טלסקופ החלל ג'יימס וב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
טלסקופ החלל ג'יימס וב
ממורכז
הדמיה של טלסקופ החלל ג'יימס וב
מידע כללי
סוכנות חלל נאס"א[1], עם תרומה משמעותית של איס"א וסיס"א
תאריך שיגור אוקטובר 2018 (מתוכנן)‏[2]
משגר אריאן 5 (מתוכנן)
אתר שיגור בסיס החלל האירופי קורו שבגיאנה הצרפתית
אתר אינטרנט http://www.jwst.nasa.gov/
משימה
סוג משימה טלסקופ חלל מסוג Korsch, בעל שלוש עדשות
לוויין של השמש
מסלול 1.5 מיליון קילומטר מכדור הארץ, נקודת לאגרנז' L2
זמן הקפה שנה
משך המשימה מתוכנן ל-5 שנים, המטרה 10 שנים
מידע טכני
משקל בשיגור 6,200 ק"ג
קוטר 6.5 מטר

טלסקופ החלל ג'יימס וב (בראשי תיבות JWST), שנקרא בעבר טלסקופ החלל הדור הבא (Next Generation Space Telescope בראשי תיבות NGST), הוא טלסקופ חלל שתוכנן לתצפיות באינפרה אדום ונחשב ליורשם המדעי של טלסקופ החלל האבל וטלסקופ החלל שפיצר. המאפיינים הטכניים העיקריים של טלסקופ החלל ג'יימס וב הם: מראה ראשית בעלת קוטר של 6.5 מטרים, עמדת תצפית רחוקה שתוצב בנקודת לגראנז' L2 בין כדור הארץ והשמש ולא תושפע מאטמוספירת כדור הארץ ועוד ארבעה כלים מדעיים מיוחדים. שילוב של כל הכלים המדעיים יעניקו לטלסקופ החלל ג'יימס וב רזולוציה ורגישות חסרות תקדים מתחום גלי האור הנראה הארוכים ועד אמצע תחום התת-אדום ויאפשרו לו לממש את שתי מטרותיו המדעיות העיקריות - חקר היווצרות והתפתחות גלקסיות, וחקר הגורם לתצורה של כוכבים וכוכבי לכת.

מתחילת תהליך התכנון, שהחל בשנת 1996[3], סימל הפרויקט שיתוף פעולה בינלאומי של 17 מדינות‏[4] ובראשן סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א. בשנת 2002 שונה שמו של הטלסקופ ל-James Webb Space Telescope, על שמו של המנהל השני של נאס"א, ג'יימס וב, שהיה חלק בלתי נפרד מתוכנית אפולו[5].

יכולותיו של טלסקופ החלל ג'יימס וב יאפשרו לו לפעול בתתי-תחומים רבים של האסטרונומיה[6]. אחת מהמטרות כרוכה בתצפיות על מספר גופים המרוחקים ביותר ביקום, שכיום אין אפשרות לצפות בהם עם האמצעים הקיימים בחלל העומדים לראשות האנושות. זה כולל את הכוכבים הראשונים, שנוצרו בתקופת הריוניזציה, ותצורת הגלקסיות הראשונות. מטרה נוספת היא מציאת הגורם המקנה לכוכבים את צורתם.

משימת הטלסקופ הייתה מועמדת לביטול על ידי הקונגרס האמריקאי בשנת 2011, לאחר שכבר הוצאו 3 מיליארד דולרים[7] ויותר מ-75 אחוזים מחומרתו הייתה בייצור או בבדיקות‏[8]. בנובמבר 2011, הפך הקונגרס את החלטתו לביטול פרויקט הטלסקופ ואישר את המשך מימונו שנאמד בכ-8 מיליארד דולרים‏[9].

מטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרותיו הבסיסיות של טלסקופ החלל הן:

בשל השילוב של הסחה לאדום, אבק כוכבים, וטמפרטורות נמוכות באזורים הנחקרים, חייב הטלסקופ לעבוד באורך גל של אינפרה אדום (בין 0.6 ל-28 מיקרומטר). כדי שהתצפיות לא יופרעו על ידי קרני האינפרה אדום מהשמש והרכיבים עצמם, טמפרטורת הטלסקופ חייבת להיות קרה ומוגנת היטב כך שהטמפרטורה תהיה כ-50 קלווין (220- מעלות צלזיוס). לצורך זה, טלסקופ החלל ג'יימס וב יכלול מגן שמש מתכתי כדי שיבלום את קרינת האינפרה אדום הבאה ממנה, וגם מכדור הארץ והירח. הטלסקופ ימוקם בנקודת לגראנז' L2 המשותפת לשמש וכדור הארץ. השיגור יתבצע בשנת 2014-2018‏[10], על-גבי טיל אריאן 5 מבסיס החלל האירופי קורו שבגיאנה הצרפתית. הטיל ייקח את הטלסקופ לנקודה L2 בטיסה שתימשך 6 חודשים, ורק אז יחל הטלסקופ לפעול.

אופטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השוואה בין המראה הראשית של ג'יימס וב להאבל לאדם ממוצע

למרות שמשקלו של הטלסקופ כמחצית ממשקלו של האבל, הוא יהיה בעל מראה ראשית בקוטר 6.5 מטרים, עם שכבה רפלקטיבית העשויה בריליום. מראה זו לבדה גדולה בהרבה מכל רכב חלל לא מאויש שנשלח אי פעם, והיא בנויה מ-18 מקטעי משושים. מראה זו תעובד בקולמן, אלבמה בחברת "אקסיס טכנולוגיות" (Axsys Technologies). מיקרו-מנועים וחיישנים רגישים ימוקמו על מקטעי המראה הראשית על מנת שתורכב במיקום הנכון.

מצב נוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנון הנדסי והרכבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]