טרום-קופים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף טרום קופים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgטרום-קופים
Strepsirrhini.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: טרום-קופים
משפחות

למוריים
למורים צמריים קטנים
לוריסיים
איי איי
אינדריים

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Strepsirrhini
תחום תפוצה
Extant strepsirrhine range with fossil sites.png
אינדרי
לוריס איטי

טרום-קופים או קיפופים (שם מדעי: Strepsirhini) אחת מארבע תת-הסדרות בסדרת הפרימטים. תת-סדרה זו כוללת כ-90 מינים. המאפיין העיקרי של בני המין, וממנו שמם הלטיני, הוא אפם (מיוונית - strepho עקום, rhis אף) - הם מאופיינים באפים רטובים, בניגוד לקרוביהם הקופים. טרום הקופים הם הפרימטים היחידים (פרט לאדם) החיים במדגסקר, ולחלק מהמשפחות נציגות באפריקה ובדרום מזרח אסיה.

החלוקה הטקסונומית והפילוגנטית, עם זאת, מורכבת יותר מהתמונה הגאוגרפית. ניתן היה להניח שההתיישבות של טרום-הקופים במדגסקר התרחשה באירוע סחיפה אחד, שגרם ליישוב האי בצאצאים של מין אחד. אולם בניתוח גנטי של בני תת-הסדרה ניתן לראות שקיימת קרבה רבה יותר בין חלק מהמינים המדגסקריים לבין מינים מיבשת אפריקה, מאשר בין המינים המדגסקריים לבין עצמם. כך שכנראה לא התרחש אירוע סחיפה יחיד - אלא שני אירועי סחיפה: אחד של בני על-משפחת למורים והשני של בני על-משפחת לוריסים. אך העדויות המאובנות אינן מספיקות על מנת לקבוע האם הסחיפה השנייה הייתה מאפריקה למדגסקר או בכיוון ההפוך.

הטרום-קופים נחשבים לפרימיטיביים יותר מהקופים. אפיהם הרטובים מחוברים לשפתיהם העליונות, שמחוברות לחניכיהם - ובכך מוגבל מגוון הבעות הפנים שלהם. היחס בין מסת המוח למסת הגוף שלהם קטן יותר, דבר המעיד על אינטליגנציה פחותה, וכך גם עולה ממבחני אינטליגנציה ליונקים. האונות האחראיות על חוש הריח במוחם גדולות יחסית, דבר המעיד על חוש ריח מפותח. בנוסף, אפיהם מאורכים בדרך כלל.

מיון תת-הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על משפחת למורים Lemuroidea

על משפחת לוריסים Lorisidae