ידין דודאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

ידין דודאי (נולד ב-8 בדצמבר 1944 בתל אביב) הוא פרופסור וחוקר מוח וזיכרון במכון ויצמן למדע ומכהן בקתדרה ע"ש שרה ומיכאל סלע במכון. הוא היה דיקן הפקולטה לביולוגיה וראש המחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן. מחקריו עוסקים בפעולתם של תאי-עצב ובמנגנוני למידה וזיכרון, ומתמקדים בתהליכים של יצירת זיכרון של אירועים חד-פעמיים וביציבותם של זיכרונות אלה באדם.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דודאי קיבל תואר בביוכימיה וגנטיקה והשתלם בהיסטוריה בת-זמננו מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ואחר כך סיים דוקטורט בביופיזיקה במכון ויצמן בשנת 1974. בהמשך עשה השתלמות פוסט דוקטורט במכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדנה, שם היה ממניחי היסוד למחקר הזיכרון באמצעות הפרעות גנטיות (נוירוגנטיקה). היה פרופסור אורח באוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת אדינבורו, קולז' דה פראנס בפריז ואוניברסיטת בוסטון. משנת 2004 מכהן כפרופסור מצטיין בתוכנית Global Distinguished Professorship של אוניברסיטת ניו יורק. מכהן כמנהל המדעי של תוכנית מרכזי המצוינות (I-CORE) בחקר הקוגניציה וחבר בתוכנית ספינת הדגל האירופאית לחקר מוח האדם.

היה בין השאר יועץ לענייני מדיניות-מדע במועצה הלאומית למחקר ולפיתוח כשהייתה במשרד ראש הממשלה. היה העורך המדעי של המגזין "מדע" וכתב טור לענייני מדע ומדיניות בעיתון "הארץ". פרסם מאמרים רבים בעתונות המדעית בנושאי מנגנוני זיכרון ותאוריות של זיכרון.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • The Neurobiology of Memory (Oxford 1989)
  • Memory from A to Z, keywords, concepts and beyond (Oxford 2002)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]