טל שחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טל שחר
Talshachar1.JPG
מושב טל שחר, מבט מדרום מגבעת הרקפות
מחוז ירושלים
מועצה אזורית מטה יהודה
גובה ממוצע ‎128‏ מטר
תאריך ייסוד 1948
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2012:
  - אוכלוסייה 1,139 תושבים
מיקום טל שחר
טל שחר
טל שחר

טַל שַׁחַר הוא מושב הממוקם מזרחית לגדרה וצפונית-מערבית לבית שמש, השייך למועצה אזורית מטה יהודה.

היישוב הוקם בשנת 1948 על ידי עולים שברובם הגיעו מטורקיה והשאר מכורדיסטן, פרס, ומרוקו על אדמותיו החקלאיות של הכפר הערבי ח'ירבת בית פאר, שתושביו עזבוהו במהלך מלחמת העצמאות[דרוש מקור]. ההחלטה על הקמתו התקבלה ב-20 באוגוסט, במסגרת תוכנית להקמת 32 יישובים חדשים על אדמות של קק"ל, של המדינה ושל ערבים[דרוש מקור]. יישובים אלה היו בעלי משמעות אסטרטגית, וטל שחר הוקם בשל מיקומו על הציר העולה לירושלים. בהחלטה הובהר כי אדמות ערביות ייושבו רק היכן שיש "אדמות עודפות" - מספיק שטחים על מנת לקלוט את התושבים הקודמים, אם יחזרו[דרוש מקור]. היישוב עלה לקרקע ב-27 בספטמבר, ובתחילה נקרא "טל-בוקר" על שם הנרי מורגנטאו (הבן) (מורגנטאו בגרמנית: טל שחר) שהיה מזכיר האוצר של ארצות הברית והיה אחראי למגבית היהודית לטובת מדינת ישראל בזמן מלחמת העצמאות.

השפעתה של תופעת ההסתננות (פלסטינים) בראשית שנות ה-50 על תחושת הביטחון של התושבים הייתה כה קשה עד כדי נטישה המונית של כמחצית מאוכלוסיית המושב בשלב הראשון ויתרת התושבים עליהם נפל נטל השמירה בשלב השני. המקום יושב בגרעין חדש ועדיין בסף שנת 1951 עמדו 40 בתים ריקים ביישוב למרות מצוקת הדיור החריפה בארץ‏[1].

היישוב נבנה פרוש על פני שטח רחב, ובהמשך הוחלט להרחיבו ל-157 משפחות כדי לצופפו‏[2]. בעיות כלכליות הביאו לעזיבה רבה ובמקומם הגיעו מתיישבים מארצות שונות במסגרת המעבר מהעיר לכפר וכך התיישבו בטל שחר בני כעשר עדות שונות‏[3].

נסיונות היישוב להתפרנס מגידולים חקלאיים נתקלו בקשיים רבים עד אמצע שנות ה-60. העדר קרקע מספקת מנעה ניצול כלכלי של גידולים רבים ומטעים שנטעו במושב כשלו בגלל הסיד בקרקעות המושב‏[4]. על כן עיקר פרנסת המושב היה על ענף הלול ובשנת 1966 השקיעה המדינה בהרחבת ענף הרפת במושב‏[5].

כיום כולל היישוב כ-350 בתי אב ונהנה משגשוג כלכלי. ביישוב יש בית ספר אזורי בית הספר השחר , מכולת, מסעדות, בית קפה, יקב, חנות לבגדי מעצבים, סטודיו לריקוד, בריכת שחייה ועוד. סמוך ליישוב נמצאת גבעת הרקפות - יער מחטניים על גבעה שידוע בפריחת הרקפות שלו בחורף. ביער פורחים גם פרחים אחרים כגון דודא רפואי.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר המושב

בית ספר השחר

גבעת הרקפות ליד טל שחר

סרטונים סרט - חנוכת המושב על ידי סנאטור הנרי מורגנטאו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בני מוריס, מלחמות הגבול של ישראל 1956-1949 ההסתננות הערבית, פעולות התגמול והספירה לאחור למבצע קדש, עם עובד/ספריית אופקים, 2003, ע"מ 124
  2. ^ מ. אנצר, טל שחר, דבר, 27 ביולי 1955
  3. ^ שמואל דייןדוגמה מעודדת - טל שחר, דבר, 23 בפברואר 1956
  4. ^ שפי גבאי, בפרוזדור ירושלים יש דירות - אין אדמה, דבר, 18 במרץ 1966
  5. ^ ישובי הפרוזדור יקבלו מבנים חדשים לצאן ובקר, דבר, 22 באוגוסט 1966


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מושבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.