יואב יצחק (עיתונאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

יואב יצחק (נולד ב-1957) הוא עיתונאי ישראלי אנטי-ממסדי ובעליו של אתר האינטרנט News1.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימש ככתב במעריב, גלובס, העיר, העולם הזה ועוד. החל מ-15 בינואר 1989 פרסם ב"מעריב" סדרת כתבות ביקורתיות על קונצרן "כלל". בתגובה הכריז הקונצרן חרם מודעות על העיתון. בהמשך לכך פרסם יצחק את הספר "עגל הזהב: הסיפור המלא על קונצרן ’כלל (ישראל)’ ומנהליו משנת היווסדו (1962) ועד 1991".

בשנת 2011 הקים יצחק אגודת עיתונאים עצמאית.‏[1]

יצחק מתח ביקורת חריפה על גורמים שונים וכתב מאמרים רבים בנושא. על העיתונאי נחום ברנע, למשל, כתב שהלה פרסם "מנה גדושה של כזבים" כדי לטרפד את החקירות הפליליות נגד אולמרט, והוסיף: "מוזס הוא שגייס את 'העיתון של המדינה', לטובת אולמרט, ונגד כל מי שנותן ידו לחשיפת השחיתויות של אולמרט"‏[2].

חשיפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצחק חשף פרשיות שחיתות ושחיתות לכאורה אשר מהבולטות שבהן היו:

  • "פרשת נאמן": ב-18 ביוני 1996 מונה יעקב נאמן לכהונת שר המשפטים בממשלת נתניהו. שעות ספורות קודם לכן הגיש יצחק עתירה לבית המשפט העליון, ובה טען כי נאמן אינו כשיר לכהונת שר בכלל ושר משפטים בפרט, בשל הודעות כוזבות שמסר ומעשים פליליים לכאורה שביצע. למחרת היום הודיע היועץ המשפטי לממשלה, מיכאל בן יאיר, על פתיחת בדיקה משטרתית, אך רק בפרשה אחת מתוך שמונה שהועלו בעתירה. ב-8 באוגוסט 1996 הודיע היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט העליון, כי החליט לפתוח בחקירת משטרה נגד השר נאמן. באותו היום הגיש נאמן את התפטרותו מתפקיד שר המשפטים. הוא הועמד לדין וזוּכּה.
  • "פרשת סרוסי": בסוף 1999 פרסם יצחק ידיעות לפיהן קיבל נשיא המדינה, עזר ויצמן, סכומי כסף גדולים מאיש העסקים אדוארד סרוסי מבלי שדיווח על כך, וזאת במהלך כהונתו כחבר הכנסת וכשר. העניין הועבר לחקירת המשטרה, שחקרה את ויצמן במשכן הנשיא, ולאחר מכן לבדיקתה של הפרקליטות. במהלך כל החקירה והבדיקה המשפטית המשיך ויצמן לכהן בתפקידו, והצהיר כי אין בכוונתו להתפטר. ב-24 במאי 2000 פרסם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, חוות דעת שלפיה אין להגיש כתב אישום כנגד ויצמן, מטעמים של חוסר אשמה בעבירות מסוימות, ומחמת התיישנות עבירות אחרות. רק לאחר מתן חוות דעת זו, שהותירה בידיו את האפשרות להשאר בתפקידו, התפטר ויצמן, והתפטרותו נכנסה לתוקף ב-13 ביולי 2000, כשבע שנים לאחר כניסתו לתפקיד.
  • בשנת 2004 הביע יצחק התנגדותו בפני הוועדה לבחירת שופטים למינויה של עדנה ארבל לכהונת שופטת בבית המשפט העליון ואף עתר לבג"ץ בעניין זה‏[3], אך עתירתו נדחתה.
  • פרשת השופט שמואל ברוך והמשכן לבוררות: בחודש יולי 2010 חשף פרשת שחיתות של שופט בית המשפט המחוזי שמואל ברוך והמשכן לבוררות‏[4].
  • "החבר המושחת של נתניהו":בחודש אוקטובר 2012 חשף יצחק את קשריהם של בני הזוג נתניהו עם עורך הדין יוסי כהן‏[5].
  • "פרשת הולילנד": ביולי 2008 חשף חשדות בדבר מעורבות פלילית לכאורה סביב בניית מתחם הולילנד בירושלים. בין השמות המוזכרים בפרשה מוזכר שמו של אהוד אולמרט. באפריל 2010 המשטרה החלה במעצרים של כמה אישים החשודים כמעורבים בפרשה. בתאריך 31.3.2014 פורסמה הכרעת הדין על ידי השופט דוד רוזן בה בין היתר הורשע אהוד אולמרט בקבלת שוחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.