יעקב נמרודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

יעקב נמרודי (נולד ב-1 ביוני 1926) הוא איש מודיעין, אלוף משנה בדימוס, ואיש עסקים ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעקב נמרודי נולד ב-1926 בבגדאד. בהיותו בן שבועיים עלתה המשפחה ארצה, האב, האם ותשעת ילדיהם. יעקב התייתם בהיותו בן 14 ויצא לסייע בפרנסת המשפחה. כנער, בירושלים של שנות הארבעים, התגייס להגנה והיה פעיל בש"י, במעקבים וברכישות נשק ורכוש. אז התיידד עם מי שהיה עתיד להיות למפקדו, יצחק נבון, לימים נשיא המדינה החמישי.

עם קום המדינה התגייס נמרודי למודיעין, היה מראשי ה"מסתערבים" ולאחר מכן קת"ם דרום, שם פגש והתיידד עם אריק שרון, לימים שר הביטחון וראש ממשלת ישראל.

יעקב נמרודי היה נספח צה"ל הראשון בטהראן, והפך לאחת הדמויות המשפיעות באיראן של השאה, קודם להפיכת האייתולות. במסגרת זו היה מעורב במבצע יהלום, להבאתו של מטוס מיג 21 עיראקי לישראל.

בשנת 1967 הועלה לדרגת אל"ם. לאחר שלא קודם, פרש נמרודי מצה"ל והפך לאיש עסקים מצליח. ככזה היה מעורב באמצע שנות השמונים בפרשה שזכתה לכינוי "איראנגייט", עסקה סיבובית בה ישראל מכרה נשק לאיראן, באישור אמריקני, בזמן מלחמת איראן-עיראק.

לאחר שהמוסדות הציוניים החליטו להפריט את חברת הכשרת הישוב בשנת 1988, רכש נמרודי את החברה עתירת הנכסים.

ב-1992 רכש את העיתון "מעריב", שבהנהגת בנו, עופר, החל בשורה של מאבקים בעיתון המתחרה "ידיעות אחרונות" - מאבקים שהובילו למעצרים ולמשפטים. יעקב נמרודי עצמו היה גיבורה של הפרשה השלישית והאחרונה שזכתה לכינוי "פרשת נמרודי ג'", כאשר ביחד עם מקורבו הסופר אריה קרישק ניסו לשבש את משפטו של הבן, עופר. יעקב נמרודי הורשע ונדון למאסר על תנאי ולקנס[1]. נמרודי פרסם שלושה ספרים (בעזרת סופרי-צללים) על חייו והקריירה שלו: "מסע חיי", "התקווה והמחדל" ו-"ימי טהרן" (2010).

נשוי לרבקה ואב לעופר, יעל וסמדר. מתגורר בסביון. בתו, רותי וייסברג, נהרגה בעלות רכבה על מוקש בעת טיול בסיני.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מסע חיי
  • התקווה והמחדל - פרשת איראנגייט
  • ימי טהרן, ספריית מעריב, תש"ע 2010

ארכיון נמרודי - Nimrodi Archive[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ע"פ 71737/02 יעקב נמרודי נ' מדינת ישראל, ניתן ב-12.9.04