יוזף בלשה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוזף בלשה

יוזף בלשה (Josef Blösche; ‏ 12 בפברואר 1912 - 29 ביולי 1969) היה חבר המפלגה הנאצית ושירת באס דה ובאס אס בדרגת רוטנפיהרר, המקבילה בערך לרב-טוראי. בלשה ידוע בשל התמונה המפורסמת של חיסול מרד גטו ורשה בו הוא מכוון את נשקו לעבר נשים וילדים יהודים.

השואה ומלחמת העולם ה-2[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלשה נולד בפרידלנד (צ'כיה של ימינו) להורים חקלאים. לאחר מלחמת העולם הראשונה הייתה משפחתו חלק מהמיעוט הגרמני בחבל הסודטים בצ'כוסלובקיה. בשנת 1935 הצטרף למפלגת הגרמנים הסודטים. לאחר סיפוח החבל לגרמניה בידי אדולף היטלר הוא הצטרף למפלגה הנאצית, ולאחר מכן הצטרף לאס אס בורשה ופעל בתפקידים זוטרים. החל מדצמבר 1939 למד בבית הספר של משמר הגבול של האס אס והגסטאפו. באוגוסט 1941 הצטרף לכוחות המיוחדים ש"טיהרו" אזורים בערים הקטנות בשטחים הכבושים של ברית המועצות באוקטובר 1941, הגיע לורשה ופעל בעיקר במעצר חשודים לחקירת הגסטאפו.

בקיץ 1942, עם תחילת גירוש יהודי גטו ורשה למחנה ההשמדה טרבלינקה, הצטרף לכוחות ה"אס דה" בוורשה. בין 22 ביולי ל-30 בספטמבר נשלחו לפחות 225,000 איש למחנות המוות. לבלשה הייתה מיומנות מיוחדת בגילוי יהודים שהסתתרו ובאיתור מקומות מחבוא יצירתיים. בינואר 1943 נערך גל נוסף של גירושים למחנות המוות בהם לקח חלק בלשה באכזריות יתרה בסריקת רחובות ובנינים נטושים והוצאות להורג תכופות. בין היתר נהג להסתובב ברחבי הגטו עם שותפו על גבי ריקשה ולצלוף לכל עבר.

במשפטו דובר על חלקו הרב בהוצאות להורג ההמוניות שלדבריו היה אחראי על 75 מהן. במסגרת דו"ח שטרופ בו נקבע מועד לחיסול הגטו צולמה התמונה המפורסמת בה נראה בלשה במדי אס.אס. כשהוא מכוון את נשקו לעבר יהודים בדרכם לאומשלאגפלאץ. תמונה זו שימשה עדות מכריעה גם במשפטי נירנברג. בספטמבר 1943 הוא נורה בידי פולני מול סניף הדואר של ורשה. בלשה קיבל אות הצטיינות על תרומתו במיגור מרד גטו ורשה.

לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 1945 נפל בשבי הסובייטי ונשלח לעבודות כפייה בברית המועצות, ושנה לאחר מכן חזר לגרמניה המזרחית עדיין כשבוי מלחמה. בחודש אוגוסט באותה שנה נפגע מתאונת עבודה קשה, שעיוותה את מראה פניו ללא הכר. בשנת 1947 שוחרר ממחנה העבודה וחזר לבית הוריו. פניו המעוותות הסתירו את זהותו האמיתית כחייל אס אס מצטיין והוא חי חיים רגילים - התחתן והביא לעולם שני ילדים.

פשעים נגד האנושות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1961 שמו קושר במהלך משפט של חבר ס.ס. בהמבורג, בנוגע לפשעי מלחמה קשים שבוצעו בגטו ורשה. המשך החקירה הביאה לממצאים נוספים, ולזיהויו ולכידתו ב-11 בינואר 1967. בלשה הועמד לדין והודה בפשעי המלחמה שיוחסו לו כגון הוצאות המוניות להורג, וגירוש יהודים למחנות ההשמדה. הוא נמצא אשם באפריל 1969 בהריגת אלפי יהודים ובהשתתפות בגירושם של 300,000 למחנות המוות. הוא נידון למוות, וגזר דינו בוצע באמצעות ירייה בצוואר בעיר לייפציג ב-29 ביולי 1969.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דן פורת, הילד: מסע בעקבות תצלום, דביר, 2013.‏[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]