כיכר טיימס 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כיכר טיימס 1

כיכר טיימס 1אנגלית: One Times Square) הוא שמו של בניין המצוי בכיכר טיימס. מבניין זה מורד מידי שנה, בטקס ראש השנה האזרחית כדור המסמל את השנה החדשה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנה נבנה בשנת 1904 על מנת לשמש משכנו של העיתון "ניו יורק טיימס". לבנין 25 קומות וגובהו 120 מטרים. בעת שנבנה היה הבניין השני בגובהו בעולם. הניו יורק טיימס חנך את הבניין בליל ראש השנה האזרחית - ה-1 בינואר 1905 בתצוגת זיקוקים. מאז ועד היום - משך 100 שנים, נוהגים לחגוג מול בניין זה את השנה האזרחית החדשה. מסורת הפלת הכדור המסמל את השנה החדשה החל בשנת 1907, עת אסרה עיריית ניו יורק על חגיגה באמצעות זיקוקים. הרעיון של הפלת כדור מקורו במנהג ימאים להוריד כדור צבוע זהב על מנת לסמל את מועדי הירח.

בשנת 1913 עזב הניו יורק טיימס את המבנה ועבר למבנה אחר ברחוב 43. בשנת 1928 הוצב על המבנה שלט אלקטרוני המציג חדשות - אשר עליו הוצגו לראשונה תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית.

במהלך מלחמת העולם השנייה הופסקה הורדת הכדור על מנת לחסוך בחשמל בשל המצב המלחמתי. חגיגת השנה החדשה בשנים אלה כללה דקת דומייה לזכר הנופלים והשמעת הקלטת פעמוני כנסיות.

מבניין ללוח מודעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1961 נרכש הבניין על ידי חברת "אלייד כימכיל" אשר החליפה את חזית הבניין (שהייתה עד אז עשויה פסיפס של גרניט וטרה קוטה) בחזית בטון אחידה, וזאת על מנת להפוך את חזית הבניין ללוח מודעות. מלבד הקומה ה-16, בה הייתה בעבר מסעדה (שנסגרה בשנות ה-80) לבניין אין חלונות. בשל היעדר מיזוג אוויר, מרבית הבניין ריק.

הבעלים של הבניין, בריין טרנר, העיר: "מי צריך דיירים שיש לך את לוח המודעות הגבוה בעולם?" - נכון לשנת 2000, 26 השלטים שעל הבניין הכניסו לבעליו בין 40,000$ ל-250,000$ לחודש לכל שלט ושלט [1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]