ישראל חסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישראל חסון
Israel hasson.JPG
ישראל חסון, 2009
תאריך לידה 27 באפריל 1955
ה' באייר ה'תשט"ו
כנסות 17 - 19
סיעה ישראל ביתנו, קדימה
ישראל חסון
השתייכות שירות הביטחון הכללי
תקופת שירות 1977 - 2000
תפקידים בשירות

סגן ראש השב"כ

אדוי ישראל חסון (נולד ב-27 באפריל 1955), מבכירי השב"כ וחבר הכנסת מטעם ישראל ביתנו ולאחר מכן מטעם קדימה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסון נולד בדמשק שבסוריה למשפחה בת עשרה ילדים. בהיותו בן שבע עלה עם משפחתו לישראל דרך אדנה שבטורקיה[1]. השתחרר מצה"ל בדרגת סגן. ביולי 1992 קיבל תואר ראשון ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת חיפה והמכללה לביטחון לאומי.

שירת בשב"כ במשך 23 שנים, שבמהלכן החליף את גדעון עזרא בתפקיד ראש מרחב ירושלים. עם כניסתו לתפקיד החל לעסוק בשני מבצעים חשובים: יירוטו של יחיא עיאש בשומרון ויירוט חוליית חברון. תפקידים נוספים היו בלבנון, ביהודה ושומרון ובירושלים. הוא היה שותף למשא ומתן של הסכם טאבה, הסכם חברון, הסכם ואי והמשא ומתן של אהוד ברק בקמפ דייוויד.

בתפקידו האחרון בשב"כ, בשנים 1999-1997, היה סגנו של ראש השב"כ עמי איילון והאחראי על המבצעים. הוא מצוטט בדיון על יאסר ערפאת שלמרות נסיון רב מאוד עם האיש, מעולם לא התיימר לטעון שהוא יודע מה ערפאת רוצה.

כשאבי דיכטר הועדף על פניו למשרת ראש השב"כ בשנת 2000, פרש מהשירות לעסקים, הקים את חברת "חסון אנרגיה" המספקת דלק למפעלים ותחנות דלק בצפון הארץ, וכמו כן עסק במסחר עם הרשות הפלסטינית.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות לכנסת השבע עשרה נבחר לכנסת כמספר שתיים מטעם מפלגת "ישראל ביתנו".

במהלך כהונתו בכנסת יזם חוק המסדיר מימון הוצאות למשפחות שבויים ונעדרים‏‏‏[2], וכן היה בין יוזמי "חוק דרומי". ב־2006 יזם הצעת חוק שזכתה לכינוי "חוק הטוקבקים", לפיו אתרי אינטרנט ידרשו לדרוש ממגיבים לכתבות להזדהות בשמם האמיתי, במטרה להגביל את ההתלהמות שקיימת בדיונים אלו, ושלטענתו משפיעה על האלימות המילולית בדו-שיח הציבורי. הצעת החוק לא קודמה.

ב-6 בנובמבר 2008 הודיע שיעזוב את מפלגת "ישראל ביתנו" ויתמודד בבחירות המקדימות של מפלגת קדימה. הוא נבחר למקום ה-25 ברשימת מועמדי "קדימה" לכנסת ונכנס במסגרתה לכנסת ה-18.

חסון היה שותף במגעים עם שלטונות מצרים לשחרורם של אילן גרפל ועודה סלימאן תראבין.

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה הוצב במקום השני ברשימת "קדימה", ונבחר מטעמה לכנסת, יחד עם ראש הרשימה, שאול מופז. מאז משמש כחבר ועדת הכלכלה של הכנסת. לקראת הבחירות לנשיא המדינה העשירי 2014, הודיע על תמיכתו בחתן פרס נובל לכימיה, פרופ' דן שכטמן ואף היווה חבר הכנסת הראשון שתמך בו.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסון גר בקריית טבעון, גרוש ואב לארבעה ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שלום ירושלמי, כתבה, nrg מעריב, 20 בנובמבר 2009
  2. ^ ‏אמנון מרנדה, הצעת חוק: הכנסת תממן נסיעות משפחות שכולות בסוגיית החטופים, באתר ynet‏‏


יושבי ראש ועדת הכלכלה של הכנסת

מנחם בדרמרדכי בנטובבנימין אבניאלאברהם שכטרמןיגאל הורביץשמואל תמירגד יעקוביאליהו שפייזרשושנה ארבלי-אלמוזלינואברהם בייגה שוחטצחי הנגביגדעון פתאלי גולדשמידטאברהם יחזקאלאמנון רובינשטייןאברהם פורזאיתן כבלאמנון כהןשלום שמחוןרוברט אילטובגלעד ארדןישראל חסוןמשה כחלוןאופיר אקוניסכרמל שאמה הכהןאבישי ברוורמן