דרך עובדיה יוסף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף כביש 16 (ירושלים))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Jerusalem Road 16-HE.png

דרך עובדיה יוסף, המסומנת בסימון המקומי כביש 16 ירושלים, היא דרך עירונית המתוכננת להיסלל ככניסה נוספת לירושלים ואשר אמורה לחבר בין מחלף מוצא לשכונות מערב ירושלים. ב-6 בינואר 2014 אשרה ועדת השרים לענייני פנים ושירותים את התוכנית לסלילת כביש, ותכנונו מקודם לקראת תחילת ביצועו‏[1]. שר התחבורה החליט להנציח את זכרו של הרב עובדיה יוסף והודיע כי הדרך תקרא על שמו. כל הכיוון יכלול שלושה מסלולים. עלותו של הפרויקט נאמדת ב-1.3 מיליארד ש"ח, והעבודות להקמתה צפויות להמשך כארבע שנים.

תוואי הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכביש החדש יהווה כניסה מרכזית שנייה לעיר ירושלים ממערב, ויתפצל ממחלף מוצא עד לחיבורו עם כביש בגין. אורכו הכולל יהיה 4.7 ק"מ, והוא יתחיל ממחלף חדש שיבנה בסיבוב מוצא. הכביש יכלול שתי מנהרות: האחת תחת שכונת הר נוף, והשנייה תחת שכונת יפה נוף ובחלקו המערבי של הר הרצל. בין שתי המנהרות, יעבור הכביש בגשר מעל נחל רבידה, ושם יבנה מחלפון שיחבר אותו עם כביש חדש שיסלל לגבעת שאול. מחלפון נוסף יחבר את הכביש לרחוב בייט ליד שכונת רמת בית הכרם.

מחלפים וצמתים לאורך הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילומטרים שם סוג מפגש מיקום דרכים מצטלבות
0 מחלף מוצא ILjunction-motza-prelim-HE.PNG מוצא
בית זית
ISR-HWB1.png כביש 1
1.2 2 מנהרות
4 מסלולים
AB-Tunnel.svgAB-Tunnel.svg מתחת לשכונת הר נוף 1.5 ק"מ
2.8 מחלף נחל רבידה ILjunction-nahalrevida-prelim-HE.PNG גבעת שאול
יער ירושלים
דרך יוסף ויץ
2.9 2 מנהרות
4 מסלולים
AB-Tunnel.svgAB-Tunnel.svg מתחת לשכונת יפה נוף
וחניון של המרכז הרפואי שערי צדק
1.3 ק"מ
4.2 מחלף בייט ILjunction-beyth-prelim-HE.PNG רמת בית הכרם
בית וגן
רחוב שמואל בייט
4.7 מחלף גבעת מרדכי ILjunction-givat-mordechaiHE.png גבעת מרדכי ISR-HW50.png כביש בגין,
רחוב בצלאל בזק

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכניות הראשונות לדרך הוצגו בשנות התשעים. על פי תוכניות אלו הכביש הייתה אמורה להקיף את שכונת הר נוף דרך יער ירושלים, עד נחל רבידה, ושם להיכנס למנהרה מתחת לשכונת יפה נוף עד היציאה לרחוב בייט. תוכנית זו נתקלה בהתנגדות רבה מצד הקרן הקיימת לישראל וגופים ירוקים בגלל הפגיעה הקשה ביער ירושלים. ביולי 2011 אושרה התוכנית המעודכנת הכוללת מנהרה נוספת ובינואר 2012 הוצגה התוכנית המעודכנת‏[2]. המכרזים על ביצוע העבודה אמורים להתפרסם בשנת 2014. עלויות ההקמה מוערכות בכמיליארד וחצי ש"ח. הכביש שיוקם יהיה תלת מסלולי לכל כיוון ומהירות הנסיעה המותרת בו תהיה 80 קמ"ש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]