יוהאן ואלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוהאן ואלר כסטודנט בשנת 1887
אטב הנייר שנרשם כפטנט על ידי ואלר ב-1899 וב-1901.

יוהאן ואלרנורבגית: Johan Vaaler;‏ 15 במרץ 1866 - 14 במרץ 1910) היה ממציא נורבגי, פקיד פטנטים והמנהל משנת 1892 ועד מותו של משרד "פטנטי ברין" בקריסטיאניה[1]. לעתים קרובות הוא מזוהה בטעות כממציא המצאת אטב הנייר מסוג Gem הנפוץ, המוכר במשך יותר ממאה שנים.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ואלר נולד ב"אאורסקוג" כבנו של איכר. בשנת 1899 תכנן סוג של אטב נייר והגיש בקשה לרישום הפטנט בגרמניה ב-12 בנובמבר של אותה שנה. בקשתו אושרה ב-6 ביוני 1901[2][3]. הוא גם הגיש בקשה לרישום הפטנט בארצות הברית ב-9 בינואר 1901. האישור על רישום הפטנט באמריקה הוענק לו ב-4 ביוני 1901‏[4].

ללא ידיעתו של ואלר, "חברת ייצור Gem בע"מ" הבריטית ייצרה אטב נייר שימושי יותר, אבל המוצר שלהם עדיין לא שווק באותה עת בנורבגיה. העיצוב שלו היה טוב פחות ממתחרהו הבריטי, משום שלא היו בו שתי לולאות מלאות של התיל. ואלר הצליח כנראה לרשום את העיצוב שלו כפטנט בחו"ל, למרות קיומו של מוצר טוב יותר, מכיוון שרשויות הפטנטים באותה תקופה היו ליברלייות למדי באישור כל שינוי שולי בהמצאה קודמת כ"פטנט"‏[5]. מספר סוגים של אטבי נייר נרשמו כפטנטים בארצות הברית מאז 1867[6], אבל סוג "Gem" לא היה רשום אז (ומעולם לא היה רשום) כפטנט. כעובד במשרד "פטנטי ברין" בקריסטיאניה, ואלר הכיר את החקיקה והנהלים בנוגע לפטנטים בנורבגיה. הסיבות שלו לרישום הפטנט מחוץ לארצו אינם ידועות, אך ייתכן שהיה לו ביטחון עצמי מוגזם בנוגע להמצאתו והוא רצה להבטיח לעצמו את זכויות המסחר הבינלאומיות. כמו כן, הוא יכול להיות מודע לכך שיצרן נורבגי יתקשה להציג המצאה חדשה בחו"ל, החל בשוק הביתי הקטן. סביר מאוד שתוך זמן קצר הוא התאכזב קשות כאשר ראה את סגנון "Gem", הטוב בתכנונו מהמצאתו שלו, שככל הנראה הוצג בנורבגיה עוד במהלך חייו שלו‏[7]. לא ידוע אם ניסה ליצור קשר עם יצרנים פוטנציאלים בנורבגיה או בחו"ל, וחוסר יוזמה זה נראה כאישור לכך הוא למד במהרה שאטב מעולה כבר היה קיים. הפטנט שלו פג בשקט ובינתיים סגנון "Gem" כבש את העולם כולל בארצו, שם יצרן קרסים לדגים נורבגי יצר יחד עם בנו אטבי נייר מסוג Gem מאז 1928[8]. ואלר נפטר בקריסטיאניה.

התפתחות המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון השגוי שואלר הוא שהמציא את אטב הנייר התפרסם בנורבגיה לאחר מלחמת העולם השנייה ומצא את דרכו לתוך אנציקלופדיות מסוימות‏[9]. אירועי המלחמה תרמו רבות למעמדו המיתי של אטב הנייר. הפטריוטים לבשו אותם על דשיהם כסמל של התנגדות לכובשים הנאצים ולשלטונות הנאציים המקומיים כאשר סימנים אחרים של התנגדות, כמו סיכות עם סמלו של מלך נורבגיה הגולה, הוקון השביעי או סיכות של דגל נורבגיה נאסרו. האטבים נועדו לציין סולידריות ואחדות ("אנו קשורים יחדיו"). הסמליות שלהם הייתה ברורה עוד יותר מכיוון שהמילה בנורבגית לאטבי נייר משמעותה גם אוגדים, מחברים ("binders"). מי שלבשו אותם עדיין לא ראו בהם סמלים לאומיים, מכיוון שהמיתוס שלהם על כך שהם המצאה נורבגית לא היה ידוע כלל באותה עת. לבישת האטבים נאסרה תוך זמן קצר ועונידהם הסתכנו בעונש חמור.

בשנת 1989 אנדרטה של אטב נייר ענקי, בגודל של כמעט שבעה מטרים, הוקמה בקמפוס של המכללה למסחר ליד אוסלו לכבודו של ואלר, תשעים שנה אחרי שההמצאה שלו נרשמה כפטנט. למרות שהאנדרטה הוקמה לכבודו של ואלר האטב שהיא מציגה הוא אטב נייר מסוג Gem, ולא האטב שנרשם כפטנט על ידי ואלר. החגיגה של המצאת אטב הנייר, על ידי ממציא נורבגי לכאורה, הגיעה לשיאה בשנת 1999, 100 שנים לאחר שואלר הגיש את בקשתו לרישום הפטנט בגרמניה. בול הנצחה לזכר כך הוצא באותה שנה, הראשון בסדרה על כושר ההמצאה הנורבגי. הרקע של הבול מראה העתק של רישום הפטנט במשרד הפטנטים הגרמני "Patentschrift". עם זאת, האטב שבקדמת התמונה הוא לא אטב הנייר שמתואר על מסמך זה, אלא של אטב נייר מסוג "Gem" הנפוץ. בשנת 2005, אנציקלופדיית הביוגרפיות הלאומית של נורבגיה (Norsk biografisk leksikon) פרסמה את הביוגרפיה של יוהאן ואלר, כממציאו של אטב הנייר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הנרי פטרוסקי, חפצים שימושיים, הוצאת עם עובד, 1995. כולל היסטוריה מקיפה על התפתחות העיצוב של אטב הנייר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Holst, W.: "Johan Vaaler", Studentene fra 1887, Kristiania 1912
  2. ^ Foss, Halvard: "Den frittstående oppfinner", Styret for det industrielle rettsvern 50 år, pp 188-195, Patentstyret, Oslo 1961, p. 190
  3. ^ Espacenet - Bibliographic data
  4. ^ Petroski, Henry: The Evolution of Useful things, New York 1993, p. 61
  5. ^ Petroski, Henry: "The Evolution of Artifacts", American Scientist, Volume 80, 1992, pp. 416–20
  6. ^ Early Office Museum web site, unknown author, http://www.earlyofficemuseum.com/paper_clips.htm. Consulted on July 2, 2008
  7. ^ מקורות שמאשרים הנחה זו טרם נמצאו, אך סגנון "Gem" היה ידוע בשבדיה מוקדם מספיק כדי להפוך את המילה לגנרית עבור כל אטב נייר שם, כך שסביר להניח שאם הוא היה ידוע בשבדיה אז הוא גם היה בנורבגיה באותו זמן בערך.
  8. ^ Oppland Arbeiderblad 24.04.2007: "Mustad har laget binders i snart 80 år". http://www.oa.no/nyheter/article2732145.ece Consulted May 9, 2009.
  9. ^ Binders" in Aschehougs konversasjonsleksikon, Oslo 1974, Vol. 2, p. 695