יהודה טורא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יהודה טורו
הכתובת בראש הבניין הארוך של "משכנות שאננים" המציינת את תרומתו של יהודה טורא
חלק מצוואת יהודה טורא, כפי שהופיע בעיתון "המגיד" ב-1859; הקטע המודגש מזכיר את העיזבון שניתן למשה מונטיפיורי

יהודה טורא (אנגלית: Judah Touro;‏ 16 ביוני 1775, ניופורט, רוד איילנד - 13 בינואר 1854, ניו אורלינס) היה נדבן ואיש עסקים יהודי-אמריקאי ממוצא ספרדי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורא נולד בשנת 1775 בארצות הברית בעיר ניופורט שבמדינת רוד איילנד ליצחק וריינא טורא. אביו, יצחק טורא, היה חזן בבית הכנסת שלימים יקרא בית הכנסת טורו בעיר.

בהיותו כבן שלוש עשרה נפטר אביו והוא עבר עם אמו ואחיו אברהם לבוסטון, להתגורר בבית דודו מצד אמו. הדוד מוזס מיכאל חיות (היאס) היה איש עסקים עשיר והוא צרף את יהודה לעסקיו. בגיל עשרים ואחת הפך לסוחר עצמאי והצליח מאוד מבחינה כלכלית.

בשנת 1801 היגר לניו אורלינס ופתח חנות לממכר סבון ונרות, ומאוחר יותר הקים חברה לייצוא וייבוא סחורות. טורא נפצע במלחמה שהתחוללה בין ארצות הברית ובריטניה על ניו אורלינס בשנת 1812, וניצל על ידי ידידו הטוב רזין שפרד, סוחר מוירג'יניה.

טורא, שהיה ידוע כאדם שקט ומופנם, נפטר ב-13 בינואר 1854 בניו אורלינס, ללא יורשים. עוד בחייו הוא נתן כספים רבים למטרות שונות. תחילה תרם דווקא למטרות לא יהודיות. כך למשל תרם כעשרת אלפים דולר להשלמת מצבת החירות בבוסטון [Bunker Hill]. כמו כן תרם לכנסיות בניו אורלינס ואף תרם כספים להקמת קתדרלה קתולית.

בשנות השבעים לחייו החל להתקרב ליהדות, בין היתר עקב השפעתו של הרב יצחק ליסר מפילדלפיה, ותרם כספים למטרות יהודיות כבית הכנסת ובית הקברות היהודי בניו אורלינס. הוא אף החל לקחת חלק פעיל בקהילה היהודית הספרדית בעירו. הוא נקבר לצד בני משפחתו בבית הקברות היהודי בעיר ניופורט וכספים שתרמו הוא ואחיו אפשרו לחדש את הפעילות בבית הכנסת בעיר בו התפלל אביו (בית הכנסת טורו).

במותו השאיר עזבון של כחצי מיליון דולר למטרות צדקה. הכספים הוקצו למטרות שונות, יהודיות ולא יהודיות. כך למשל לבתי חולים ולבתי יתומים יהודיים ולא יהודיים. כמו כן הוקצו כספים לקהילות יהודיות בערים שונות בארצות הברית.

הוא השאיר בעזבונו סכום כסף גדול (50,000 דולר) לטובת עניי ירושלים. בצוואתו כתב:

Cquote2.svg

מאד כלתה רוחי לתמוך ידי השר היקר משה מאנטעפייארע שליטא על דרכו אשר הולך זה כמה להטיב מצב אחב"י האומללים בעיר הקודש ירושלים, ולמען יוכלו לעבוד את ה' אלהי אבותינו באין שטן ומפריע, ולזאת הנני נותן סך חמשים אלף דולר ועושי רצוני יעמדו לימין השר מאנטעפיארע לעשות עם הכסף הנזכר כטוב וכישר בעיניו להגיע אל המטרה הנזכרת ‏[1]

Cquote3.svg

השר משה מונטיפיורי, חשב בתחילה להשתמש בכסף לבניית בית חולים, אולם, לאחר שהתברר לו כי אך לפני חודש ימים נפתח בית החולים רוטשילד בירושלים, ויתר על כוונתו זו. עם זאת, לא נסוג מן ההחלטה לרכוש קרקעות בירושלים, וקנה מגרש בן 66,225 אמות מרובעות תמורת כאלף לירות שטרלינג. על השטח שרכש בנה מוטיפיורי נבנתה שכונת משכנות שאננים.

בשנת 1860 כשהוקמה שכונת משכנות שאננים נקבע על "בית הרכבת" הראשון השלט הבא:

Cquote2.svg

משכנות שאננים נתיסדו מאת תרומת הכסף אשר הניח אתריו הגביר יהודה טורא נ"ע [נשמתו עדן] מק"ק [מקהילה קדושה] ניואורליאונס יע"א [יבנה עירו אמן] במדינת אמריקה על פי השר משה מונטיפיורי בשנת כת"ר לפ"ק.

Cquote3.svg

טורו קולג' נקרא על שמו של יהודה טורא ואביו יצחק, אם כי הקולג' לא נבנה בכספם.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ד"ר בן-ציון גת, היישוב היהודי בארץ ישראל בשנות הת"ר-התרמ"א (1881-1840), הוצאת אגודת שוחרי הגמנסיה העברית, ירושלים, תשכ"ג

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ צוואת ר' יהודה (טורא), המגיד, גיליון 1859, ע' 36.