ייעוץ חינוכי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ייעוץ חינוכי הייעוץ החינוכי הוא שירות מקצועי המוקם בתוך הארגון החינוכי ומיועד לשרת את הארגון לשם קידום התפקוד המיטבי והרווחה הנפשית של התלמידים וצוותי החינוך, תוך התאמה למציאות משתנה (מתוך אתר שפ"י), במטרה לקדם באופן שיטתי את ההתפתחות הפסיכולוגית, החברתית, הלימודית והמקצועית של התלמידים והצוות.

התפיסה הכוללנית הבסיסית של ייעוץ בבית הספר כיום היא מניעתית. התערבות מניעתית מטרתה להפחית את השיעור, העוצמה או ההשפעה של קשיים התפתחותיים ומצביים על התלמיד בעזרת:

  • זיהוי ואיתור מוקדם של גורמים, תהליכים ונסיבות התורמים לקושי של התלמיד, על מנת למנוע או לרכך אותם.
  • חיזוק חוסנם נפשי של התלמידים כאשר הקשיים הם מחויבי המציאות.

מסגרות העבודה של יועץ חינוכי נותנות לגיטימציה לסגנונות עבודה עם הדגשים שונים, כגון חינוך פסיכולוגי, ייעוץ טיפולי ועבודת מטה.

ייעוץ חינוכי בגיל רך - משרד החינוך מפעיל מאז ראשית תשס"ב, מערך מתרחב והולך של ייעוץ חינוכי לגני הילדים בישראל. הצעדים הראשונים בהפעלת שירות ייעוץ חינוכי לילדים מתחת לגיל 6, נעשים במקביל לניסיונות הנעשים עתה גם בארצות הברית ובמדינות אחרות. תנועה עירנית של מחקר ופרסום בספרות המקצועית הדגישה את מרכזיותו של הגיל הרך בהתפתחות האדם, כישוריו ואופקיו ההתפתחותיים. התעוררות זו קיבלה תמריץ מאנשי מקצוע מתחומים רבים ביניהם אנשי חינוך, מחוקקים, מנהיגי מדינות, אנשי עסקים, גורמי קהילה וממשל וכמובן אנשי מחקר מתחומים מגוונים ובראשם חקר המוח. התפתחות זו מעלה מכל עבר קולות התובעים לשים את החינוך לגיל הרך בראש סולם העדיפויות. לרוע המזל, לא תמיד ייחדו לרובד חינוכי זה את המשאבים ההולמים את המודעות הגוברת. תהליכים אלה אפיינו את מערכות השלטון והחינוך הן בישראל והן בעולם. מהותו של ייעוץ חינוכי לגיל הרך הוגדרה על ידי השירות הפסיכולוגי ייעוצי כשירות שנועד לפתח, להקנות ולהטמיע בסוכני החיברוּת המרכזיים עמדות, ידע, כישורים ואיסטרטגיות, התורמים לקידום רווחה נפשית בקרב ילדי הגן. מעצם הגדרה זו של ייעוד השירות, נגזרת הפעילות המקצועית של היועצות העוסקות בתחום.

אין מדובר במבנה פעולה דומה או שאוּל מתחום בית הספר, אלא, במבנה פעולה מחוייט היטב למידותיו של גן הילדים, והצרכים העולים בסביבת הבוגרים המשמעותיים הפועלים בסביבת הגן. קהל היעד המרכזי לפעילותה של היועצת החינוכית בגיל הרך היא הגננת וצוות הגן.

הייעוץ החינוכי רואה את העשייה החינוכית בגן בקונטקסט של תהליכים מערכתיים, של גורמים חינוכיים הפועלים בו ויחסי הכוחות שביניהם. התרומה הייחודית של הייעוץ החינוכי למערכת הגן נשענת על תפיסת הליבה של חשיבות פיתוח אקלים מיטבי בגן הילדים, של גיבוש סביבה מוגנת ומאפשרת ושל סביבה המזמנת התנסויות בהיבטים חברתיים, רגשיים ואינטלקטואליים. תפיסת זו ממקדת את עבודת היועצת בשלושה מוקדים מרכזיים: העצמה, מיצוי אופטימאלי של המסגרת הגנית והפוטנציאל החינוכי הטמון בה להתפתחות הילד וקידום רווחה נפשית. תחום עיסוק נוסף הוא ההתמודדות במצבי לחץ. היועצת מכשירה ומאמנת את הגננת וצוותה להתמודד עם מצבי חירום ומשבר בגן הילדים, לזהות איתותי מצוקה של ילדים,ולהסתייע בגורמים מקצועיים לצורך התערבויות מתאימות. בנוסף לאלה, סוגיה מרכזית העולה במובהק מתוך צורכי הגננות הינה תחום התקשורת שבין הורי הילדים וצוות הגן.

קיומו של ייעוץ לגיל הרך באופן פורמלי נמצא עדיין בראשית דרכו: היקפו של השירות עדיין מצומצם, ומתועדף על פי קריטריונים מוגדרים, משרותיהן של היועצות מסתכמות במספר שעות בודדות ומבנה העסקתן של היועצות במערכת החינוך גובש בהסדרים מאולצים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אביגדור קלינגמן ורחל אייזן, ייעוץ פסיכולוגי: עקרונות, גישות ושיטות התערבות, תל אביב: רמות, 1990.
  • רבקה לזובסקי,‫ מהוראה לייעוץ חינוכי: השתלבות בעבודה והתמדה בעיסוק של בוגרי המגמה לייעוץ במכללת בית ברל: מעקב אחר שנים עשר מחזורים (תשמ"א-תשנ"ג), מכללת בית ברל, היחידה למחקר ולהערכה בהכשרה להוראה ובחינוך, 1995.
  • רחל ארהרד, ייעוץ חינוכי: מקצוע מחפש זהות, מכון מופ"ת, 2014.
  • דשבסקי עדנה, "ייעוץ חינוכי לגיל הרך", "הד הגן" יוני 2006

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Nuvola apps bookcase.png ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.