טרנסג'נדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Transgender Pride flag.svg
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
פורטל להט"ב

טרנסג'נדר הוא מונח הכולל קשת רחבה של זהויות שקשורות לתחושות ולהתנהגויות שאינן תואמות בין היות האדם זכר או נקבה מבחינה ביולוגית לבין התחושות המגדריות שלו או שלה. אצל מרבית האנשים ישנה הלימה בין המין הביולוגי שלהם לבין זהותם המגדרית, וההערכה היא כי 3% מהאוכלוסייה חשים תחושה של חוסר התאמה (בעוצמות שונות) בין המין הביולוגי שלהם לבין זהותם המגדרית.‏‏‏[1]

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגדרה המקובלת ביותר למושג זה, הנמצא בתהליכי שינוי נמשכים, מתייחסת לאנשים שהוגדרו כבעלי מגדר מסוים בעת לידתם, בהתבסס על מינם, אך חשים כי תיאור זה אינו מייצג נאמנה את זהותם המגדרית.

טרנסג'נדרים עשויים לעבור או לא לעבור טיפולים רפואיים. בכל אופן, זהות המגדר נקבעת על פי תחושתו האישית של האדם, ואנשים טרנסג'נדרים מעוניינים שיפנו אליהם במגדר המתאים, מבלי לפלוש לפרטיותם הפיזיולוגית.

שתי הקבוצות העיקריות של טרנסג'נדרים הם גברים טרנסים (לציון נקבה-לזכר) ונשים טרנסיות (זכר-לנקבה). בעבר הונח כי מספר הטרנסיות עלה באופן ניכר על מספר הטרנסים. אולם היחס הוא 1:1 בקירוב.

טרנסג'נדר יכול לכלול מספר תתי קטגוריות, הכוללות בין היתר טרנסקסואלים, קרוס-דרסרס (cross-dressers), טרנסווסטים, דראג-קווינס (drag-queens) ודראג-קינגס. בדרך כלל לא נכללים תחת מושג זה פטישיסטים טרנסווסטים, מכיוון שבמרבית המקרים אין מדובר בנושא מגדרי.

אין בהכרח התאמה בין זהות מינית לבין משיכה מינית, ולכן קיימים טרנסג'נדרים הטרוסקסואלים וכן טרנסג'נדרים הומוסקסואלים.

המידה שבה אנשים בין-מיניים נכללים בקטגוריית הטרנסג'נדר נתונה במחלוקת. לא כל האנשים הבין-מיניים חווים קושי עם תפקיד המגדר שהוצמד להם מלידתם, ולא לכולם יש בעיה כלשהי עם זהותם המגדרית. עם זאת, ישנם ג'נדרקווירים רבים הכוללים את עצמם בקטגוריה זו.

אנשים רבים מזדהים בפשטות כטרנסג'נדרים, על אף שהם עשויים להתאים להגדרה של כל אחת מהקבוצות שהוזכרו קודם לכן.

הגדרות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, המונח טרנסג'נדר נטבע בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי וירג'יניה פרינס בארצות הברית, כניגוד למונח טרנסקסואל, על מנת להתייחס לאדם שאינו שואף להתערבות כירורגית כדי לשנות את מינו, או אינו מזדהה באופן נוקשה עם מגדר זה או אחר.

לעתים קרובות בכתבים הקודמים לשנות ה-90 של המאה ה-20, אך באופן נדיר גם כיום, המונח טרנסג'נדר משמש להתייחסות לטרנסים לא מנותחים או לטרנסקסואלים לא מנותחים – אנשים טרנסיים או טרנסקסואלים שחיים במגדר השונה מזה שנקבע בלידתם, ולמרות שניתוח לשינוי מין זמין עבורם, בחרו שלא לעבור אותו.

טרנסג'נדר מול טרנסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח טרנסג'נדר משמש לעתים קרובות כמילה נרדפת "נקייה יותר" לטרנסקסואליות.‏[2] שימוש זה בעייתי משום שהוא עשוי לבלבל, הביטוי הינו מכליל ואינו מבדיל בין המשמעויות השונות של טרנסקסואלים וטרנסג'נדרי‏וֹ‏ת. בעוד שטרנסקסואלים לרוב יעברו תהליך כדי לחיות במגדר המתאים, טרנסג'נדרים מבקשים להפוך את המגדר שלהם לנזיל. טרנסקסואלים רבים דוחים את המונח טרנסג'נדר כזיהוי עבורם – בין אם כמילה נרדפת או מונח כולל, לטענתם, השימוש במונח מכליל אינו מדויק ודוחק לשוליים את קיומם, את זהותם, ואת ההיסטוריה של פרטים ותתי-קבוצות שונים.

סוגיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהות מגדרית שונה מנטייה מינית. נטיות מיניות בקרב טרנסג'נדרים משתנות באותה מידה כמו בקרב אנשים שאינם טרנסג'נדרים. למרות שמעט מחקרים נעשו בנושא, קבוצות טרנסג'נדריות מדווחות לעתים קרובות כי חבריהן נוטים יותר להימשך אל בעלי אותה זהות מגדרית, בהשוואה לאוכלוסייה כמכלול. כלומר, נשים טרנסיות נוטות יותר להימשך לנשים, וגברים טרנסיים נוטים יותר להימשך לגברים. טרנסג'נדרים רבים הנמשכים לאחרים מאותו מגדר יזוהו כ הומוסקסואלים, לסביות או ביסקסואלים.

לחברות מערביות רבות כיום יש פרוצדורה כלשהי שבה הפרט יכול לשנות את שמו, ואת המגדר החוקי שלו, על מנת לשקף את זהותו המגדרית. פרוצדורות רפואיות לטרנסג'נדרים גם זמינות במרבית הארצות המערביות ובמדינות לא מערביות רבות. עם זאת, מכיוון שתפקידי מגדר הינם חלק חשוב של תרבויות רבות, פרטים המאתגרים את המערכת המגדרית – כפי שעושים טרנסג'נדרים – נאלצים להתמודד לעתים קרובות עם דיכוי מצד החברה והמוסדות הרשמיים.

זהויות טרנסג'נדריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שההגדרה העצמית הרווחת היא "טרנסג'נדר", זהות טרנסג'דרית כוללת תתי-קטגוריות שונות ולעתים גם חופפות. בניהן ניתן למצוא קרוס-דרסריות (CD), טרנסוויסטיות (TV), אנדרוגיניות, ג'נדרקוויר. בנוסף, לעתים מזהים עצמם כטרסנג'נדרים גם אנשים החיים כקרוס-ג'נדרים: מלכות דראג, מלכי דראג ולעתים גם טרנסקסואלים (TS). לא נהוג לכנס תחת זהויות טרנסג'נדריות פטישיזם טרנסווסטי (טרנסוויסטיות הנעשית לצורכי פטישיזם, וזאת משום שהיא נחשבת לפאראפיליה ולא לזהות מגדרית).

יחס הדתות כלפי טרנסג'נדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביהדות ובנצרות, קיים איסור תורני לפיו לא ילבש גבר "שמלת אישה", ולא יהיה כלי (ככל הנראה הכוונה לכלי מלחמה), על אישה. שנאמר; "לֹא יִהְיֶה כְלִי גֶבֶר עַל אִשָּׁה וְלֹא יִלְבַּשׁ גֶּבֶר שִׂמְלַת אִשָּׁה כִּי תוֹעֲבַת ה' אֱלֹהֶיךָ כָּל עֹשֵׂה אֵלֶּה" (ספר דברים, כ"ב, ה'), פרשנותם הרחבה של חכמי היהדות והכנסייה לפסוק זה היא על דרך הרמז, והיא המקור העיקרי לאיסור קרוס-דרסריות בדתות אלו. כמו כן, ביהדות ובנצרות קיים פסוק תורני נוסף האוסר בין היתר סירוס (גניטליה), ועל כן אדם הכורת את איבר מינו נופל במעמד של "כרות שופכה" (מסורס).

בעקבות זאת, היחס של ההלכה היהודית לשינוי מין הוא שלילי. ההלכה אוסרת ניתוחים לשינוי מין, וכן אוסרת על לבישת בגדי המין השני. רוב הפוסקים מתייחסים לאדם שעבר ניתוח שכזה על פי מגדרו לפני הניתוח. בנצרות, בספר הברית החדשה יש התייחסות נרחבת לנושא כריתת הגניטליה ושם הדבר נאסר לחלוטין, לפיכך הנצרות, אוסרת לחלוטין ביצוע ניתוחים לשינוי מין, ולא מאפשרת דיון הלכתי בנושא משום סוג שהוא.

אוכלוסייה נוספת שההלכה לא הכריעה לגביה באופן מוחלט היא האינטרסקס (המכונה אנדרוגינוס בספרות הרבנית), עליהם יש מחלוקת בדברי חז"ל עוד מימי קדם. במשנה ובתלמודים מובאות דעות שונות: דעה אחת רואה בו ספק זכר וספק נקבה, לפי דעה אחרת ודאי זכר ולדעת שלישית זו "בריה בפני עצמה". רוב הפוסקים המאוחרים קבעו שדין אנדרוגינוס כספק זכר ספק נקבה ונקבעו לגביו, כבר בימי המשנה, כללים מיוחדים בנוגע לחיובו במצוות השונות.‏[3]

מנהיגי העולם המוסלמי (בעיקר באיראן) מגלים סובלנות רבה יחסית כלפי טרנסג'נדרים, ואף מחייבים הומוסקסואליים ולסביות לעבור ניתוחים כאלה, גם אם הדבר מנוגד לרצונם. כמו כן, לשיטתם הטכנולוגיה הנוכחית היא מספקת כדי לשנות את מינו של אדם, אם אכן חל היפוך במצבו ההורמונאלי, האסתטי והסוציאלי.

האחוז הגבוה ביותר של טרנסג'נדרים הוא במזרח אסיה (בעיקר בתאילנד) שם הטרנסג'נדרים מכונים "קתאוי". לעצם היקף התופעה הוצעו מספר סיבות, אם כי טרם נעשה מחקר רציני בנושא. אחת הסיבות בשלה קל יותר לטרנסג'נדרים באזור זה, היא הסובלנות של דת הבודהיזם, היא הדת השלטת במזרח אסיה. הסיבה לכך היא הנייטרליות של דת זו בנושא זה, וככלל, אינה מעודדת או מחרימה את התופעה.

הדת ההינדית וכן הסיקית, לא אוסרות טרנסג'נדריות משום סוג שהוא, ובתרבויות אלו קיימים מיתוסים דתיים המתייחסים לבני המגדר השלישי וקהילות שבנותיה נקראות "היג'רות" ובהן זכרים מבחינה פיזיולוגית שאימצו זהות מגדרית נשית.

דגלים וסמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סמלי להט"ב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏The Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association's, Standards Of Care For Gender Identity Disorders, Sixth Version. February, 2001 ‏
  2. ^ ראו, למשל, טרנסג'נדריות וטרנסקסואליות, באנציקלופדיה ynet
  3. ^ אנציקלופדיה תלמודית, ערך אנדרוגינוס, כרך ב, עמ' נד-ס.
  4. ^ כתבה המסקרת את הבלוק הטרנסג'נדרי הירוק במצעד הגאווה בתל אביב ב2008 באתר GoGay


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · טרנסווסטיזם · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
לקטגוריה · לפורטל