ישמעאל בן נתניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ישמעאל בן נתניה היה בין היהודים המעטים שנשארו בארץ ישראל אחרי גלות בבל, והיה רוצחו של גדליה בן אחיקם, שהיה המנהיג של "שארית הפליטה" שנשארה בארץ אחר חורבן בית המקדש הראשון.

לאחר חורבן בית ראשון הוצא עם ישראל לגלות, והבבלים החליטו להשאיר מעט יהודים בארץ כדי שיספקו אוכל ומשקה לצבא. ישמעאל בן נתניה נשאר גם הוא בארץ ישראל. הבבלים החליטו למנות נציב יהודי, שיפקח על היהודים שנותרו בארץ, ובחרו בגדליהו בן אחיקם. ישמעאל היה מזרע ירחמאל בנו הבכור של חצרון בן פרץ משבט יהודה. מחמת נישואיו של ירחמאל לאשה נוכריה, יצאה המלוכה מאחיו רם. משחדלה שושלת בית דוד להתקיים עם החורבן, שאף ישמעאל להחזיר את המלוכה למשפחתו ולא ראה בעין יפה את יחסיו של גדליה עם הבבלים, והיותו נצר לבית המלוכה גרם לו לרצות שהוא עצמו יהיה שליט על העם ולא פשוט עם כהחלטת נבוכדנצאר. בשנת 586 לפנה"ס רצח את גדליה.

כך כתוב בספר ירמיהו בפרק מ':

וַיָּבֹאוּ אֶל-גְּדַלְיָה, הַמִּצְפָּתָה; וְיִשְׁמָעֵאל בֶּן-נְתַנְיָהוּ וְיוֹחָנָן וְיוֹנָתָן בְּנֵי-קָרֵחַ וּשְׂרָיָה בֶן-תַּנְחֻמֶת וּבְנֵי עופי (עֵיפַי) הַנְּטֹפָתִי, וִיזַנְיָהוּ בֶּן-הַמַּעֲכָתִי--הֵמָּה, וְאַנְשֵׁיהֶם.

ובפרק מא:

וַיְהִי בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי, בָּא יִשְׁמָעֵאל בֶּן-נְתַנְיָה בֶן-אֱלִישָׁמָע מִזֶּרַע הַמְּלוּכָה וְרַבֵּי הַמֶּלֶךְ וַעֲשָׂרָה אֲנָשִׁים אִתּוֹ אֶל-גְּדַלְיָהוּ בֶן-אֲחִיקָם--הַמִּצְפָּתָה; וַיֹּאכְלוּ שָׁם לֶחֶם יַחְדָּו, בַּמִּצְפָּה. וַיָּקָם יִשְׁמָעֵאל בֶּן-נְתַנְיָה וַעֲשֶׂרֶת הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-הָיוּ אִתּוֹ, וַיַּכּוּ אֶת-גְּדַלְיָהוּ בֶן-אֲחִיקָם בֶּן-שָׁפָן בַּחֶרֶב-וַיָּמֶת אֹתוֹ: אֲשֶׁר-הִפְקִיד מֶלֶךְ-בָּבֶל, בָּאָרֶץ.

רצח גדליהו בן אחיקם הביא להתפוררות נוספת של תושבי יהודה. בתקופה זו היגרו רבים מבני יהודה למצרים ולארצות אחרות. רצח פוליטי זה נחשב לאסון היסטורי בהיסטוריה היהודית ולסוף תקופת הבית הראשון, ויום ג' בתשרי שבו או בסמוך לו בוצע הרצח (ג' או א' בתשרי) הוא מאז יום תענית ומוכר כצום גדליה.

Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.