יוהאן פטר גוסטב לז'ן דיריכלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוהאן פטר גוסטב לז'ן דיריכלה
Peter Gustav Lejeune Dirichlet
1805 –‏ 1859
Peter Gustav Lejeune Dirichlet.jpg
תרומות עיקריות
תרומות רבות לתורת המספרים

יוהאן פטר גוסטב לז'ן דיריכלה (13 בפברואר 1805 - 5 במאי 1859) היה מתמטיקאי גרמני שלזכותו נרשמות תוצאות רבות, בעיקר בתורת המספרים. משפט דיריכלה אותו הוכיח ב-1837 נחשב לתחילתה של תורת המספרים האנליטית.

משפחתו הגיעה מהעיירה ריכלה (Richelet) בבלגיה, ומכך נובע שם משפחתו "לז'ן דיריכלה" ("le jeune de Richelet" = "הבחור הצעיר מריכלה").

דיריכלה נולד בדירן (Düren), גרמניה, בה ניהל אביו את משרד הדואר המקומי. לימודיו הביאו אותו לצרפת, בה זכה ללמוד ממיטב המתמטיקאים של זמנו. עבודתו הראשונה הייתה בנושא המשפט האחרון של פרמה. דיריכלה פיתח הוכחה חלקית למקרה n = 5, שהושלמה על ידי אדריאן-מארי לז'נדר. מאוחר יותר פיתח הוכחה מלאה למקרה שבו n = 14.

החל משנת 1855 לימד באוניברסיטת גטינגן. הוא נישא לרבקה מנדלסון, נכדתו של הפילוסוף משה מנדלסון ואחותו של המלחין פליקס מנדלסון-ברתולדי. לאופולד קרונקר היה מתלמידיו.

על שמו קרויים מונחים רבים במתמטיקה: פונקציית דיריכלה, טור דיריכלה, קונבולוציית דיריכלה, צפיפות דיריכלה, משפט היחידות של דיריכלה, תנאי השפה של דיריכלה, עקרון דיריכלה, מבחן דיריכלה לטורים ולאינטגרלים, ממברנת דיריכלה ומשפט דיריכלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]