ישראל מקוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישראל מקוב, 2011

ישראל מקוב (נולד ב-6 במאי 1939 בישראל), איש עסקים ישראלי, מנכ"ל טבע בשנים 2007-2002. כיום משמש כיושב ראש מועצת המנהלים של חברת המיכשור הרפואי גיוון אימג'ינג, יו"ר חברת ביולייט, יו"ר חברת מיקרומדיק ויו"ר חברת SUN Pharmaceutical Industries Ltd.

ישראל מקוב מכהן כחבר במועצת המנהלים ב-Israel National Nanotechnology Initiative ונמנה עם מייסדיו; חבר במועצת המנהלים ובוועדת הניהול במכון ויצמן; חבר קורטוריון בטכניון; נשיא עמותת נאמני מרכז שניידר ויו"ר אגודת הידידים של תיאטרון גשר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקוב נולד ברחובות, למשפחת פרדסנים, משושלת בתיה מקוב, ממייסדי המושבה. הוא למד בבית הספר התיכון החקלאי פרדס חנה ושירת בצה"ל בחטיבת הצנחנים. בהשכלתו האקדמית הוא בוגר תואר ראשון בחקלאות ושני בכלכלה, שניהם מהאוניברסיטה העברית. מקוב היה נשוי לנירה, שנפטרה ב-2006 ולהם שלושה ילדים. אחיו הוא פרופ' אהוד מקוב, ראש המכון לאקטואריה באוניברסיטת חיפה וגיסתו היא פרופ' חיה שפייר-מקוב מהחוג להיסטוריה באונברסיטת חיפה.

ראשית דרכו המקצועית הייתה במועצה לשיווק פרי הדר, שאת פעילותה באנגליה ואחר כך בסקנדינביה ניהל עד שנת 1974. לאחר מכן עבר לתעשיית התרופות ושימש כמנהל העסקים של "אביק" עד 1979. באותה שנה, הקים את חברת הביוטכנולוגיה הראשונה בישראל, אינטרפארם, ביחד עם ענקית התרופות סרונו, שיצרה מחקר שיתופי עם מכון ויצמן ופיתחה מספר תרופות. מקוב הוביל את אינטרפארם להנפקה כחברת המו"פ הישראלית הראשונה בארצות הברית וניהל אותה עד לשנת 1985.

לאחר שפרש מתפקידו באינטרפארם, שימש במספר תפקידי ייעוץ לחברות שונות והיה בין מייסדי בנק ההשקעות אקסיום, שפעל בניו יורק ובישראל לגיוס כספים לחברות ישראליות וייעץ להן בדרכן לשוקי חוץ. לאחר שובו לישראל, עמד בראשן של החברות יכין-חק"ל (1993-1991) וגוטקס (1995-1993)

ב-1995 הצטרף מקוב לטבע, בתפקיד סגן נשיא לפיתוח עסקים. החל ב-1999 היה "סגן נשיא בכיר האחראי על תהליכי האינטגרציה והגלובליזציה של החברה". ב-2001 מונה למשנה למנכ"ל טבע אלי הורביץ והוכרז כמחליפו.

מקוב זכה בשנת 2004 בפרס התעשייה בקטגוריית הכימיה.

כהונתו כמנכ"ל טבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2002 נכנס לתפקיד מנכ"ל ונשיא טבע, החברה התעשייתית הגדולה ביותר בישראל‏[1]. מקוב, שהיה מזוהה עוד בתפקידיו הקודמים עם אסטרטגיית הצמיחה האגרסיבית של טבע דרך מיזוגים ורכישות, המשיך באותה הדרך כמנכ"ל. בהנהגתו ביצעה טבע שתי רכישות ענק, כשקנתה את מתחרותיה האמריקאיות סיקור (2003) ואיווקס (2006), בסכום כולל של כ-11 מיליארד דולר. בהנהגתו אימצה טבע שיטות ניהול מהמתקדמות בעולם והרחיבה את הפעילות שלה, לרבות הרחבת עסק התרופות הממותגות של החברה.

התרחבותה של טבע בתקופתו הייתה מרשימה בכל קנה מידה: מכירותיה צמחו פי ארבעה לסך 8.5 מיליארד דולר; רווחיה (בתיאום לרכישות) צמחו פי שישה. גם מחיר המניה לכל אורך התקופה עלה בשיעור שנתי נאה של 24%. אולם לאחר שהגיעה לשיא בסוף 2005, במהלך 2006 חלה ירידה חדה במחיר המניה לאור סנטימנט שלילי שהתפתח בשוק לחברות גנריות.

באוקטובר 2006 הודיעה החברה במפתיע על פרישתו של מקוב‏[2] והחלפתו במנכ"ל מכתשים אגן שלמה ינאי, בלא לנמק את המהלך‏[3][4].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]