טסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טסטר

טסטר הוא סוג של מברג שבו קבוע התקן לבדיקת קיום מתח חשמלי בין מוליך לבין הארקה.

ידית הטסטר שקופה ועשויה מחומר מבודד. החלק המתכתי של המברג מחובר בתוך הטסטר לנורה (לעתים נורת ניאון), שבצידה השני מחוברת לנגד חשמלי בעל התנגדות של עשרות מגה אוהם. הנגד מחובר בצידו השני אל חלק מתכתי הקבוע בבסיס הטסטר. נגיעה של קצה הטסטר בנקודה הנבדקת, כאשר האדם הבודק נוגע בבסיסו, תאפשר לזרם חשמלי לזרום דרך הנורית אל גוף האדם וממנו אל האדמה. די בזרם חלש ביותר כדי לגרום לנורית להאיר ולהעיד בכך על קיום מתח חשמלי.
ישנם טסטרים המכילים סוללות על מנת לבדוק סגירת מעגל חשמלי (שאינו טעון במטען חשמלי), או לגילוי קרינה אלקטרומגנטית חלשה שאינה ניתנת לגילוי בטסטר רגיל (כגון לבדוק האם יש מתח בכבל חשמלי מבלי לפרק את המפסק)

אם האדם שבודק קיום מתח חשמלי נועל נעליים בעלות סוליית גומי או חמר מבודד אחר, או שהוא עומד על משטח מבודד - ייתכן שהנורה לא תאיר למרות שהמוליך הנבדק נושא מתח חשמלי. במקרה כזה, מגע יד בקיר או בחמר בעל מוליכות טובה יותר, שמחובר אל האדמה או הארקה, יגרום לנורה להאיר.


לפעמים נוצר בלבול בשם בין טסטר למברג רגיל שגודלו דומה לגודלם של טסטרים נפוצים. יש לשים לב, שלמברג רגיל אין אפשרות לבחון מעבר זרם חשמלי, ולכן הכינוי "טסטר" (Tester, באנגלית "בוחן") שגוי בהתייחס אליו.

1. גוף המברג 2. נורית הביקורת 3. נגד 4. תפס לחולצה 5. סגר


כלי עבודה
אזמלגרזןדיסק חיתוךטסטרלדרמןמברגמחרטהמסורמסור אנכימסור נימהמסור חרבמספרייםמפתח ברגיםמפתח צינורותמפתח שבדימקדחהמקצועהמריתמשפךסולםמלחצייםסכיןפטישפטיש אווירפליירפלס בנאיםקתרשתשטיכמוס Tools.svg