתוקפים אתכם, על ידי קרבות מול השחקנים האחרים או על ידי לקיחת סיכונים והטלת קוביות במקומות המיודעים לכך.

לכל דמות יש כוחות ייחודיים לאותה דמות, שנותנת יתרונות מסוימים על שאר השחקנים, כגון היכולת לשלוף לחשי קסם או היכולת להילחם בשימוש בנקודות מיומנות במקום עוצמה, להילחם עם מספר כלים בו זמנית וכו'.

כשאתם מרגישים שהדמות שלכם חזקה מספיק כדי לעלות אל המחוז האמצעי, גשו אל משבצת הזקיף והילחמו בו (עוצמה 9) על מנת לעלות אל המחוז האמצעי, שם מחכים לכם משבצות עם פרסים גדולים יותר אך גם סיכונים גדולים יותר.

גישה אל המחוז הפנימי מקבלים דרך שער הכוח (portal of power) על ידי הטלת קוביות ושימוש בנקודות עוצמה או מיומנות.

הגעתם אל המחוז הפנימי? מעולה! עדיין לא ניצחתם, על מנת להיכנס אל המשבצת המובילה את כתר הציווי חייב להיות לכם קמע (טליסמן=Talisman). יש מספר דרכים להשיג טליסמן כשאר המקובלת ביניהם היא במערת הקוסם (warlock's cave) שנמצאת במחוז האמצעי, השלמת משימה שהקוסם מטיל עליכם ובתמורה מקבלים טליסמן.

במחוז הפנימי לא מטילים קובייה לתנועה, וזזים רק צעד אחד בכל תור, בכל משבצת מוטלת עליכם משימה שאתם חייבים להשלים ואי אפשר להתקדם קדימה עד אשר השלמתם אותה.

בהגעתכם לכתר הציווי, הטילו קובייה, 4-5-6 מחייב את כל שאר השחקנים לאבד נשמה. 1-2-3 אין כל השפעה והתור עובר לשחקן הבא.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טליסמן בוויקישיתוף
P sport.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספורט ומשחקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.