ילד 44

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ילד 44
עטיפת הספר בעברית
מחבר טום רוב סמית
שם בשפת המקור Child 44
שפת המקור אנגלית
הוצאה כתר
הוצאה בשפת המקור גרנד סנטרל פבלישינג
(Grand Central Publishing)
הוצאה בעברית 2009
שנת הוצאה 2008
סוגה מותחן
תרגום לעברית הדסה הנדלר
תורגם לשפות סינית, צרפתית, הולנדית, עברית
מספר עמודים 436
הספר הבא הנאום הסודי

ילד 44אנגלית: Child 44) הוא המותחן הראשון של הסופר הבריטי טום רוב סמית. הספר הוא רומן היסטורי שעלילתו מתרחשת בתקופת שלטונו של סטלין בברית המועצות, ומבוססת על הפשעים שביצע הרוצח הסדרתי, הקניבל והפדופיל, אנדריי צ'יקטילו.

הספר היה מועמד ל-17 פרסים בינלאומים מהם זכה בשבעה, בהם: פרס מאן בוקר, Gold Dagger, ו-Waverton Good Read Award.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר מתחילה בינואר 1933 בכפר קטן באוקראינה בשם צ'רבוי, בחורף הכבד שרר רעב כבד ואנשי הכפר נוטים למות לאחר שהם אכלו כל מה שהיה ניתן ללעוס. פאבל, ילד קטן רואה חתול חומק מאחד הבתים, ולוקח את אחיו הקטן אנדריי כדי שיעזור לו בציד. במהלך הציד פאבל נרצח ואנדריי קצר הראייה לא מזהה את הרוצח, בבית אמו מסבירה לו שהאיש רצח את פאבל כדי לאכול אותו כמו שהם ניסו לצוד את החתול.

עשרים שנה לאחר מכן בפברואר 1953 גופתו של ילד בן חמש נמצאת על פסי הרכבת במוסקבה. לב סטיפנוביץ' דמידוב קצין במשרד לביטחון המדינה נשלח להרגיע את המשפחה הטוענת שמדובר ברצח. באותם ימים רצח ילד הוא חסר משמעות אלא אם כן הוא אמר דברים בגנות המדינה. גרוע מכך, רצח יכול להצביע על כישלון המהפיכה ולכן דווח על רצח יכול להתפס כאקט של התרסה נגד השלטון הקומוניסטי.

לב עסוק באותם ימים בחקירת וטרינר החשוד בריגול, כיוון שפתח מרפאה בסמוך לשגרירות האמריקאית. בזמן שלב משוחח עם המשפחה, החשוד בורח. לב עוקב אחריו עד לכפר מרוחק שם הוא נתפס. בעת המרדף סגנו של לב ואסילי מוציא להורג את בני הזוג שעזרו לחשוד במהלך הבריחה לעיני שתי בנותיהם הקטנות. בחקירתו מודה האיש, ומוסר שמות של בוגדים אחרים בהם ראיסה אשתו של לב, לב נשלח לרגל אחריה, לאחר שהוא מסרב להוקיע אותה הוא מוגלה לעיר וולסק ומצטרף למיליציה המקומית.

בעת עבודתו במיליציה הוא מגלה כי ברחבי ברית המועצות פועל רוצח סדרתי, ומכיוון שבגן העדן הקומניסטי אין פשעים, אסור לו לחקור את האירועים.

לאחר שהוא פותח בחקירה האסורה לב מגלה שהילד שנרצח במוסקבה הוא הילד מספר 44 בשרשרת. לב מגלה כי הרוצח נע על מסילת הברזל לאורך הארץ, כשמרבית הרציחות מתרחשות באזור רוסטוב על הדון.

לב נרדף על ידי המשרד לביטחון המדינה, ונעזר באזרחים שכמוהו מודאגים מהידיעה שרוצח סדרתי מסתובב חופשי. לבסוף מגיע לב שבילדותו נקרא פאבל, לביתו של אחיו אנדריי, שמסביר לו שהאופן בו ביצע את הרציחות בשיטה בה צדו בילדותם את החתול נועדה כדי שלב שאבד ימצא את אחיו פאבל.

לבקשתו של אנדריי, לב יורה בו והורגו. לאחר מכן מציעים ללב לפתוח מחלקה סודית לחקירות רצח, הוא מסכים ומאמץ את הילדות שאת הוריהם רצח ואסילי סגנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]